ETA, výrobce domácích spotřebičů

ETA, výrobce domácích spotřebičů | foto: ETA

Hlinecká Eta se rozdělí na dvě firmy

  • 2
Výrobce elektrospotřebičů společnost Eta Hlinsko se během několika měsíců rozdělí na dvě firmy. Její majitel, investiční bankovní firma Benson Oak Capital, včera oznámil, že oddělí dosud společnou výrobu spotřebičů a výrobu plastových dílů do automobilů.

Vlastníci ale nechystají propouštění. "Nečekáme žádné dramatické změny," říká Tomáš Fencl, který v představenstvu zastupuje firmu Benson Oak Capital.

Předsedkyni odborové organizace Alenu Šírovou to úplně neuklidnilo. "Při dnešním osobním setkání se zástupcem vlastníka mi bylo řečeno, že se dosavadní více než tisícovka pracovních míst nebude snižovat. Ale řeči se mluví, důležité jsou skutky," řekla.

Hlinecká Eta se začne soustřeďovat především na tradiční výrobu domácích spotřebičů. Součástky do automobilů se budou v Hlinsku vyrábět i nadále, ale pod libereckou společností Eta Plastkov.

Asi stovka vybraných zaměstnanců se o záměrech firmy dozvěděla včera ráno při shromáždění v jídelně. Mimo jiné i to, že na svých postech končí generální, obchodní i finanční ředitel.

"Zaměstnance mohu uklidnit, vlastník se nemění, firma zůstane v Hlinsku, ale právně a organizačně oddělíme výrobu automobilů a výrobu spotřebičů. Proto jsme provedli i některé změny v managementu," řekl Fencl, který dále v rozhovoru uvedl detaily.

Proč chcete oddělit automobilovou výrobu a výrobu elektrospotřebičů?
Automobilová výroba, která se zavedla před dvěma lety, přesáhla loni už čtyřicet procent tržeb. Už to není nějaká dodatková výroba, ale významná část podnikání. V ní pracuje velká část zaměstnanců, která ovlivňuje i dynamický růst tržeb.

Tyto dvě oblasti podnikání spolu vlastně nijak zvlášť nesouvisí. Shodou okolností jsou v jednom areálu, ale každá má jiný charakter činnosti a jiné zákazníky. Díky této změně se přesně vyjasní, kdo se bude čím zabývat.

Řídící pracovníci už nebudou řešit ráno po příchodu do práce, zda se mají zabývat jedním, nebo druhým a budou jasně vidět, kam jejich firma směřuje. To vidím jako pozitivní. Důležité z našeho pohledu je, že potenciál mají obě společnosti. Očekáváme, že obě se budou dále rozvíjet.

Kdy se firma rozdělí?
Nelze to dělat přes noc. V létě, nejpozději v září.

Co to bude znamenat pro zaměstnance?
Zaměstnanost nečekají žádné dramatické změny.

Lidé však měli dosud pocit, že kdyby obrazně "jedna noha kulhala, druhá pomůže", nyní budou údajně cítit větší ohrožení stability firmy...
Někdo by se na to tak mohl dívat, ale právě jedním z důvodů rozdělení firmy je, aby si každý podnik stál na svých nohou. Neplánujeme zavírat ani jednu z obou částí. Právě existence těchto otázek, kdo na koho doplácí, je důvodem k rozdělení.

Existuje také obava z prodeje firmy konkurenci...
V tuto chvíli nikomu nic neprodáváme, není co řešit. Samozřejmě dříve či později obě firmy prodáme, jsme finančními investory a kupujeme podniky ne proto, abychom budovali nějakou industriální říši, ale proto, abychom je prodávali.

Nyní je však nejdůležitější, aby se všichni soustředili na využití potenciálu, který obě části mají. Čím více budou oba podniky úspěšné, tím budou mít lepší postavení na konkurenčním trhu.

Odboráři vaši firmu kritizovali za špatnou komunikaci s lidmi...
Organizačně právní věci se nedají dělat přes noc, na různých variantách pracuje mnoho lidí. Kdybychom o nich lidi každý týden průběžně informovali, vznikl by jenom zmatek.

Proto jsme čekali až do této chvíle, kdy můžeme přesně říci, že to bude tak a tak. Z rozhovoru s předsedkyní odborů paní Šírovou jsem měl dojem, že chápe důvody, proč tyto změny děláme.

V současné době ETA Hlinsko zaměstnává 1100 lidí. Očekáváte jejich stejný počet za rok?
Předpokládám, že bude hodně podobný, nečekám, že by se měnil směrem dolů. Dnes je o lidi nouze, zvláště o kvalifikované, nejde o to, že bychom se jich chtěli zbavit.

. Eta Hlinsko

Historie firmy

Výroba elektrických spotřebičů v Hlinsku začala 3. září 1943, kdy zde pražský podnikatel Jan Prošvic založil Elektrotechnickou akciovou společnost ESA, která vyráběla telefonní rozdělovače k protitankovým bateriím a elektrické žehličky. V roce 1948 vláda společnost znárodnila a začlenila do koncernu Elektro-Praga Praha. V roce 1993 byla zprivatizována formou kuponové privatizace. V roce 1996 akcionáři změnili název na Eta, a.s. Od roku 2001 společnost ovládla firmu Plastkov spol. s r.o., od června loňského roku je v rukách Benson Oak Capital.