Lesy ČR možná obohatí státní pokladnu o 2,1 miliardy Kč

  9:53aktualizováno  9:53
Může to být poprvé, kdy česká vláda ve velkém sáhne na uspořené miliardy, které v uplynulých letech vydělal státní podnik Lesy České republiky (LČR). Státu totiž chybějí peníze a hledá všechny zdroje. Lesy jsou velmi lákavé sousto, aktuálně totiž mají volné peněžní prostředky ve výši 5,6 miliardy korun.

Generální ředitel společnosti Lesy ČR Svatopluk Sýkora. | foto: Lesy ČR

Šéf LČR Svatopluk Sýkora v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že se státní podnik již připravuje na případnou výplatu peněz. Z dlouhodobých investic je proto převádí na rychle přístupná aktiva, hlavně na krátkodobé bankovní úložky. "Například termínované vklady, u nichž vypršela výpovědní lhůta, nevracíme zpět na dlouhé termíny, ale na měsíční až tříměsíční standardní úložky," uvedl Sýkora.

Podle něj bude připraveno na případnou výplatu peněz do státního rozpočtu na počátku příštího roku celkem 2,1 miliardy korun. "Převod na krátkodobé úložky nám sice sníží výnosy z finančního kapitálu, ale tento majetek je aktivní v horizontu tří měsíců," vysvětlil Sýkora.

"Chceme otevřít cestu k tomu, aby státní podniky mohly státu vyplácet část svých zisků," dodává ministr zemědělství Ivan Fuksa, pod něhož Lesy ČR patří.

Peníze mohou sloužit na krytí nečekaných výdajů

Čerpání peněz ze státních podniků totiž provází na rozdíl od státních akciovek několik problémů. Právníci se neshodnou na tom, zda si do nich stát může libovolně pro peníze chodit. A zároveň se mimořádné výplaty nedají započítat jako snižování schodku státního rozpočtu. Mohou však být použity na mimořádné výdaje.

"U státní akciovky je to podstatně jednodušší, z ní lze peníze vytáhnout formou výplaty dividendy nebo snížení základního kapitálu," popisuje advokát Radim Kříž, jenž přednáší právo také na VŠE.

Sýkora uvedl, že si dokáže představit, že by jeho podnik například nakoupil za volné peníze státní dluhopisy. Tím by stát v podstatě půjčil sám sobě. "Určitě v tom (způsobu výplaty, pozn. red.) bude mít velké slovo ministr financí," upozornil Sýkora. Miroslav Kalousek se k tomu včera nevyjádřil.

Státní lesy letos čekají rekordní zisk, který by při téměř jedenáctimiliardových tržbách mohl dosáhnout až 2,6 miliardy korun. Z něj pochopitelně budou platit daň, což je přímý příjem do státního rozpočtu. Podle mluvčího firmy Zbyňka Boublíka LČR již na daních a sociálním a zdravotním pojištění odvedly od počátku roku 2009 do letošního září 2,1 miliardy korun.

Jak si vedou Lesy ČR.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Prohibice upadla v zapomnění. Palírna U Zeleného stromu opět jede naplno

Palírna U Zeleného stromu je nejstarší palírnou v Evropě.

Obvyklé úrovně z dob před metanolovou aférou už opět dosahují tržby tuzemské likérky Palírna U Zeleného stromu, která...

Pět podprsenek ve skříni už je dnes málo, říká ředitel Astratexu

Miroslav Tesař, obchodní ředitel společnosti Astratex

Spodní prádlo už není takové tabu, ženy nosí čím dál více odvážnější outfity. „Dá se říct, že v dnešní době se prádlo...

Prime Air na dohled. Drony vypustíme do několika měsíců, slíbil Amazon

Šéf styku se zákazníky společnosti Amazon Jeff Wilke představuje nejnovější...

Internetový obchod Amazon spustí donášku pomocí dronů do několika měsíců. Ve středu to na technické konferenci v Las...

Najdete na iDNES.cz