Sokolovská uhelná. Rypadlo

Sokolovská uhelná. Rypadlo | foto: Sokolovská uhelná

Kus Sokolovské uhelné jde do dražby

  • 2
Česko bude mít možná už za měsíc dalšího miliardáře. Měl by se jím stát spolumajitel Sokolovské uhelné na penzi Jan Kroužecký. Jeho třicet procent akcií v hnědouhelné těžební firmě jde totiž 14. června do dražby a jejich cena byla určena na 3,69 miliardy Kč. Dražit se začne na ceně 1,22 miliardy.

Potud suchá fakta z dražební vyhlášky, kterou si na své webové stránky pověsil organizátor dražby, společnost Global Brokers. Celý příběh, který se až doposud kolem Kroužeckého akcií odehrává, je mnohem šťavnatější.

Důvodem této naprosto ojedinělé dražby je exekuce na Kroužeckého majetek. A ta je zase vyvrcholením letité bitvy mezi zbývajícími akcionáři Sokolovské uhelné, Kroužeckým a známým finančníkem a nyní i majitelem poloviny sousedních mosteckých hnědouhelných dolů Pavlem Tykačem.

"Je to celé jeden velký podvod," říká k tomu bez obalu největší akcionář Sokolovské František Štěpánek.

Dobré vztahy se zkazily

Když si v roce 2004 manažeři sokolovských dolů dokoupili po lítých bojích s konkurenty od vlády 48,7 procenta akcií své firmy za 2,6 miliardy korun, vypadalo to, že všechno už půjde skvěle. V roce 2005 podepsali František Štěpánek, Jaroslav Rokos a Jan Kroužecký akcionářskou smlouvu, v níž si vzájemně potvrdili svá předkupní práva na podíly firmy.

Sokolovská uhelná. Kolejová doprava v divizi Družba.Už koncem roku se Štěpánek s Rokosem na jedné straně a Kroužecký na straně druhé neshodli v pohledu na další rozvoj firmy a vztahy ochladly. Kroužecký se rozhodl z firmy odejít a do hry vstoupil finančník Pavel Tykač. S Kroužeckým uzavřel ohledně akcií blíže nespecifikovanou smlouvu a podle informací MF DNES mu tehdy "za akcie" vyplatil zhruba 700 milionů korun.

Štěpánek s Rokosem však nechtějí o vlastnické změně ani slyšet a odmítli i Tykačovu nabídku, že jejich podíly odkoupí. Od té doby zuří právní bitva na valných hromadách a vzduchem létá spousta stížností a žalob. Štěpánek s Rokosem zase odmítají vyplácet dividendy z nerozděleného zisku v celkové výši kolem 12 miliard korun, a protože Kroužecký nemá žádné zastoupení v orgánech firmy, nemá ani přístup k žádným odměnám.

Smůla s dluhopisy

K zajímavému posunu došlo loni na podzim, kdy Kroužecký přestal o prodej svého podílu usilovat a nabídl Štěpánkovi s Rokosem, že jejich podíly za 17 miliard korun odkoupí. Ti to však odmítli. Krátce nato jim přistála na stole žádost Kroužeckého o souhlas se zástavou jeho akcií - spolumajitel dolů se totiž podle svých slov dostal do finančních potíží.

"Obchodoval jsem s dluhopisy, ale ekonomická krize vše zkomplikovala. Kvůli krizi se zhoršila bonita dluhopisů, které jsem nakupoval na dluh, a já jsem byl vyzván, abych doplnil jejich zajištění," vysvětlil v týdeníku Euro Kroužecký.

Jeho věřitelem je firma Aqua Investments z karibského státu Svatý Kryštof a Nevis. Představenstvo dolů ovládané spoluakcionáři mu souhlas se zástavou nedalo, protože údajně nemělo k dispozici dostatek informací, a Kroužecký má teď podle svých slov na krku dluh 3,6 milionu dolarů, což je v přepočtu téměř 700 milionů korun.

"Jestliže byl pan Kroužecký schopen sehnat si 17 miliard korun na naše podíly, pak nechápu, proč byl problém půjčit si někde 700 milionů," tvrdí Štěpánek a odmítá, že by právě oni Kroužeckého zničili.

Dražebník se zná s Tykačem

Kvůli dluhu byla nakonec na Kroužeckého majetek uvalena exekuce, kterou vykonává bývalý šéf Exekutorské komory ČR Juraj Podkonický. A tady je další zajímavý moment příběhu. Podkonický určil jako dražebníka akcií firmu Global Brokers, jež měla v minulosti velmi blízké vztahy právě s Pavlem Tykačem. "Je to tak okaté, až to bolí," soudí Štěpánek.

Podkonický na dotaz MF DNES, proč byl vybrán zrovna Global Brokers, nereagoval, stejně tak ani po několika urgencích nereagovala makléřská firma. "Nebudu to komentovat," řekl pak mluvčí Tykače Jan Chudomel.

Zda se Tykač dražby akcií zúčastní, není podle něj ještě jisté. "Uvažuje o tom," říká Chudomel. O účasti přemýšlí i Štěpánek s Rokosem. "Je to zajímavá situace. Cena určená znalcem zhruba odpovídá hodnotě podílu podle naší akcionářské smlouvy," uvedl Štěpánek. Vzhledem k tomu, že mají předkupní právo, jakýkoliv jiný kupec akcií se s nimi bude muset i po dražbě stejně dohodnout.

infografika - Sokolovská uhelná