(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Internetové firmy těží ze zpravodajství. Ať nám za ně platí, žádají agentury

  • 8
Evropské tiskové agentury požadují, aby velké internetové firmy, jako například Google, Facebook a Twitter, platily autorské poplatky za využívání zpravodajského obsahu, který jim přináší značné zisky.

Zpravodajství je po kontaktu s příbuznými a přáteli druhým nejdůležitějším důvodem pro využívání sociální sítě Facebook, upozorňují agentury v prohlášení, které zveřejnil francouzský deník Le Monde. Zájem uživatelů o zpravodajství podle nich pomáhá internetovým společnostem zvyšovat příjmy z reklamy na úkor těch, kteří zprávy vytvářejí.

Fér hra, nebo zástěrka? Facebook oznámil změnu v odvádění daní

Facebook při mnoha příležitostech uvedl, že jeho cílem je stát se největším médiem na světě. „A přitom Facebook ani Google nemají svou redakci. Nemají žádné zpravodajské sítě, národní ani mezinárodní. Nemají žádné týmy reportérů v Sýrii, kteří by riskovali život, aby ukázali pravou tvář války,“ uvedly agentury v prohlášení. „Nabízejí uživatelům internetu práci jiných tím, že zveřejňují odkazy na jejich zprávy,“ dodaly.

Evropská unie nyní debatuje o směrnici, jež by internetové společnosti přiměla platit za zpravodajské články, které využívají, nebo na které dávají odkazy. „Plánovaná direktiva by nařídila velkým internetovým hráčům platit zpravodajským médiím za miliony zpráv, které využívají na svých platformách,“ uvedly tiskové agentury.

Pokud nic neuděláme, zpravodajství zmizí

Někteří členové Evropského parlamentu se obávají, že by navrhovaná směrnice mohla ohrozit bezplatný přístup uživatelů internetu ke zpravodajství. Agentury nicméně tvrdí, že uživatelé by neměli utrpět žádnou újmu. Podle nich se pouze část příjmů internetových společností z reklamy přesune k těm, kteří zpravodajství vytvářejí. „Pokud na trhu nebude obnovena rovnováha, bude to mít nevyhnutelné důsledky. Zpravodajská média budou dál mizet,“ upozornily agentury.

Pod prohlášením jsou podepsány francouzská agentura AFP, německá DPA, britská Press Association, španělská EFE, italská ANSA, švédská TT, belgická Belga, rakouská APA a nizozemská ANP.