Pražští vývojáři bodují v USA. Za rok vyrostli z bytu do obří kanceláře

  4:59aktualizováno  4:59
Nebývalý růst zažila během posledního roku česká vývojářská firma STRV. Zatímco ještě loni v říjnu byl její kanceláří osmdesátimetrový byt, od jara 2016 bude sídlit ve třech patrech budovy v pražském Karlíně. Pomohl jí k tomu stoprocentní přesun k americkým klientům.

Tým SRTV nad San Franciskem, spoluzakladatel Lubo Smid v popředí u notebooku | foto: STRV

Vývojář aplikací STRV není žádným nováčkem na trhu. První zakázky dělali její šéfové coby teenageři již před jedenácti lety. Mezi jejich české klienty patřila například Fio Banka nebo AAA Auto. Tedy firmy v Česku veskrze známé.

Naopak její současné klienty - investiční platformu Rich Uncles, on-line videotéku Feeln nebo newyorský StereoCast, který se chce prosadit v poskytování nahrávek z koncertů - zná v tuzemsku málokdo. Je to logické: jsou to jednak firmy zaměřující se na zámořský trh a zároveň takzvané start-upy. Tedy začínající společnosti, které se snaží prosadit.

Jeden z top kancelářkých pronájmů roku

Pro dodavatele vývojářských služeb je to ale výhra. Svědčí o tom alespoň pohled na tržby. Zatímco letos v půlce roku firma měsíčně utržila přibližně 600 tisíc dolarů, nyní se blíží milionu (tedy asi 25 milionům korun). „Rosteme rychlostí přibližně deset zaměstnanců měsíčně a chceme ještě výrazně zrychlit,“ říká jeden ze zakladatelů STRV Lubo Smid.

V dubnu příštího roku tak firma zabere tři patra v pražském Karlíně s celkovou plochou 5,5 tisíce metrů čtverečních. Na kancelářském trhu to bude jeden z největších nových nájmů roku. Ostatně za celý loňský rok se v Praze podepsaly jen čtyři větší nájmy - byly to firmy HP, Avast, Skanska a Amazon.

Nová kancelář je projektovaná na pět set lidí, STRV jich nyní zaměstnává „jen“ sto dvacet. „Myslím, že do dvou let novou kancelář naplníme,“ odhaduje Smid.

Ještě loni v říjnu přitom sídlila v osmdesátimetrovém bytě na Václavském náměstí, nyní obývá v Praze a Brně kanceláře o rozloze něco přes tisíc metrů čtverečních. Má pobočky v Praze a Brně, obchodní zastoupení v New Yorku, Los Angeles a San Francisku.

V Česku tendry, v Silicon Valley doporučení

Jak za tak krátký čas firma urazila tak dlouhou cestu? Před třemi lety Smid se šéfem firmy (která se tehdy ještě jmenovala uLikeIT) Davidem Semerádem a dalšími dvěma spoluzakladateli zkusili s vlastní seznamovací aplikací prorazit v Silicon Valley, kam se dostali přes vládní program CzechAccelerator.

„Úspěch se ale nedostavil a brzo začaly docházet peníze,“ vysvětluje sedmadvacetiletý Smid. Spolu s ostatními si proto řekli, že když už v Americe jsou, zkusí tam získat nějaké klienty pro vývoj na zakázku.

Klienti platí v akciích

Práce pro americké start-upy se neplatí vždy penězi. STRV občas dostane za vývoj akcie svého klienta, takže se stane i více než desetinovým akcionářem. A zároveň v podstatě venture kapitálovým investorem.

Některé firmy podle Smida nabízejí, že zakázku zaplatí jen v akciích. Před tím se ale mají majitelé na pozoru. Potenciální zpeněžení těchto plateb je totiž velmi pomalé a zaměstnance je třeba platit hotovostí.

Navíc úmrtnost technologických firem v údolí nedaleko San Franciska je obrovská, takže je tu velká pravděpodobnost, že velká část akcií se časem promění v bezcenné papíry.

Možnost rychle zbohatnout je ale lákavá: například jeden z dřívějších klientů STRV - služba na rozvážku jídel Caviar - byla koupena firmou Square zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho. Podle serveru TechCrunch to byla transakce za sto milionů dolarů. Zrovna Caviar ale platil STRV za vývoj v hotovosti.

Zatímco k významným českým zákazníkům vedla cesta přes tendry, v Silicon Valley hodně dají na doporučení. A pro neznámou firmu z Evropy je těžké se uchytit. „Trvalo asi rok, než nám někdo svěřil vývoj,“ říká Smid. Pak se ale povědomí začalo šířit a dnes dělají čeští vývojáři v USA na pětadvacítce projektů.

„Nejlepší je pocit, když se dva významní lidé ze Silicon Valley sejdou a povídají si o tom, že jim dělá development STRV. A to se stává čím dál častěji,“ tvrdí Smid. Pomáhá tomu způsob, jak společnosti v kalifornské Mekce technologií fungují.

Firmy totiž žijí z peněz investorů, kteří se podílejí na jejich řízení. Jeden zástupce investiční firmy tak má často pod kontrolou více firem v portfoliu. A když vidí, že v jedné firmě odvádí dodavatel dobrou práci, doporučí ho jinde.

Kromě zakázek se STRV poslední dobou opět angažuje také v oblasti, kde se jí historicky nedařilo - ve vyvíjení vlastních věcí. Zřídila kvůli tomu dceřinou firmu STRV Labs, ve které rozvíjí tři projekty. Jedním je rychlý rozvoz obědů Ordr působící zatím v Praze, druhým aplikace na zapamatování si nových kolegů FaceMatch a třetím seznamka pro gaye zvaná Surge.

Budoucnost může být ve virtuální realitě

Těžiště zakázek tvoří aplikace pro smartphony. Kromě nich vyvíjí firma také pro web nebo chytré hodinky. Hodně si slibuje i od zařízení Oculus Rift - displeje připomínajícího brýle, který svého uživatele přenese do virtuální reality - jehož výrobce Oculus VR nedávno koupil Facebook. „Od Facebooku máme k dispozici novou verzi zařízení a až ho na jaře spustí, budou první aplikace i od nás,“ říká Smid.

Třebaže pro STRV pracují vývojáři sedmnácti národností, všichni sídlí v Česku. „V Silicon Valley je o vývojáře obrovský boj. Navíc ti nejlepší chtějí pracovat pro firmy, jako je Facebook. Na rozdíl od Česka bychom jim nemohli nabídnout lákavé podmínky,“ vysvětluje Smid, že cena levnější pracovní síla hraje v jejich expanzi významnou roli.

Přesto STRV zkouší dělat vývoj přímo v San Francisku. Pronajalo si totiž nové prostory hned v centru této metropole. I v nich ale krátkodobě pracují „stážisté“ z Prahy či z Brna.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Googlu došla trpělivost s prodejcem vstupenek Viagogo, stopl mu inzerci

Jedna z poškozených klientek služby Viagogo.

Americká společnost Google vyloučila britského prodejce vstupenek Viagogo z řad svých inzerentů. Reagovala tím na...

Amazon opět pod drobnohledem. Brusel prověří, jestli neporušuje pravidla

Ilustrační foto

Evropské dozorčí orgány prověří, zda Amazon neporušuje pravidla hospodářské soutěže. S americkým internetovým prodejcem...

Ošklivé je krásné. Crocsy berou na milost i nároční teenageři

Ilustrační snímek

Mladí spotřebitelé se chtějí odlišovat. Upouští od konvenční krásy a trendů a investují do pohodlných produktů. I díky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz