Taxíkem, tramvají nebo autobusem? Drožky pronikají do vyhledávačů MHD

  9:30aktualizováno  9:30
Alternativní taxi začínají pronikat do systémů pro vyhledávání spojení městské hromadné dopravy. Trend doplnění vyhledávačů odjezdů tramvají nebo autobusů o nejbližší volné vozy taxi se za hranicemi šíří zpravidla ve velkých metropolích. V Česku však první aplikaci nabízející kromě vlastních spojů i služby Liftaga a Taxify programuje ostravský dopravní podnik.

Taxíky Vi3 v Hradci Králové | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Nevnímáme je jako konkurenci, ale naopak jako doplněk k hromadné dopravě,“ řekl ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys. Cestující se tak bude moci v nově vyvíjené mobilní aplikaci dozvědět kdy a jak dlouho mu do cíle pojede spoj městské hromadné dopravy a nabídne mu alternativu v podobě aktuálně dostupného řidiče taxi včetně ceny.

V prvním kroku si cestující zaklikne, zda chce pro jízdu použít MHD, taxi, sdílená vozidla, nebo sdílená kola a podle výsledku vyhledávání se bude moci rozhodnout, za jak dlouho a za kolik peněz do cíle dorazí, dodal šéf dopravního podniku.

„Předávání dat mezi online platformami pro taxislužbu a tuzemskými městy novinkou není, změnou ale je jejich komerční zapojení do systémů MHD,“ uvedl spolumajitel Liftaga Ondřej Krátký. Liftago předává data z jízd svých řidičů zástupcům měst v Praze i v Brně. Takováto data umožňují lépe plánovat a odhadnout vznik dopravních kolon nebo spočítat v dopravě poměr běžných vozidel vůči komerčním šoférům a vozidlům taxislužby.

Odchod Taxify z regionů

Zapojení druhé jmenované společnosti do systému městské dopravy v Ostravě však komplikuje oznámení šéfa českého Taxify Romana Sysla, že firma zvažuje stažení ze čtveřice krajských měst, do kterých se letos v létě rozšířila. Kvůli údajným útokům klasických taxikářů a systematickému pokutování od úřadů zvažuje kromě Ostravy opustit i Olomouc, Plzeň a České Budějovice.

Z jejich případného stažení se konkurence nebude radovat dlouho. Původně estonská firma má v úmyslu se vrátit hned, jak začne platit novela zákona o taxislužbě, která otevře prostor pro fungování alternativní taxislužby bez taxametru. „V Česku se úřady i konkurence chovají extrémně nátlakově a snaží se protlačit něco, co se do pár měsíců stát chystá povolit,“ uvedl Sysel.

Nová pravidla mají části profesionálních šoférů umožnit podnikat bez taxametru za podmínky, že cestující bude znát konečnou cenu přepravy předem. Tím se z šoférů alternativních taxiplatforem stanou klasičtí smluvní přepravci. V tomto duchu už upravila svoji aplikaci například americká společnost Uber. 

Šoféry rovněž nebude stát nutit vybavovat vozy střešní lucernou, podmínkou ale bude taxikářská licence a vozidlo evidované jako vůz taxislužby. To zdaleka ne všichni šoféři mobilních platforem splňují, na což si dlouhodobě stěžují klasičtí taxikáři.

Kromě zapojení taxislužeb chystá ostravský podnik i další změny včetně sbírání dat o cestujících. „Z anonymního cestujícího udělat registrovaného zákazníka,“ uvedl Morys. Podnik může například informace o výlukách posílat pouze těm cestujícím, kteří konkrétní trasu pravidelně využívají, a zbytek nepotřebnou informací nezatěžovat.

Podmínkou pro připojení k wi-fi ve vozech ostravské MHD bude registrace včetně zanechání e-mailové adresy.

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Další problém nového boeingu 777X. Při zkouškách mu upadly dveře

Boeing 777x

Boeing aktuálně řeší další problém, tentokrát naštěstí jen v testovací hale a ne v ostrém provozu. Při zkouškách jeho...

Rychlíky i osobní vlaky nahradilo po nehodě 14 autobusů. Zdaleka nestačí

Na trati u Uhříněvsi se střetl kamion s vlakem. (6. 9. 2019)

Kvůli dopolední srážce příměstského vlaku s nákladním autem na přejezdu v pražské Uhříněvsi povolali železničáři do...

Opravený Boeing 737 Max čeká test. Na simulátoru ho vyzkouší šéf FAA

Letoun Boeing 737 MAX 8

Opravy softwaru letounů Boeing 737 MAX se blíží do cíle. Výrobce tvrdí, že by měly být hotové do konce roku. O tom, zda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz