Karlovi Komárkovi (na snímku) mladšímu nakonec patří celá ropná a finanční část skupiny KKCG.

Karlovi Komárkovi (na snímku) mladšímu nakonec patří celá ropná a finanční část skupiny KKCG. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Komárkové po rozdělení byznysu plánují miliardové investice

  • 11
Ve skupině KKCG, jedné z největších v Česku, patřící rodině Komárkových, je dobojováno. Po letech sporů se oddělil Karel Komárek senior, jeho bratr a dcera od podnikání Karla Komárka juniora. Ze skupiny odešli i zahraniční spoluvlastníci, E.ON Ruhrgas a SPP.

Co se dá nyní čekat v byznysu této rodiny, která do svého rozštěpení spravovala majetek v hodnotě až kolem 50 miliard korun?

Nová skupina Bonatrans Group kolem Komárka seniora, která nyní vlastní tři ocelářské a strojírenské firmy, ŽDB, Bonatrans a Kovosvit, zvažuje miliardovou investici do zařízení na odlévání oceli, tzv. kontilití. "Máme již vydané stavební povolení, na rozhodnutí teď máme dvanáct měsíců," řekl MF DNES Karel Komárek senior.

Rozdělení majetku komárkových

Jedna z nejbohatších rodin v Česku si po neshodách letos na jaře dělila majetek.

Karlovi Komárkovi mladšímu nakonec patří celá ropná a finanční část skupiny KKCG, zbytek rodiny si nechal strojírenské firmy.

Bonatrans Group
(Bonatrans, ŽDB a Kovosvit MAS):
Karel Komárek st., František Komárek, Jitka Komárková

KKCG Oil and Gas, KKCG Finance a KKCG Investments:
Karel Komárek ml.

Kontilití by mělo stát v areálu výrobce železničního dvoukolí Bonatrans, přičemž hodnota této investice by řádově dosáhla miliard korun.

Vlastní zařízení by mělo Bonatransu zajistit potřebné vstupy pro svoji výrobu. Skupina podle informací MF DNES navíc vyjednává s dalším potenciálním odběratelem.

Zda další kontilití na severu Moravy bude nebo ne, je zřejmě ještě velká otázka.

"Myslím, že by to byly vyhozené peníze. Na trhu je přebytek oceli, navíc v blízkém okolí jsou nevyužité kapacity. Stavět v této situaci další nedává smysl," říká Jiří Cienciala, ředitel Třineckých železáren, které patří k největším ocelárnám v zemi a provozují i vlastní kontilití.

V roce 2011 není vyloučena další investice Komárků, a to možná i zcela mimo strojírensko-ocelářský obor. "Důvodem je, že nynější zaměření Bonatransu Group je příliš úzké, a je tudíž rizikové," uvedl jeden z manažerů Komárkovy skupiny. Podle něj rozšířit záběr firmy radí Komárkovým i právní kancelář White & Case, která s nimi dlouhodobě spolupracuje.

Důvodem vyčkávání s investicemi do roku 2011 je hlavně fakt, že Komárkovi by měli do té doby vyplatit úvěry, s jejichž pomocí se vyrovnali s Komárkem juniorem. Odstupné podle informací MF DNES dosáhlo zhruba pěti miliard korun.

MND chce rozšířit zásobníky

Také KKCG, které po rozdělení patří stoprocentně Karlu Komárkovi juniorovi, nyní plánuje co dál. Po prodeji finanční části, skupiny Atlantik do rukou finančníků z J&T, zůstane nyní firma orientovaná hlavně na těžbu ropy a plynu, na průzkum ložisek těchto dvou zdrojů a na skladování plynu.

Právě poslední byznys by chtěla KKCG, respektive její Moravské naftové doly nejvíce rozvíjet. Nejkonkrétnější je projekt nového zásobníku plynu v Dambořicích, na němž se má jako partner podílet ruský polostátní kolos Gazprom.

"Na jednání do Moskvy byl také převeden Pavel Švarc, který měl doposud na starosti Primorsk," uvedl zdroj ze skupiny KKCG. Mluvčí firmy Daniel Plovajko potvrdil, že Švarc byl jmenován novým ředitelem zastoupení v Ruské federaci.

Jednání v Rusku měl doposud na starosti bratr Komárka seniora František, který však od juniora a KKCG odešel do Bonatransu. Role Gazpromu by měla být především v tom, že by si kapacitu nového zásobníku dlouhodobě pronajal, což by znamenalo pro MND zajištěný a zajímavý příjem.

Více investic do těžebních licencí v zahraničí

"Projektů na zásobníky plynu ale máme víc a jednáme i s dalšími zájemci o skladování. Celkově bychom mohli postavit nové sklady s kapacitou až miliarda kubíků plynu," uvedl Plovajko.

Skupina KKCG původně vlastnila dva zásobníky plynu, a to v Uhřicích a Dolních Bojanovicích. Druhý z nich, s kapacitou 576 milionů kubíků plynu, však v rámci dělení skupiny připadl slovenskému SPP. Ten získal celou společnost SPP Bohemia, která zásobník vlastnila.

KKCG chce podle Plovajka kromě toho také více než doposud investovat do těžebních licencí v zahraničí. "Na území Česka toho už k těžbě moc není," zdůvodňuje.

Na investice chce Komárek junior použít i peníze, které získal v rámci rozdělení původní skupiny. Částečně z nich ještě vyplácí odcházející německý E.ON. KKCG zatím neplánuje, že by prodávala další majetek. Jde o vydavatelství Stanford, letecké aerotaxi Grossmann Jet Service a CK Fischer. V rukou jí zůstává ještě firma Gemax a 10 procent akcií Vítkovic.