ČEZ postaví místo uhelných nové plynové elektrárny

  2:49aktualizováno  2:49
Elektrárenská firma ČEZ se již definitivně rozhodla, že ještě letos odstartuje projekt dvou bloků plynových elektráren v severočeských Počeradech v hodnotě zhruba 18 miliard korun. Jejich výkon by měl být asi jako polovina Temelína, tedy 880 megawattů.
„V posledních měsících jsme revidovali náš plán obnovy uhelných zdrojů. Došli jsme k tomu, že za současných podmínek by bylo riskantní mít tolik elektráren na uhlí, jako jsme plánovali,“ uvedl obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.

„V posledních měsících jsme revidovali náš plán obnovy uhelných zdrojů. Došli jsme k tomu, že za současných podmínek by bylo riskantní mít tolik elektráren na uhlí, jako jsme plánovali,“ uvedl obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. | foto: MF DNES

Další plynový zdroj polostátního kolosu by pak měl vyrůst také na severu Čech v Úžíně. Spotřeba plynu země tak stoupne zhruba o miliardu kubíků, což je více než 10 procent současné spotřeby.

Je riskantní spoléhat na uhlí
"V posledních měsících jsme revidovali náš plán obnovy uhelných zdrojů. Došli jsme k tomu, že za současných podmínek by bylo riskantní mít tolik elektráren na uhlí, jako jsme plánovali," uvedl obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.

Z původních sedmi projektů obnovy a výstavby uhelných elektráren rozhodl ČEZ pokračovat jen ve třech, a to v již započaté obnově elektráren Tušimice a Prunéřov a ve stavbě nové v Ledvicích.

Důvodem je podle Svobody jednak neprolomení vládních limitů pro další těžbu uhlí a jednak rozhodnutí Evropské unie o novém systému povolenek na emise CO2 vznikající nejvíce právě provozem uhelných elektráren.

Ty by se totiž od roku 2013 na rozdíl od nynějška neměly rozdávat zdarma, ale prodávat v aukcích. Podle expertních odhadů by se mohla jejich cena zvýšit z nynějších zhruba 19 eur až na 30 až 40 eur.

"Do cen elektřiny by se takový vývoj promítl jejich zvýšením od roku 2013 zhruba o třetinu," uvedl Svoboda. Zdražení ceny elektřiny o 30 až 40 procent by se například do konečných cen proudu pro domácnosti promítlo asi 15 procenty. Zatížení uhlí povolenkami CO2 by mělo naopak zvýhodnit plyn.

"Máme teď řadu projektů, kdy velké energetické společnosti zjišťují možnost výstavby plynových elektráren," uvedl Jiří Gavor z energetické společnosti ENA.

Nedávno oznámila záměr stavět plynový zdroj například firma J&T, dalšími adepty jsou například některé britské či německé firmy. ČEZ počítá s tím, že kromě plynu se do budoucna vrhne i na další jaderný projekt.

"Zatím jsme v projektech jaderných elektráren v zahraničí," říká Svoboda. V tuzemsku platí programové prohlášení vlády, že se jádro už rozšiřovat nebude.

Další bloky Temelína?
Podle informací MF DNES se největší tuzemský výrobce elektřiny chystá ještě do konce letošního roku požádat o takzvané EIA, tedy posouzení dopadu dalších atomových bloků – pravděpodobně v Jaderné elektrárně Temelín – na životní prostředí.

Společnost ČEZ to nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. Podle mluvčího Ladislava Kříže by firma potřebovala nějaký signál, že jádro přece jen má podporu, a ten by mohl vzejít od Pačesovy komise, která připravuje novou vizi energetické koncepce země. Výsledky má zveřejnit v polovině roku.

"Pak je možné, že by letos mohlo být zahájeno posuzování projektu jaderné elektrárny a posouzení vlivu na životní prostřední (EIA)," řekl Kříž. EIA je podle něj jen jedním z prvních kroků. "Je to hodně daleko od stavby, celá přípravná, schvalovací část se odhaduje na 7 až 8 let," dodal.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Tesco dokončilo prodej domu My v Praze, chystá se rekonstrukce

Obchodní dům My v centru Prahy

Tesco prodalo svou další nemovitost. V rámci dlouhodobých plánů na rozprodej části svého majetku dokončilo prodej...

První vířivky dovážel z Číny, teď vyrábí vlastní a recyklovatelné

Jan Voříšek v současnosti zaměstnává ve firmě Hanscraft na pět desítek lidí.

Poučil se z chyb ostatních a postavil na tom svůj bublinkový byznys. Podnikatel Jan Voříšek se začal pohybovat ve...

Facebooku hrozí obří pokuta za ochranu soukromí. Může jít do miliard dolarů

Ilustrační snímek

Facebooku hrozí, že v USA dostane od Federální komise pro obchod (FTC) vůbec nejvyšší pokutu, která kdy byla udělena...

Najdete na iDNES.cz