Stát sní o českém Silicon Valley, do start-upů investuje přes miliardu

  20:10aktualizováno  20:10
Myšlenka fondu, který by podporoval vznik a rozvoj českých start-upů, se dočkala požehnání od vlády. Přesto ale dosud není jasné, jak by fond rozdělující přes 1,3 miliardy korun měl přesně fungovat.

Dohromady dvacet milionů eur (540 milionů korun) mají získat projekty, jejichž smyslem je zejména komercializace vědeckých objevů. | foto: Lytro.com

Pondělní rozhodnutí vlády opět o něco přiblížilo záměr, na němž ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje už několik let. V současné podobě návrhu by měl vzniknout takzvaný Národní inovační fond (NIF). Tedy fond, který by na podporu vznikajících technologických společností přerozdělil investice ve výši 50 milionů eur (v přepočtu přes 1,3 miliardy korun). Většina z nich má pocházet z evropských dotací.

„Našim cílem je podpořit znalostní ekonomiku a vytvářet produkty s vysokou přidanou hodnotou. Pro tvorbu tohoto programu byla důležitá i zkušenost z amerického Silicon Valley. Na základě pozitivních zkušeností ze zahraničí věříme, že o tento typ podpory budou mít zájem i naši začínající podnikatelé a že celé řadě z nich tato podpora pomůže k úspěšnému rozjezdu vlastní firmy,“ uvedl pro iDNES.cz ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jan Mládek.

Do nápadů i pokročilejších firem

Dohromady dvacet milionů eur (540 milionů korun) mají získat projekty, jejichž smyslem je zejména komercializace vědeckých objevů. Tedy, že na světě už je zajímavý nápad, nicméně jeho autor marně shání investora. „V této fázi pomůže projektu i relativně nízká částka v řádu statisíců korun. Soukromí investoři jsou však kvůli vysokému riziku, že nápad selže, logicky opatrní,“ vysvětluje Petr Očko, ředitel odboru finančních nástrojů ministerstva.

Zbylých 30 milionů eur (810 milionů korun) má putovat do vyzrálejších start-upů. Prostředky se mají rozdělovat více způsoby, ale většina půjde do takzvaných podfondů. Ačkoli již materiál schválila vláda, konkrétní mechanismy převodu peněz ještě ministerstvo nemá hotové. „Nyní je budeme dopracovávat a zároveň požádáme o licenci Českou národní banku,“ říká Očko.

V úvahu připadá také možnost svěřit částku Evropskému inovačnímu fondu (EIF) a nechat ho ji dál alokovat do jednotlivých podfondů. „S EIF nyní jednáme a čekáme na nabídku. Podle toho, kolik by to stálo, se potom rozhodneme,“ říká Očko s tím, že EIF nejspíš bude chtít za správu fondu 1 až 2,5 procenta z alokované částky.

Od klasických dotací se peníze investované z NIF mají lišit v několika ohledech: Mají je doprovázet i soukromé prostředky - půjde tedy o takzvané koinvestice. „To proto, aby se investovalo do firem, které opravdu mají komerční potenciál,“ vysvětluje Očko. Na koinvestice chce MPO ze soukromého sektoru navázat dalších přibližně 32 milionů eur (přes 860 milionů korun).

A hlavně: venture (rizikový) kapitál není dotace, ale nákup podílů ve firmách. Ty poté, co firma nabude na ceně, investor zpravidla prodává (exituje) a tím svůj vklad zhodnocuje. Vzhledem k vysoké „úmrtnosti“ start-upů nelze zdaleka počítat s tím, že vydělá každá firma. Přesto MPO operuje s návratností okolo 90 procent. Jedním z ukazatelů úspěšnosti celého fondu je potom také snaha dostat některý ze zafinancovaných start-upů na burzu (více zde).

Druhý pokus

Projekt fondu podporujícího české start-upy není na ministerstvu zdaleka nový. Znám jako tzv. Seed fond se začal organizovat už před několika lety a dostal se do poměrně pokročilé fáze - ve veřejné soutěži se vybíral správce fondu. Spuštěn ale nikdy nebyl.

Právě administrativní úkon totiž celému nápadu zlomil vaz. Soutěž vyhrál Conseq, ale společnost Avant se proti výsledku odvolala k antimonopolnímu úřadu (ÚOHS). Kvůli tomu, že se řízení protahovalo, hrozilo, že se v minulém dotačním období peníze nestihnou vyčerpat. Právě proto ministerstvo loni v dubnu přípravu fondu pozastavilo.

Očko nyní doufá, že nový plán již vyjde. Jednak proto, že nové programovací období je teprve na začátku, zároveň proto, že ministerstvo změnilo strukturu fondu, kdy se budou peníze rozdělovat do menších podfondů.

Startupová scéna je rozpolcená

Jako jakýkoli zásah veřejného sektoru do soukromého, je myšlenka NIF mezi lidmi zabývajícími se start-upy vnímána kontroverzně. Najdou se tací, kteří nápadu drží palce a podle nich by znamenal přínos. K těm se už z dřívějška řadí například šéf Jihomoravského inovačního centra Jiří Hudeček. Podle něj mohou investice prospět hlavně firmám, které shánějí relativně nízké částky na úplný rozjezd.

Vstup státu do klasického venture kapitálu ale podle oponentů nutný není. Právě fakt, že fond se připravuje už několik let, například podle partnera venture kapitálové společnosti Credo Ventures Ondřeje Bartoše způsobil, že je nyní už nadbytečný. Soukromých peněz už mezi tím podle investora na trhu přibylo a je jich dostatek. „Když už ale něco takového musí být, jeví se mi možnost s využitím EIF, vzhledem ke zkušenostem této instituce, jako nejsmysluplnější,“ říká Bartoš.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Špína i mrtví ptáci. Inspekce loni zavřela 178 restaurací a obchodů

Restaurace Quán Tú Truong v pražské tržnici Sapa. Jeden z několika místních...

Pokud něco jíte, dejte si pauzu. Pohled do loni uzavřených restaurací a podniků, které pracují s potravinami, je...

Rádio Penny hraje hudbu, aby lidé víc nakupovali. Tajně i pro zaměstnance

Tým rádia Penny tvoří celkem 10 lidí. Ti se kvůli práci přestěhovali z Česka do...

Přesně před třemi lety, 18. února 2016, začalo vysílat Rádio Penny live. Svého času šlo o jedinou českou stanici, která...

Česku hrozí arbitráž za převzetí OKD, podle exvlastníka šlo o znárodnění

Horníci NWR. Ilustrační snímek

Britská společnosti Jenner & Block, která je likvidátorem společnosti New World Resources (NWR), označila státní...

Najdete na iDNES.cz