Komerční bance stoupl ve čtvrtletí zisk o pět procent na 3,4 miliardy

  8:14aktualizováno  9:00
Komerční banka, která patří do francouzské bankovní skupiny Société Générale, vydělala v prvním čtvrtletí 3,38 miliardy korun. To je o 5,2 procenta více než před rokem. Skupině, která v Česku obsluhuje 2,5 milionu klientů, se daří lépe díky nižším výdajům na krytí rizik. Uvedla to v tiskové zprávě.

Komerční banka | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Výnosy banky stouply jen velmi mírně o desetinu procentního bodu, naopak provozní náklady se meziročně zvedly přes šest procent. Banka to vysvětluje investicemi do rozvoje produktů, služeb zákazníkům a rozvíjením distribuční sítě.

"Přinášíme inovace a zlepšujeme kvalitu a hodnotu našich produktů a služeb. Věříme, že můžeme být úspěšnější než konkurence a vést trh v jeho rozvoji," uvedl šéf banky Henri Bonnet.

Bance se dařilo v oblastech hypoték a stavebního spoření. Nové půjčky na bydlení stouply meziročně o tři čtvrtiny na 6,8 miliardy korun a překonaly tak dynamiku růstu celého hypotečního trhu. Celkově stoupl objem hypoték o desetinu na 112 miliard Kč.

Zájem lidí o úvěry na bydlení stoupl hlavně díky nízkým úrokovým sazbám, příznivým cenám nemovitostí, ale i kvůli očekávanému růstu DPH na rezidenční výstavbu. 

Půjčky na bydlení rostly

Lidé si půjčovali více peněz také přes stavební spoření. Modrá pyramida jako jediná stavební spořitelna zvýšila meziročně objem nově poskytnutých úvěrů, a to o 8 procent na 1,8 miliardy. Celkově poskytla úvěry za více než 50 miliard.

Zatímco půjčky na bydlení rostly, spotřebitelské úvěry šly téměř o dvě procenta dolů na 28 miliard. Podle banky za tím stojí relativně vysoká nezaměstnanost. Malé podniky si půjčovaly více, ale střední a velké společnosti byly opatrné. Hospodářský růst v Česku i v Evropě je zatím rizikový a nejisté jsou i dopady vládních škrtů.

Skupina KB, do které patří i Penzijní fond KB, na konci  března obsluhovala 2,5 milionu klientů. Samotná Komerční banka měla 1,58 milionu klientů, o 26 tisíc méně než před rokem. 

Konkurent Komerční banky Česká spořitelna vydělala ve čtvrtletí téměř o pětinu meziročně víc. Její zisk stoupl na 3,8 miliardy korun. ČSOB oznámí výsledky 12. května.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Soud se zastal společnosti FAU, uspěla se čtyřmi žalobami vůči státu

Logo opavské společnosti FAU obchodující s pohonnými hmotami

Opavská společnost FAU uspěla u soudu se čtyřmi z pěti žalob proti rozhodnutí finanční správy a celníků. Pátou žalobu...

Prime Air na dohled. Drony vypustíme do několika měsíců, slíbil Amazon

Šéf styku se zákazníky společnosti Amazon Jeff Wilke představuje nejnovější...

Internetový obchod Amazon spustí donášku pomocí dronů do několika měsíců. Ve středu to na technické konferenci v Las...

Ticho nade vše. Finský podnikatel roku přišel s budkami na klid před okolím

Budka na telefonování a klid od společnosti Framery.

Soutěže EY Podnikatel roku, která se konala v Monaku, se zúčastnil i Finský podnikatel Samu Hällfors. Vymyslel a vyrábí...

Najdete na iDNES.cz