ilustrační snímek | foto: Reuters

Uber v Londýně přišel o licenci. Má na kontě čtrnáct tisíc černých jízd

  • 23
Americká společnost Uber, která provozuje mobilní aplikaci taxislužeb, přišla v Londýně o licenci. Z ulic britské metropole se musí stáhnout do jednadvaceti dnů, neboť nevyřešila problémy s kontrolami a pojištěním řidičů.

O rozhodnutí neobnovit licenci Uberu informovala městská společnost Transport for London (TfL). Americká firma už o licenci přišla jednou, v roce 2017, kdy však následně u soudu dojednala prodloužení o rok a půl.

Tradiční londýnští taxikáři proti alternativním taxislužbám již několikrát...

Tradiční londýnští taxikáři proti alternativním taxislužbám již několikrát protestovali blokádou ulic. (10. února 2016)

Jedním z problémů, na které Uber doplatil tentokrát, byly jízdy s nepojištěnými a neregistrovanými řidiči. TfL popsala, že systém Uberu umožňoval poskytovat služby řidičům, kteří neoprávněně využívali registrací jiných řidičů včetně jejich fotografií. Ve čtrnácti tisících případů tak zákazníka vyzvedl někdo jiný, než koho si objednal. Poslední takový případ byl nahlášen před třemi týdny.

„TfL nemá jistotu, že se podobné problémy nebudou opakovat i v budoucnu,“ zdůvodnil úřad, proč se rozhodl byznys Uberu zastavit. Ten rozhodnutí o neobnovení licence kritizoval jako špatné a hodlá se proti němu odvolat.

V Londýně v současnosti jezdí pro Uber 45 tisíc licencovaných řidičů, kteří obsluhují zhruba 3,5 milionu zákazníků.

Tradiční londýnští taxikáři, kteří jsou stejně jako na mnoha jiných místech na nože s Uberem, krok města proto uvítali. 

„Starosta se zachoval správně. Obchodní model Uberu se v podstatě nedá regulovat. Je založen na tom, že si každý dělá, co chce a zaplaví Londýn taxíky. Uber není schopen garantovat, že jsou vozidla řádně pojištěna nebo že taxi řídí skutečně ten, koho si dotyčný objednal,“ uvedl šéf Asociace licencovaných řidičů taxi Steve McNamara listu The Guardian.