V porcelánkách v Dalovicích u Karlových Varů a v Chodově pracuje už jen pár zaměstnanců. Ostatní jsou doma. (Ilustrační foto)

V porcelánkách v Dalovicích u Karlových Varů a v Chodově pracuje už jen pár zaměstnanců. Ostatní jsou doma. (Ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pece dvou porcelánek v kraji vyhasly, společnost Epiag čelí krachu

  • 1
Porcelánky v Chodově na Sokolovsku a Dalovicích u Karlových Varů zastavily výrobu. Firmu Epiag Lofida - Porcelán CZ, které podniky patří, stáhly ke dnu dluhy. Zaměstnanci nedostali výplaty a většina z nich nechodí do práce. Největšímu věřiteli ČSOB totiž došla trpělivost a chce insolvenci.

Jak vyplývá z insolvenčního návrhu, zaměstnavatel neplatil zdravotní a sociální pojištění, takže soud vydal exekuční příkazy na částku přes 10 milionů korun.

Milionové pohledávky za nesplacený úvěr má i ČSOB, finanční úřad v Karlových Varech a další věřitelé. Epiag neměl peníze ani na energie, takže se manufaktura v Chodově ocitla bez proudu. Nouzovou dodávku zajistil až dieselový agregát.

"V Dalovicích dostal dodavatel energie zaplaceno, takže jim elektřina, na rozdíl od nás v Chodově, funguje. Většina lidí z obou porcelánek je doma. Majitelé Milena Nguyenová a Huu Loi Nguyen nám řekli, že chtějí firmu zachránit. Mají na to určitou dobu, než insolvence naběhne. Plně jim věříme. Chodíme do práce, i když nejde elektřina," řekla zaměstnankyně porcelánky, která si nepřála být jmenovaná. Redakce její totožnost zná.

Žena si povzdechla, že před čtyřmi a půl lety přišli zaměstnanci o práci, když zkrachoval Karlovarský porcelán, jehož byli součástí. "A teď jsme v problémech zase."

Insolvenční návrh poslala ČSOB ke Krajskému soudu v Plzni 26. srpna. Ještě ten den soud zahájil insolvenční řízení.

Práce je ještě ve skladu a podnikové prodejně

V chodovské porcelánce, která má zásoby na skladě, pracuje balírna, ale pece stojí. Do práce chodí patnáct lidí ze 47. Nedobrovolně doma jsou rovněž zaměstnanci v Dalovicích, které také nevyrábějí. Pracuje se jen ve skladu a v podnikové prodejně.

Výrobce porcelánu se chystá nabízet o víkendu své výrobky před karlovarským Grandhotelem Pupp při tradičních porcelánových slavnostech. Zaměstnanci dostali doplatek výplat za červen, ale na peníze, které si vydělali v červenci, stále čekají.

Místostarostka Dalovic Jarmila Zajíčková se obává potíží. "Je to nemilé, protože porcelánka zaměstnává řadu lidí od nás a z okolí. O práci je tu docela nouze. Pokud Epiag skončí, nezaměstnaní rozšíří počet lidí z Dalovic, kteří jsou evidovaní na úřadu práce."

Redakce chtěla zjistit vyjádření manželů Nguyenových. Při volání na ústřednu do Dalovic se ze sluchátka ozývalo hlášení, že volaná stanice je nedostupná.

V Dalovicích se vyrábí porcelán od roku 1830. Posledními majiteli porcelánky jsou právě manželé Nguyenovi. Ti získali chodovskou manufakturu od věřitelského výboru jako první ze všech závodů zkrachovalého Karlovarského porcelánu za 30 milionů korun.

Největší provozy bývalého Karlovarského porcelánu v Nové Roli, Lesově a v Klášterci koupila společnost Hengis (více čtěte zde). Ta je začala zjara roku 2009 obnovovat pod obchodním jménem Thun 1794.

"Nám se podařilo celosvětovou ekonomickou krizi překonat, ale je to stále boj. Pece a lisovna jedou v nepřetržitém provozu, máme i mimořádné směny, abychom vyhověli objednávkám od zákazníků. Po skončení insolvence Karlovarského porcelánu jsme nemuseli nikdy zdržovat výplaty," sdělil generální ředitel společnosti Thun 1794 Vlastimil Argman.