Praha nechce čekat. Vyhláškou srovná alternativní taxíky s klasickými

  12:32aktualizováno  12:32
Na pražském magistrátu leží návrh, který by v hlavním městě zvedl maximální ceny pro provozovatele taxislužeb. Kromě toho by však do stejné kategorie zařadil alternativní dopravce jako Uber nebo Bolt (dříve Taxify). Podobný cíl si klade novela silničního zákona, kterou se nyní zabývá Sněmovna.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Pražský magistrát chce změnit vyhlášku o maximálních cenách osobní taxislužby. Návrh, který je momentálně ve veřejném připomínkovém řízení, by zvedl limit ceny jednoho kilometru o osm korun, nástupní sazby o 20 Kč a minuty čekání o korunu. Jako první o tom v neděli informoval Deník N.

Konec „levného“ taxi v Praze. Má se zdražit sazba za kilometr i čekání

Změna by však měla dopadnout kromě klasických taxikářů i na digitální platformy jako Uber či Bolt. Ustanovení z původní vyhlášky „pohyb vozidla taxislužby po pozemní komunikaci“ by totiž nově mělo být nahrazeno slovy „jízda, která byla započata a ukončena“. Magistrát rovněž navrhuje zrušit výjimku pro vozidla, která si zákazník objednává dopředu a s provozovatelem se rovnou dohodne na výsledné ceně.

Tuto výjimku město původně zavedlo pro specifické případy, jako jsou například vozidla pro svatebčany či smuteční hosty. Ty tak byly osvobozeny od povinností taxikářů, mezi něž patřila nutnost taxametru nebo střešní svítilny.

„Postupem času se ukázalo, že čím dál více provozovatelů tuto v zákoně uvedenou výjimku zneužívá,“ uvádí důvodová zpráva návrhu. Podle ní se kromě tzv. hotelových taxi jedná i o rostoucí „okruh poskytovatelů přepravních služeb, kteří uskutečňují přepravu prostřednictvím mobilních aplikací (UBER,TAXIFY dnes BOLT)“.

Uber s taxametrem?

Podle bývalého náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Ondřeje Malého to znamená, že nově budou veškeré taxislužby, včetně těch alternativních, muset mít taxametr. A to proto, aby mohly pražskému magistrátu prokázat, že nepřekračují stanovenou maximální cenu za kilometr.

03.července 2019 v 15:49, příspěvek archivován: 08.července 2019 v 12:23

Háček je v tom, že aby bylo možné prokázat, že cena za kilometr není překračována, musí auto taxislužby (včetně Uberu a Boltu) umět nějak počítat ty kilometry... A jak? No přece certifikovaným počítadlem kilometrů... a tím počítadlem je... TAXAMETR.

Podle platného zákona o silniční dopravě z roku 1994 ale spadají alternativní taxislužby do stejné kategorie jako klasické, jelikož neposkytují přepravu na základě předchozí písemné smlouvy. Tím pádem pro ně povinnost mít taxametr platí již nyní.

Náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) proto odmítá, že by návrh pražského magistrátu tuto povinnost zaváděl platformám jako Uber či Bolt. 

„Vyhláška nezavádí povinnost taxametru pro alternativní taxislužby, to ani není v kompetenci města. Zvyšuje pouze možnost maximální sazby na kilometr na 36 korun. Stávající cena se od roku 2006 nezměnila a my chceme podmínky narovnat a umožnit férové a poctivé provozování taxislužby,“ tvrdí Scheinherr.

Silniční zákon zruší povinné taxametry

Postup města však kritizuje například opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO). „Není vhodné, aby Praha nyní dělala v této oblasti změny, když se stále ještě pracuje na novele zákona, která se taxislužbami zabývá,“ řekl Nacher Hospodářským novinám. 

„Zrušení povinnosti mít taxametr a možnost uzavřít smlouvu i po internetu iniciuje novela silničního zákona a Praha tyto změny jednoznačně podporuje. Pokud novela zákona úspěšně projde legislativním kolečkem, mohla by vejít v platnost zhruba za rok, a nová městská vyhláška s ní bude v souladu,“ říká Scheinherr.

Novelu vláda schválila začátkem roku, koncem června prošla hospodářským výborem Sněmovny. Klíčovou změnou v novele je zrušení povinnosti vést záznam o provozu vozidla. Auta taxislužeb tak už nebudou muset mít taxametry jako dosud. Místo nich by mohly využívat mobilní aplikace, které už nyní používají řidiči Uberu nebo Boltu. Místo povinné střešní svítilny s nápisem TAXI budou muset být nově všechny taxíky označeny evidenční nálepkou.

Taxikáři protestovali proti novele rušící taxametry (duben 2019):

Autoři: ,

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Pozdě, ale přece. Také UniCredit Bank spustila Apple Pay

Ilustrační snímek

České pobočky UniCredit Bank tento týden spustily podporu Apple Pay. Její zákazníci tak téměř po půl roce od jejího...

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Drátenictví zachraňují ženy. Místo hrnců se nyní pletou hlavně ozdoby

Cechmistrová Cechu českomoravských uměleckých dráteníků Hana Maříková.

Typické vyvolávání: „Drátovat, letovat hrnce, spravovat,“ už dnes člověk na ulici nezaslechne. Přestože v celém Česku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz