Lesy ČR možná obohatí státní pokladnu o 2,1 miliardy Kč

  9:53aktualizováno  9:53
Může to být poprvé, kdy česká vláda ve velkém sáhne na uspořené miliardy, které v uplynulých letech vydělal státní podnik Lesy České republiky (LČR). Státu totiž chybějí peníze a hledá všechny zdroje. Lesy jsou velmi lákavé sousto, aktuálně totiž mají volné peněžní prostředky ve výši 5,6 miliardy korun.

Generální ředitel společnosti Lesy ČR Svatopluk Sýkora. | foto: Lesy ČR

Šéf LČR Svatopluk Sýkora v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že se státní podnik již připravuje na případnou výplatu peněz. Z dlouhodobých investic je proto převádí na rychle přístupná aktiva, hlavně na krátkodobé bankovní úložky. "Například termínované vklady, u nichž vypršela výpovědní lhůta, nevracíme zpět na dlouhé termíny, ale na měsíční až tříměsíční standardní úložky," uvedl Sýkora.

Podle něj bude připraveno na případnou výplatu peněz do státního rozpočtu na počátku příštího roku celkem 2,1 miliardy korun. "Převod na krátkodobé úložky nám sice sníží výnosy z finančního kapitálu, ale tento majetek je aktivní v horizontu tří měsíců," vysvětlil Sýkora.

"Chceme otevřít cestu k tomu, aby státní podniky mohly státu vyplácet část svých zisků," dodává ministr zemědělství Ivan Fuksa, pod něhož Lesy ČR patří.

Peníze mohou sloužit na krytí nečekaných výdajů

Čerpání peněz ze státních podniků totiž provází na rozdíl od státních akciovek několik problémů. Právníci se neshodnou na tom, zda si do nich stát může libovolně pro peníze chodit. A zároveň se mimořádné výplaty nedají započítat jako snižování schodku státního rozpočtu. Mohou však být použity na mimořádné výdaje.

"U státní akciovky je to podstatně jednodušší, z ní lze peníze vytáhnout formou výplaty dividendy nebo snížení základního kapitálu," popisuje advokát Radim Kříž, jenž přednáší právo také na VŠE.

Sýkora uvedl, že si dokáže představit, že by jeho podnik například nakoupil za volné peníze státní dluhopisy. Tím by stát v podstatě půjčil sám sobě. "Určitě v tom (způsobu výplaty, pozn. red.) bude mít velké slovo ministr financí," upozornil Sýkora. Miroslav Kalousek se k tomu včera nevyjádřil.

Státní lesy letos čekají rekordní zisk, který by při téměř jedenáctimiliardových tržbách mohl dosáhnout až 2,6 miliardy korun. Z něj pochopitelně budou platit daň, což je přímý příjem do státního rozpočtu. Podle mluvčího firmy Zbyňka Boublíka LČR již na daních a sociálním a zdravotním pojištění odvedly od počátku roku 2009 do letošního září 2,1 miliardy korun.

Jak si vedou Lesy ČR.

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Žďas vyhrál tendr za 4,3 miliardy. V Rusku postaví energetické centrum

Žďas ve Žďáře nad Sázavou.

Strojírenská a metalurgická firma Žďas ve Žďáru nad Sázavou vyhrála tendr na stavbu energetického zdroje za 4,3...

Mattoni posiluje na Balkáně, kupuje srbskou jedničku na trhu nealko nápojů

Společnost Mattoni 1873 koupila srbského výrobce nealkoholických nápojů Knjaz...

Společnost Mattoni 1873 spolu s firmou PepsiCo koupily hlavního srbského výrobce minerálních vod a nealkoholických...

Největší firmou světa je Microsoft. Po sedmi letech sesadil Apple

Ilustrační snímek

Největší firmou světa je Microsoft, který po sedmi letech sesadil z první pozice Apple. Tržní kapitalizace Microsoftu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz