Vláda souhlasí s koncepcí těžby dřeva, podle ekologů je pro stát nevýhodná

  20:35aktualizováno  20:35
Vláda odsouhlasila dlouhodobou koncepci hospodaření ve státních lesích od roku 2012. Materiál nazvaný Dřevěná kniha připravilo ministerstvo zemědělství, podle kterého bude těžba dřeva pro stát ekonomicky výhodnější. Ekologové a zástupci menších těžařských firem ale tvrdí opak.
Vláda odsouhlasila Dřevěnou knihu

Vláda odsouhlasila Dřevěnou knihu | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Dřevěná kniha upravuje velká výběrová řízení na těžbu ve státním podniku Lesy ČR.  Tendry by měly být od roku 2012 dvoukolové a jejich maximální doba má být pět let.

Jejich vítězové mají provádět jak pěstební práce, tak dřevo těžit a dále jej sami i prodávat. Pětinu dřeva ovšem musí nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí, tak aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele.

Podle ministra zemědělství Ivana Fuksy by první tendry podle nové koncepce měly být vypsány během března letošního roku. "Po týdenní diskusi jsme ještě deset procent území uvolnili pro malé těžaře," řekl ministr.

Vláda jednala o Dřevěné knize už před dvěma týdny, ale výhrady měli především ministři za Věci veřejné. a projednal jej s antimonopolním úřadem.

Proti jsou ekologové a menší těžaři

Návrh vyvolává od zveřejnění loni v prosinci kontroverze. Nelíbí se menším dřevařským firmám, ekologům a soukromým vlastníkům lesů, kritizuje jej i opozice. Materiál naopak podporuje třeba Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR (SPLH).

Odpůrci tvrdí, že koncepce zvýhodňuje velké těžařské firmy na úkor malých a středních lesníků a dřevařů, kteří se v důsledku tendrů nedostanou ke dřevu.  „Je to tunel na zdraví lesů a my budeme dál usilovat o jeho zrušení," uvedl ředitel Hnutí Duha Petr Machálek.“

Prodej dřeva prostřednictvím těžařských společností je podle kritiků pro stát méně výhodný, než kdyby státní podnik nakupoval pouze služby a dřevo prodával sám.

Kritici preferují prodej dříví "z odvozního místa". Při něm vytěžené dřevo prodává sám vlastník lesa. Těžební firma prodává pouze službu v podobě těžebních prací. Tento model používají například Rakouské spolkové lesy, státní lesy v Bavorsku, Sasku, Polsku či Maďarsku, ale také obce a soukromí vlastníci v ČR, stejně jako druhý významný správce státních lesů v ČR Vojenské lesy a statky.

Fuksův úřad tvrdí, že zvolený model je výhodnější

Ministerstvo zvolený model hájí. Jeho větší výhodnost prý dokazuje srovnání z let 2008 a 2009, kdy souběžně na polovině území LČR prodávaly dřevo ve vlastní režii a na druhé polovině území si jej obchodovaly samy těžařské firmy. V případě, že by byl v obou letech použit ministerstvem prosazovaný model "při pni" na celém území, vydělaly by podle analýzy LČR v roce 2008 o 592 milionů korun více, v roce 2009 pak o 613 milionů.

Kritici výsledky analýzy zpochybňují. Podle Hnutí Duha tvořily pět z osmi členů komise, která model "při pni" doporučila, zástupci velkých dřevařských firem, pro něž je výhodný.

V Česku je zhruba 60 procent lesů státních, více než 80 procent z toho obhospodařují LČR. Obce a města vlastní přes 16 procent lesů, více než 19 procent lesů patří soukromým fyzickým osobám, necelá tři procenta osobám právnickým. Stále nejsou dokončeny církevní restituce, a ve vlastnictví státu tak zůstává zhruba 180 tisíc hektarů církevních lesů.

Autor:

Nejčtenější

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Když čínské dluhy překrývají jen další dluhy. Kdy to praskne?

Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci o projektu nové Hedvábné stezky v...

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od března 1992. Jak to, že nepanikaří burzy? Všichni čekají, že...

Nejdražší nákupní ulice Česka. Prahu v nájmech dohání Brno a Český Krumlov

Ulice Na Příkopě.

Drtivá většina nejdražších tuzemských nákupních ulic se nachází v hlavním městě. Nejžádanější adresy se nacházejí v...

Omluva nestačí. Rath trvá na 100 000 korunách od advokáta Pacovského

David Rath se Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k...

David Rath podal ústavní stížnost ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle pravomocného verdiktu se Pacovský...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz