Majitel ČSOB si stěžuje na české zacházení

  • 15
Prezidentovi finanční skupiny KBC, která vlastní největší domácí banku ČSOB, Remi Vermeirenovi, došla trpělivost. Včera si přijel stěžovat státním představitelům na to, jak se o investici jeho firmy v Česku mluví. Vermeirenovi se nelíbí, že převzetí IPB v červnu 2000 je od počátku terčem politických útoků a v poslední době čelí obviněním médií ze špatné správy kajmanských fondů.

"Jsem naštvaný... S ČSOB a KBC se tu zachází, jako by získaly něco nepoctivým způsobem za nízkou cenu," řekl Vermeiren. Své rozhořčení tlumočil náměstkovi ministra zahraničí Pavlu Teličkovi, který je hlavním vyjednavačem pro vstup do Evropské unie. "Tón hodnocení zkušeností s investicí v Česku byl spíše kritičtější," přiznal diplomat. Vermeiren měl v plánu sejít se i s guvernérem ČNB a ministrem financí. 

Majitel ČSOB si přijel postěžovat
Po dvou letech, kdy Remi Vermeiren sledoval tahanice kolem převzetí Investiční a Poštovní banky většinou ze své bruselské kanceláře, vyrazil do první linie. Prezident finanční skupiny KBC, která před třemi lety koupila ČSOB za 40 miliard korun, přijel do Česka tlumočit rozhořčení v souvislosti se stupňujícími se útoky na banku.

Od prvního dne převzetí IPB podrobila řada politiků operaci tvrdé kritice, například Václav Klaus ji nazval "loupeží za bílého dne". V poslední době se nově objevily spekulace o tom, že manažeři ČSOB prováděli nezákonné machinace ve spravovaných fondech na Kajmanských ostrovech, které ovládli po převzetí Investiční banky.

"Jsem udiven řadou komentářů ze všech stran politického spektra. Taková politická invaze mě překvapila, nikdy bych nepředpokládal, že něco takového je možné," řekl v rozhovoru pro MF Dnes, který bude zveřejněn v pondělí.

Převzetí IPB není dodnes ukončenou operací. Stát má převzít ještě téměř sto miliard problematických pohledávek a znalci již přes rok hledají odpověď na otázku, jaká vlastně byla v době převzetí hodnota Investiční banky.

"Když jsem mluvil o roztrpčenosti, jedním z důvodů je, že někteří představitelé vlády či vládních institucí říkají a - ´chceme, aby se to převedlo´, ale už neříkají ´bé´. Nejsou dostatečně kooperativní," konstatoval šéf KBC. Konkrétně uvedl, že zástupci státu například neodpovídají na dopisy a snaží se měnit pravidla, která byla dohodnuta při podpisu smluv o převzetí IPB.

Vermeiren zvažuje, že o špatných zkušenostech z Česka bude informovat belgické instituce. "Myslím, že orgány Evropské unie neměl na mysli," řekl hlavní vyjednavač pro vstup do Evropské Unie Pavel Telička, který se s šéfem KBC včera sešel. "Doslova řekl, že nelituje investice, ale že se potýká s těžkostmi v jednání s některými institucemi a některé zkušenosti jsou pro něho zklamáním," řekl Telička k obsahu rozhovoru.

Vermeiren přijel řešit s guvernérem centrální banky Zdeňkem Tůmou i záležitost vydání záruk pro třetího oceňovatele IPB. Firma J. P. Morgan, která má definitivně říci, jaká byla hodnota zkrachovalé banky v době jejího prodeje, totiž nechce nést rizika případných soudních sporů.

Předchozí dvě ocenění od CAIB najaté ČSOB a HSBC pracující pro nuceného správce IPB, se rozešly téměř o 200 miliard korun. Průtahy kolem ocenění živí pochybnosti o tom, zda vůbec a kolik ČSOB nakonec za banku zaplatí. "Cenu budeme schopni říci, až se transakce dokončí. A to bude v červnu letošního roku," řekl Vermeiren.

Podle něj však náklady pro ČSOB nejsou pouze finanční. "Z naší strany to vyžadovalo nasazení velkého množství manažerů, které to odvádělo od běžné obchodní činnosti... A nikdy nevyčíslíme cenu, kterou banka zaplatila na své pověsti," uvedl Vermeiren.