V RegioJetu zemřel muž. Měl cukrovku, klimatizace ve vlaku nefungovala

  15:03aktualizováno  15:03
Ve vlaku RegioJet na Slovensku zemřel ve čtvrtek večer cestující. Citlivou záležitost dopravce interně vyšetřuje, okolnosti však naznačují, že muž mohl dostat infarkt. Se zdravotními problémy dobíhal vlak, zkolaboval po pěti minutách v neklimatizovaném voze. Dopravce připouští, že ve voze nebyla optimální teplota.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Student Agency

O úmrtí cestujícího informoval redakci iDNES.cz čtenář, který se představil jako zaměstnanec soukromého železničního dopravce RegioJet. Mluvčí společnosti Aleš Ondrůj nešťastnou událost potvrdil.

Podle oficiálních informací se muži krátce po nastoupení ve stanici Vrútky udělalo nevolno a omdlel. Vlakový personál se mu ihned pokoušel pomoci, řídil se přitom instrukcemi od operátora na lince 112. Ani jemu, ani přivolané záchranné službě ve stanici Ružomberok se ho však nepodařilo oživit.

Muž cestoval s šestičlennou skupinou tří dospělých a tří dětí (všichni Češi), kteří dobíhali na poslední chvíli vlak RJ 409. Co bylo příčinou jeho úmrtí, není jasné. Cestující nebyl zcela zdravotně v pořádku. Léčil se s cukrovkou a vysokým tlakem. Navíc ve voze, do něhož nastoupil, nešla klimatizace.

„Jednalo se zřejmě o souhru nešťastných okolností v kombinaci s celkovou zdravotní indispozicí cestujícího - celá událost nás mrzí, je nám jí moc líto a vyjadřujeme upřímnou soustrast,“ uvedl Ondrůj.

Ve vlaku bylo kvůli nefunkční klimatizaci horko

Otázkou je, do jaké míry mohla k úmrtí přispět nefunkční klimatizace ve vlaku. Podle informací, které má redakce k dispozici, bylo ve voze v době nešťastné události 35 až 40 stupňů Celsia, přestože bylo po osmé hodině večer. Vozy RJ nemají možnost otevřít okna. „Není ojedinělé, že klimatizace nefunguje,“ napsal iDNES.cz muž, který je podle svých slov zaměstnancem RegioJetu a nyní se chystá podat výpověď.

„Vedení společnosti to ignoruje a dělá, že se nic neděje, že je to jen z důvodu ‚stahovaček na trati‘ (místa, kde vlak musí stáhnout sběrače, pozn. red.). Už několikrát bylo navrhováno, aby vozy měly náhradní zdroje energie a k podobným ‚výpadkům‘ by nedocházelo. Pro vedení je to ale údajně zbytečný náklad,“ obrátil se na iDNES.cz čtenář.

„My zaměstnanci o tom víme, ale nesmíme o tom mluvit. Ale nelíbí se nám to,“ dodal. Mluvčí RegioJetu neupřesnil, proč klimatizace ve zmíněném voze nefungovala. „Klimatizace ve voze, kam cestující sedl, z důvodu poruchy nechladila - běžela zde ventilace, což znamená, že do vozu byl vháněn venkovní vzduch. Teplota ve voze nebyla optimální, ale současně odpovídala tomu, že bylo 20:30 hodin večer,“ dodal pro iDNES.cz Ondrůj.

Problémy slovenské železnice

Vlaky RegioJetu měly v minulých letech skutečně problémy s nefunkční klimatizací. Podle Ondrůje jsou letos v Česku minimální. RegioJet však připouští, že klimatizace nefungují v součtu až desítky minut na Slovensku na trati Bratislava - Košice.

Potíže způsobují právě takzvané „stahovačky“. To jsou místa na trati, kde z technických důvodů (kvůli systému napájení) projíždějící vlaky, tedy i konkurenční, musí spustit sběrače z troleje. Lokomotiva úsek projede setrvačností, ale veškerá elektrická zařízení ve vagonech jsou odkázána na záložní baterie. V tomto režimu nefunguje ve vozech RegioJet klimatizace, přípojky na elektřinu a další energeticky náročnější zařízení.

V minulých letech všechny vozy RegioJetu prošly kvůli problémům s klimatizací kompletní revizí. Společnost teď tvrdí, že jejich funkčnost sleduje 24 hodin denně.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Pokuty za obstrukce staveb nebudou, Kremlík stahuje návrh svého předchůdce

Stavba dálnice. Ilustrační foto

Opatření proti zdržování staveb ze strany ekologických a dalších aktivistů vypadne z připravované novely zákona, která...

Olétané boeingy jdou na dračku. Zájem roste kvůli uzemněným strojům MAX

Boeing 737-800

Zatímco Boeingy 737 MAX od poloviny května zabírají místo v hangárech, o starší stroje této řady je velký zájem. Od...

Více peněz na silnice, ale pouze na papíře. Resort dopravy kouzlí s čísly

Oprava dálničního přivaděče v Ostravě-Přívoze na D1 potrvá do konce října.

Vyjednávání o navýšení peněz na dopravní stavby před týdnem skončilo úspěchem, tvrdil ministr dopravy Vladimír Kremlík...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz