Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

  • 190
Letouny Boeing 737 MAX nesmějí létat také v USA, rozhodl americký prezident Donald Trump. Opatření bude platit, dokud se nevyřeší problémy po havárii typu stroje v Etiopii. Tento typ boeingu nesmí po nedělní havárii létat nově ani v Evropě, v Kanadě nebo v Číně.

„Vydáváme nouzové nařízení, kterým zakážeme všechny lety 737 MAX 8 a 737 MAX 9 a letouny spojené s touto řadou,“ prohlásil Trump.

Americký prezident rovněž uvedl, že piloti a všechny letecké společnosti už byli o tomto nařízení informováni. Letouny, které byly v době vydání nařízení ve vzduchu, mohly podle Trumpa doletět do svých destinací.

„FAA (Federální úřad pro letectví) se chystá v krátké době učinit prohlášení týkající se nových informací a fyzických důkazů, které jsme obdrželi z místa a z dalších lokalit a prostřednictvím několika dalších stížností,“ řekl Trump.

Federální úřad pro letectví potvrdil, že nařídil dočasný zákaz startů letadel Boeing 737 MAX, která provozují američtí letečtí dopravci nebo která jsou provozována na území USA. Úřad měl mimořádné porady poté, co Kanada jako poslední z velkých zemí oznámila, že přistoupila k zákazu letů uvedených boeingů po jejich druhé tragické nehodě za méně než půl roku. Podle FAA se dnes objevily nové informace, které ospravedlňují vydat zákaz.

Boeing opatření podporuje

Boeing uvedl, že opatření po konzultacích s FAA, Národním úřadem pro bezpečnost v dopravě (NTSB) a svými zákazníky podporuje.

Letecká společnost American Airlines potvrdila, že od FAA dostala rozhodnutí o zákazu provozovat letadla Boeing 737 MAX. Společnost má ve své flotile 24 těchto strojů.

Společnost American Airlines rovněž sdělila, že její týmy se snaží co nejrychleji najít náhradní spoje pro ty zákazníky, kteří měli letět právě Boeingem 737 MAX.

V Etiopii se zřítil Boeing 737 MAX 8, zahynulo 157 lidí

Stroje 737 MAX mají ve flotile společnosti United Airlines, American Airlines i Southwest Airlines. Ještě v úterý americké úřady trvaly na tom, že tyto letouny jsou bezpečné.

Při nedělní nehodě Boeingu 737 MAX 8 v Etiopii zahynulo 157 lidí. Po havárii uzavřely svůj vzdušný prostor pro tato letadla i Spojené arabské emiráty, které jsou významným mezinárodním dopravním uzlem. Ve středu se přidala také Indie, Libanon, Hongkong, Thajsko, Egypt Uzbekistán nebo Kanada. Boeingy nové generace mají zapovězen vzdušný prostor ve velké části světa včetně Evropy, z provozu je dočasně vyřadila i řada asijských a blízkovýchodních zemí. 

Akcie Boeingu za pondělí a úterý navíc klesly zhruba o 11 procent. Investoři tak za minulé dva dny přišli o 26,6 miliardy USD (603,8 miliardy Kč). Cenový propad způsobilo rozhodnutí úřadů v mnoha zemích, včetně EU, zakázat lety strojů 737 MAX na jejich území.

Přehled zemí a aerolinek, které pozastavily provoz Boeingů 737 MAX

Austrálie: Úřad pro civilní letectví (CASA) v úterý dočasně zakázal všechny starty a přistání Boeingů 737 MAX 8.

Belgie: Svůj vzdušný prostor pro Boeingy 737 MAX uzavřela v úterý.

Bermudy: Pozastavily provoz letounů Boeing 737 MAX ve středu.

Británie: V úterý zakázala jakýkoli provoz Boeingů 737 MAX 8 ve svém vzdušném prostoru.

Česká republika: Společnost Smartwings v úterý pozastavila provoz všech svých sedmi strojů Boeing 737 MAX 8.

Čína: Úřad pro civilní letectví v pondělí uvedl, že vyzval všechny domácí aerolinky, aby až do odvolání přestaly na komerčních linkách stroje Boeing 737 MAX 8 nasazovat. Společnosti Air China, China Eastern Airlines a China Southern Airlines provozují přes 90 těchto strojů (více než čtvrtina všech vyrobených kusů tohoto modelu).

Egypt: Od středy tam mají tyto boeingy zapovězen vzdušný prostor.

Etiopie: Od nedělní havárie nesmí do vzduchu žádný z Boeingů 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines. Firma disponovala celkem pěti stroji, včetně havarovaného.

Fidži: Provoz letounů typu Boeing 737 MAX země pozastavila ve středu.

Francie: Provoz letounů zakázal v úterý ve francouzském vzdušném prostoru úřad pro civilní letectví (DGAC).

Hongkong: Od středy je zapovězen vzdušný prostor země letadlům Boeing 737 MAX 8 a MAX 9.

Indie: Ve středu uzavřela svůj vzdušný prostor pro Boeingy typu MAX.

Indonésie: Země dočasně stáhla z provozu 11 nových boeingů, deset z nich patří nízkorozpočtovým aerolinkám Lion Air. Právě těm patřil i Boeing 737 MAX 8, který havaroval loni v říjnu krátce po startu z letiště v Jakartě; tehdy zemřelo všech 189 lidí na palubě.

Irsko: Úřad pro letectví (IAA) uzavřel irský vzdušný prostor pro všechny modely Boeingů 737 MAX v úterý.

Itálie: Provoz Boeingů 737 MAX 8 v úterý zakázal italský úřad pro civilní letectví.

Jižní Korea: Úřady zakázaly místním aerolinkám Eastar Jet lety s dvěma Boeingy 737 MAX 8, které tato firma provozuje.

Kanada: Ve středu uzavřela svůj vzdušný prostor pro Boeingy 737 MAX 8 a MAX 9 s okamžitou platností. Společnost Air Canada provozuje podle agentury Reuters 24 Boeingů 737 MAX. Konkurenční WestJet Airlines provozují 13 Boeingů 737 MAX.

Libanon: Ve středu uzavřel svůj prostor pro Boeingy 737 MAX.

Malajsie: V úterý vydal úřad pro civilní letectví zákaz do odvolání a jeho zrušení podmínil provedením bezpečnostních kontrol.

Mongolsko: Úřad pro civilní letectví zakázal provoz jediného boeingu typu MAX, který vlastní aerolinky Mongolian Airlines.

Německo: Uzavření vzdušného prostoru pro Boeingy 737 MAX 8 oznámilo německé ministerstvo dopravy v úterý.

Nizozemsko: Zakázat provoz Boeingů 737 MAX 8 se v úterý rozhodla i nizozemská vláda.

Nový Zéland: Ve středu pozastavil provoz letounů Boeing 737 MAX 8 a MAX 9.

Omán: Boeingy 737 MAX 8 od úterý nesmějí létat ani v této zemi. Aerolinky Oman Air mají pět těchto letounů.

Polsko: Země v úterý uzavřela svůj vzdušný prostor Boeingům 737 MAX 8. Z provozu ho vyřadila polská letecká společnost LOT, která vlastní pět těchto strojů.

Rakousko: Ministr dopravy Norbert Hofer v úterý oznámil, že až do odvolání bude Boeingům 737 MAX uzavřen rakouský vzdušný prostor.

Singapur: Provoz nových boeingů je zakázán rovněž v Singapuru.

Spojené arabské emiráty: Významný mezinárodní dopravní uzel uzavřel svůj letecký prostor pro Boeingy 737 MAX ve středu.

Uzbekistán: Ve středu zakázal úřad civilního letectví Boeingům 737 MAX startovat nebo přistávat na místních letištích na jeden měsíc.

Spojené státy americké: Letouny Boeing 737 MAX 8 a MAX 9 nesmějí od středy ani ve své domovské zemi.

Thajsko: Ve středu uzavřelo svůj letecký prostor pro Boeingy 737 MAX.

Turecko: O uzavření tureckého vzdušného prostoru pro Boeingy 737 MAX 8 a MAX 9 informovalo v úterý ministerstvo dopravy. Letecká společnost Turkish Airlines dočasně zastavila provoz všech 12 strojů Boeing 737 MAX 8, které provozuje.

Kromě uvedených zemí letadla Boeing 737 MAX 8 zatím dočasně vyřadily z provozu tyto letecké společnosti:

Gol (Brazílie)

Aeroméxico (Mexiko)

Aerolíneas Argentinas (Argentina)

Jet Airways (Indie)

Norwegian Air (Norsko)

Comair (Jihoafrická republika)

Royal Air Maroc (Maroko)

Cayman Airways (Kajmanské ostrovy)

TUI (Německo)

,