Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Řidiči tankují až o 30 haléřů dráž. Důvodem je i „špinavá“ ropa z Ruska

  • 29
Cestování autem dál zdražuje. Ceny pohonných hmot na českých pumpách za týden vzrostly až o třicet haléřů. Nejdráže není v Praze, ale na Vysočině, kde litr benzinu vyjde na 33,46 Kč. Majitelé čerpacích stanic do cen promítli i problémy kolem dodávek znečištěné ropy z Ruska.

Průměrná cena benzinu stoupla za týden do středy o 24 haléřů na 32,94 koruny za litr. Za naftu platí motoristé 32,26 koruny, o 28 haléřů více než minulou středu. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Nejdražší pohonné hmoty jsou na Vysočině. Litr naturalu tam vyjde v průměru na 33,46 koruny, nafta na 32,97 koruny. Druhým nejdražším regionem je Praha s cenou 33,38 za litr benzinu a 32,83 koruny za stejné množství dieselu.

Naopak nejlevněji tankují majitelé aut se vznětovým motorem v Jihočeském kraji, kde litr nafty vyjde v průměru na 31,84 Kč. Benzin vychází nejlevněji v Moravskoslezském kraji, a to v průměru na 32,56 koruny.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda se domnívá, že si pumpaři přirážejí k cenám víc, než odpovídá situaci na trhu.

Česko má zásoby ropy na 30 dní, Rusko prý už posílá čistou surovinu

„Provozovatelé tuzemských čerpacích stanic a případně další firmy z celého řetězce zpracování a dodávek ropných produktů navyšují své marže rychleji, než by odpovídalo vývoji na trhu s ropou. Mohly využít i mediálně sledované události kolem znečištění ropovodu Družba a následném přerušení ropných dodávek,“ říká.

Podle něj další zdražování nebude tak dramatické. USA sice už nebudou tolerovat obchodním partnerům odběry ropy z Íránu, na nějž Washington uvalil sankce, ale zároveň si americký prezident Donald Trump chce zajistit levnou ropu i pohonné hmoty pro Američany, protože opak by mohl zhatit jeho opětovné zvolení prezidentem.

Paliva v Česku zdražují od poloviny února, předtím čtvrt roku zlevňovala. Cena benzinu se nyní dostala na úroveň z přelomu loňského listopadu a prosince. Naftu tankovali motoristé za podobnou cenu naposledy začátkem letošního roku.