Firmy dají méně na sponzoring, zkrátka přijdou kulturní akce i sport

  16:24aktualizováno  16:24
Sponzorování kulturních nebo sportovních akcí je pro firmy dobrá příležitost, jak se zviditelnit. Právě na tento druh propagace ale řada velkých podniků příští rok vydá méně peněz kvůli hospodářské krizi. Některé akce a spolky tak přijdou o část svých příspěvků. Stejně peněz jako letos má jít hlavně na charitu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

České dráhy příští rok sníží náklady na marketing o 100 milionů korun na asi 250 milionů. "Omezíme samozřejmě spolupráci na kulturních a sportovních událostech. Zcela rušíme spolupráci na golfových utkáních, omezíme účast na výstavách, nebudeme spolupracovat na žádných filmech, ani se žádnými osobnostmi," řel mluvčí drah Radek Joklík.

Sazka nebude pokračovat v podpoře cen, které udělovala v oblasti filmu za nejlepší scénář, divadla za tvůrčí počin a tance pro objev roku. V nezměněném rozsahu zůstane zachována podpora ryze charitativních aktivit pro zdravotnictví, děti a mládež.

Mluvčí společnosti AXA Marek Zeman

"Snažíme se maximum prostředků přesouvat na přímou podporu prodeje a obchodu."

Škoda Auto naproti tomu žádné omezení výdajů na sponzoring kvůli krizi neplánuje. Automobilka sponzoruje například mistrovství světa v hokeji, cyklistickou Tour de France nebo mladoboleslavský hokej a fotbal. Objevily se však spekulace, že firma ukončí podporu Českého olympijského výboru. "Tyto informace jsou jen fámy, počítáme se spoluprací i nadále," uvedl mluvčí firmy Jaroslav Černý.

Ze dvou velkých akcí vycouvala finanční společnost AXA. Letos ukončila podporu fotbalové Sparty, příští rok už se neobjeví na věhlasném filmovém festivalu v Karlových Varech.

"Důvody jsou prosté. Snažíme se maximum prostředků přesouvat na přímou podporu prodeje a obchodu," upozornil mluvčí finanční společnosti AXA Marek Zeman. Také AXA pokračuje bez omezení v charitativních aktivitách, jako je Světluška, Na zelenou nebo nadace Křižovatka.

Atletika dostane stejně jako loni

Sponzorské aktivity naopak nehodlá nijak osekávat například energetická společnost ČEZ nebo Česká pojišťovna. Všechny klíčové sponzorské projekty pro příští rok zachová i Česká spořitelna.

Dlouhodobé sponzorské smlouvy má uzavřené například Český atletický svaz a objem finančních prostředků od dárců by se v příštím roce a většinou i v dalších letech neměl snížit.

"Některé smlouvy jsou dlouhodobější na více let, některé třeba jenom na rok. Nyní na konci roku dochází k jejich obnově a zatím nemáme žádný signál o nějakém rapidním snižování," řekla mluvčí atletického svazu Karolína Farská.

Smlouvy se sponzory, které jsou dlouhodobé a pokrývají celý olympijský cyklus, má uzavřen také Český olympijský výbor (ČOV).

"Dopady krize jsou proto zcela minimální," řekl mluvčí ČOV Alexandr Kliment. Snižování sponzorské podpory neočekává ani hokejový svaz. Sponzorské smlouvy na příští rok zatím nemá podepsány Česká basketbalová federace, její generální sekretář Miloš Pražák se k nim proto nechtěl blíže vyjadřovat.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Nenechte se podvést a koření kupujte vcelku, radí expertka na potraviny

Stres u zvířat snižuje kvalitu masa, říká auditorka bezpečnosti potravin Leona...

Nejen med a víno, často se se šidí také koření a ryby. „Podvádí se hlavně u mletého koření,“ říká auditorka bezpečnosti...

Další z rubriky

Nový trend pro bohaté. Schválně ošoupané tenisky od Gucciho za 17 tisíc

Tenisky od módní značky Gucci vypadají jako by byly špinavé.

Při zákonu schválnosti vám na nové boty vždycky někdo omylem šlápne. V případě tenisek od italské značky Gucci to však...

IKEA Point v centru Prahy po roce skončí

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Nábytkářský řetězec IKEA na konci srpna zavře svůj malý obchod IKEA Point, který teprve loni na podzim otevřela v...

Jen 10,5 miliardy. Čistý zisk ČEZu loni klesl o téměř polovinu

ČEZ

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ loni meziročně klesl o 45 procent na 10,5 miliardy korun. Meziroční srovnání...

Najdete na iDNES.cz