IKEA rozšiřuje v Česku výkup nábytku z druhé ruky. K dostání bude ve všech čtyřech obchodních domech. | foto: IKEA

IKEA spouští ve všech obchodních domech bazar, peníze lidem dávat nebude

  • 118
Řetězec IKEA v Česku v ostrém provozu spouští bazar nábytku. Vykupuje a prodává třeba pohovky, stoly i nábytek do kanceláří a ložnic ve všech svých čtyřech tuzemských obchodních domech. Přijímá však pouze výrobky své značky. Internetovým bazarům prý konkurovat nechce.

„Nechceme konkurovat internetovým bazarům. Službu vnímáme jako servis pro naše zákazníky, kteří k nám chodí pravidelně nakupovat,“ uvádí nábytkářský řetězec na webu Druhý život nábytku.

V pilotním provozu začal službu testovat od letošního ledna ve svém obchodním domě v Praze na Zličíně. „Zájem zákazníků nás velmi mile překvapil a jsme rádi, že nyní můžeme službu nabídnout ve všech obchodních domech,“ zdůvodnil Roman Bojko, manažer pro udržitelný rozvoj IKEA ČR, Maďarsko a Slovensko.

Nakoupit z druhé ruky nebo prodat nepotřebný nábytek je od 1. listopadu možné v obchodech na Zličíně a Černém Mostě a mimo metropoli také v Brně a v Ostravě.

IKEA vykupuje od zákazníků po zvážení jen některý sortiment. Patří mezi něj například pohovky a křesla, stoly a židle, knihovny, skříně, zrcadla, venkovní a dětský nábytek. Marné je nabízet matrace, kuchyně nebo jednotlivé části nábytku jako police, zásuvky a dvířka.

Na ruku však zákazník peníze nedostane. Musí se spokojit se slevovým poukazem v hodnotě výkupní ceny, kterým může zaplatit při nákupu nábytku v domech IKEA. Společnost následně použitý nábytek prodává za stejnou cenu, za kterou jej vykoupila. Řetězec zdůrazňuje ekologické motivy projektu. Chce jím usilovat o minimalizaci vzniku odpadu.

Sortiment nabízených výrobků z druhé ruky si zákazník může prohlédnout na webu. V obchodě na Zličíně za devět měsíců fungování služby firma prodala přes 1 200 kusů nábytku v ceně přes 1,1 milionu korun. V průměru se zboží udá za jeden a půl dne.

Asi 30 procent nábytku však řetězec od zákazníků vůbec nepřijme. „Důvodem může být to, že se nejedná o nábytek IKEA, nepatří mezi vykupovaný nábytek nebo už je neprodejný,“ říká ze svých zkušeností Jan Král, vedoucí oddělení Recovery v IKEA Praha-Zličín.