Čtrnáct manažerů letiště si za rok rozdělilo 100 milionů

  9:33aktualizováno  9:33
Letiště Praha je ke svým čtrnácti nejvyšším manažerům velmi štědré. Podnik jim loni vyplatil celkem sto milionů korun. Na jednoho tak připadají mzdy a odměny 594 tisíc korun měsíčně. Vyplývá to z výroční zprávy podniku. Za tři roky se částka zdvojnásobila, i když zisk firmy klesl.

Generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák | foto: ČTK

Pokaždé, když na jedné ze dvou ranvejí ruzyňského letiště přistane letadlo nebo z ní naopak vzlétne, každý ze čtrnácti manažerů Letiště Praha si může představit v průměru zhruba 43 korun ve své kapse.
Takovou částku získáte, když vydělíte objem mzdových nákladů na 14 vrcholových manažerů letiště za loňský rok počtem pohybů letadel na Ruzyni.

Hospodářské výsledky státního Letiště Praha se sice za poslední dobu nijak zásadně nezlepšily, jejich šéfům však příjmy během vedení firmy stouply na dvojnásobek. MF DNES zjistila čerstvé údaje o platech z výroční zprávy, kterou letiště už ani nepublikuje na svých webových stránkách, ale jen posílá do obchodního rejstříku.

Průměrné mzdové náklady na každého ze čtrnácti členů vedení státem vlastněné akciové společnosti loni dosáhly 594 tisíc korun za měsíc. Šéf Letiště Praha Miroslav Dvořák sám uvedl, že nemá více než půl milionu za měsíc.

Sto milionů pro čtrnáct lidí

Výrazný podíl na průměrných mzdových nákladech mají odměny – ty dosáhly 330 tisíc korun na každého člena vedení.

Celková suma, kterou 14 manažerů inkasovalo, dosáhla 100 milionů korun. Pro srovnání: o tři roky dříve, než tehdejší ministr dopravy Aleš Řebíček vyměnil generální ředitelku Hanu Černochovou za Miroslava Dvořáka, měl tehdy ještě státní podnik Správa Letiště Praha celkem třináct členů vedení, kteří společnost stáli na mzdách a odměnách 40 milionů. Už za Černochové však platy prudce rostly: ještě v roce 2004 bylo manažerů jen devět a dostali celkem 11 milionů korun.

Podle mluvčí letiště Michaely Lagronové odpovídá odměňování vedení výši aktiv firmy v objemu zhruba 40 miliard korun. Letiště si podle ní udrželo vysokou ziskovost i v době finanční krize.

"Důkazem dobrého řízení je i fakt, že se vedení podařilo i přes dopad krize utlumit výpadek počtu cestujících. Úroveň platů obecně vždy závisí na riziku a zodpovědnosti, které na sebe bere vedení každé firmy," uvedla Lagronová. Loňské odměny podle mluvčí souvisí s rekordními výsledky roku 2008, avšak byly vyplaceny až v následujícím roce, tedy roku 2009.

Průměrná výše příjmů na člena vedení za loňský rok je dokonce vyšší než půlmilionová mzda, kterou uvádí šéf letiště Miroslav Dvořák. "Je to způsobené změnami ve vedení, dva lidé odešli a dostali půlroční odstupné," vysvětlil na dotaz MF DNES. I kdyby však tito lidé měli stejnou mzdu jako Dvořák, nesnížilo by celkem 12 mezd náklady na vedení o více než šest milionů.

Ministerstvo financí, které vykonává v Letišti Praha akcionářská práva, se k vysvětlování prudkého růstu příjmů manažerů příliš nemělo. Náměstek ministra Jiří Kubínek, který je v dozorčí radě letiště od roku 2005, na dotazy během dvou dnů neodpověděl.

Personalista: není to normální

Vysoký růst platů vedení během tří let není podle Jana Bubeníka z personální společnosti Bubeník Partners rozhodně standardní. "Je to ovšem otázka na dozorčí radu a na vlastníka, na co byla navázána výše odměn," upozorňuje Bubeník.

Dodává, že v případě miliardových odměn z akciových programů pro vedení ČEZ šlo v minulosti rovněž o neadekvátní formu odměňování, na rozdíl od letiště však bylo jasné, z čeho nárok vyplynul. U letiště to zřejmé není. "Výši odměn prověříme," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Bližší zkoumání hospodaření Letiště Praha přitom ukazuje, že firma na tom nějak závratně lépe než v roce 2006 není. Zisk sice do roku 2008 postupně rostl, loni však byl nižší než v roce 2006. Zajímavý je i úbytek peněz na účtech: ještě na konci roku 2006 měl státní podnik na účtech v bankách 3,6 miliardy, loni na konci roku už jen 684 milionů korun.

Podnik však za Dvořáka, který přišel v červnu 2007, nakoupil pozemky pro budoucí ranvej a také nemovitosti od ČSA, které tak zachránil od krachu. Dvořák však za svoji dvojroli – působí současně jako prezident ČSA – bere jen jeden plat od letiště. Za ČSA podle svého vyjádření nedostává ani korunu.

Měly by se top manažerům Letiště Praha snížit odměny?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ano 13319
Ne 705
Autor:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Třídění odpadu podle fastfoodů. Některý nejde recyklovat, jinde chybí data

Ilustrační snímek

Řetězce rychlého občerstvení patří mezi šampiony v produkci odpadu. Pokud jde však o informace, co se přesně děje s...

Zisk ČEZ stoupl o polovinu na 11 miliard. Pomohla drahá elektřina

Ilustrační snímek

Polostátní energetický gigant ČEZ zvýšil v prvním pololetí čistý zisk o 45 procent na 11,2 miliardy korun. Důvodem jsou...

Ostravská huť dosáhla v roce 2018 čistého zisku 4,1 miliardy korun

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Hutní podnik Liberty Ostrava dosáhl v roce 2018 ještě jako ArcelorMittal Ostrava čistého zisku 4,1 miliardy korun....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz