Czech Coal se dohodl s ČEZ, že bude dodávat uhlí pro Počerady

  9:58aktualizováno  10:46
Uhelná válka skončila. Energetická společnost ČEZ podepsala smlouvu s těžební firmou Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal patřící Pavlu Tykačovi o dodávkách uhlí pro elektrárnu Počerady. Dohoda mezi dlouhodobě znesvářenými stranami může trvat až padesát let.

Elektrárna v Počeradech | foto: Karel Pešek, MAFRA

V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že touto dohodou je uzavřeno jedno z vůbec nejsložitějších jednání vedených v oblasti energetiky v České republice. "Dohoda může trvat až za rok 2060, proto v dnešním, pro energetiky velmi nejistém, období představuje významný stabilizační prvek, a to nejen pro obě společnosti, ale i pro celý region, kterému zajistí dostatek pracovních míst a také s tím související rozvoj," uvedl Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Zároveň se tím podle něj otevírá prostor pro rozsáhlejší investice do zlepšování provozu elektrárny Počerady i dolu Vršany, který má zásoby téměř 300 milionů tun uhlí. "Je to dobrá zpráva pro celý severočeský region dosud kriticky ohrožený nejvyšší nezaměstnaností v Česku. Smlouva zakládá dlouhodobou perspektivu pro 1 300 zaměstnanců přímo ve skupině Czech Coal. Dalších přibližně 3 200 lidí bude mít práci mimo skupinu ve službách a dodavatelských firmách," uvítal dohodu generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček.

Elektrárnu Počerady čeká první rozsáhlejší modernizace do roku 2016. To je také první termín, kdy se může společnost ČEZ dohodnout s Czech Coal na jejím prodeji. Druhou takovou možnost smlouva stanovuje na rok 2024. Cena je předem sjednaná a pohybuje se na úrovni nabídek z loňského roku, kdy ČEZ nabídl v rámci podmínek dohody o narovnání s Evropskou komisí k prodeji několik svých elektráren.

Czech Coal má zajištěn odbyt uhlí

Skupině Czech Coal dohoda naopak zajistí trvalý odběr hnědého uhlí. Ten bude však o něco nižší než v minulých letech: klesne z dosavadních 8,5 na 5 milionů tun, tedy o více než čtyřicet procent. ČEZ se tak vzdá veškerého výhřevného teplárenského uhlí, v jednání zůstává pouze odběr studeného uhlí z Vršan pro blízké Počerady.

ARA

ARA je zkratka pro referenční cenu černého energetického uhlí v dodací paritě do přístavů v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách (ARA). Toto uhlí především australského a jihoafrického původu je cenotvorné pro celé Německo a středoevropský region. Cena je vyjádřena v USD za tunu. Hodnota ARA je velmi úzce provázána s cenou elektřiny v Německu a potažmo v České republice, protože německé černouhelné elektrárny jsou po většinou času závěrné a působí tak jako cenotvorné zdroje elektřiny.

Vršanská uhelná hodlá v průběhu příštích deseti let investovat asi deset miliard korun, zejména do přeložek sítí v Hořanském koridoru a komplexní rekonstrukce těžební technologie.

Cena za jeden GJ byla stanovena ve výši 38,8 Kč, což odpovídá cenám aktuálně sjednávaným na českém trhu, a je srovnatelná s cenou, za kterou dlouhodobě nakupují i teplárenské společnosti. Do roku 2023 se bude cena postupně přibližovat na úroveň 65 procent ceny černého uhlí na evropských burzách (ARA).

Po roce 2024 smlouva zajišťuje dodávky uhlí i pro případný nový zdroj v lokalitě Počerady s trvalou výhodou ve výši 0,35 ceny ARA proti konkurenčním zdrojům v Německu a zároveň opci ČEZ na prodej počeradské lokality v případě, že podmínky na energetických trzích nebudou výstavbě nových uhelných zdrojů nakloněny.

Obě strany pondělní dohody spolu dlouho bojovaly. Czech Coal potřeboval dodávat uhlí za co nejvyšší cenu právě Počeradům, protože jinde by ho prodával kvůli dopravním nákladům a horší kvalitě těžko. ČEZ naopak potřeboval mít zajištěné dodávky za co nejnižší cenu právě od Czech Coalu, protože elektrárna Počerady je bez dalších velkých investic přizpůsobena právě na Tykačovo uhlí. Obě strany si svou vzájemnou provázanost uvědomovaly, což je zřejmě dráždilo, a proto se na řešení, které by vyhovovalo oběma stranám, dohadovaly tak těžko.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Plynárenskou má hlídat její exředitel i senátor Wagenknecht

Logo Pražské plynárenské.

Piráti chtějí do dozorčí rady Pražské plynárenské posadit jejího exředitele, který spoluvlastní firmu, jež Pražské...

Reklamní fúze roku je prozatím u ledu. Dlouhodobí rivalové se nedohodli

Nově vzniklý podnik by vedl stávající šéf BB Richard Fuxa.

Měl to být reklamní byznys roku, jenže z něj sešlo. Česká jednička na trhu s venkovní reklamou BigBoard vyjednávala...

Neumíme dřevo v Česku zpracovat, jen vyvézt, říká obchodník

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Mají se lépe, ale hojí si horší léta. Tak hodnotí dopad kůrovcové kalamity na zpracovatele Tomáš Pařík, předseda...

Najdete na iDNES.cz