Zmatky kolem nájmů rozdělují vládu

  • 131
Lidovci vyhrotili spor o regulaci nájmů, který už rok rozděluje koalici a způsobuje zmatek nájemníkům i majitelům domů. Vsadili na novou dohodu, která by mohla znamenat vyšší růst činží, ale za cenu toho, že nejasnosti kolem nájemního bydlení budou trvat možná až do konce roku.

Delegáti celostátního výboru KDU-ČSL v pondělí na Vysočině vyzvali své ideové oponenty z ČSSD, aby zapomněli na první vládní verzi zákona o nájemném a probrali téma znovu od začátku.

Lidovci tím reagovali na prohlášení premiéra Špidly, který minulý týden slíbil, že nájemné musí brzy vyřešit. Po roce se tedy zopakuje spor o dvě koncepce, jak nájemné dál regulovat, a ukáže se, zda vláda se nyní umí lépe dohodnout.

Lidovci a Unie svobody hájí princip, aby se majitelům domů povolilo zvedat činži až na úroveň odvozenou od tržních nájmů v daném místě. Sociální demokraté naopak chtějí, aby se strop spočítal podle všech nájmů v okolí včetně těch, kde se nyní činže reguluje.

Shoda panuje v tom, že by se každý rok nájmy měly zvýšit o deset až patnáct procent, strop by však podle každé verze byl jinde. Sociální demokraté loni svou verzi prosadili ve vládě a díky pomoci komunistů také v úvodním parlamentním hlasování.

Od té doby návrh leží ve sněmovních výborech, kde zůstal zmrazen, aby dále nekomplikoval atmosféru při loňských výbušných debatách o reformě veřejných financí.

Lidovci odhlasovali, aby se toto dědictví z dob chladnějších koaličních vztahů definitivně shodilo ze stolu a připravil se zcela nový návrh. "Stará verze by zakonzervovala dvojí ceny a je nepředělatelná. Pokud by znovu hlasovali s komunisty, tak to bude věcí celostátního výboru a byl by to určitě vážný problém," uvedl lidovecký expert přes bydlení Tomáš Kvapil.

Sociální demokraté však ustupovat nechtějí. "Stažení zákona ministr v tuto chvíli navrhovat nebude," uvedl Marek Zeman, mluvčí ministra financí Sobotky.

Nájemné se naposledy smělo automaticky zvyšovat v červenci roku 2002, pak zavládl verdikt Ústavního soudu, který regulaci zrušil jako protiústavní a vyzval vládu k přípravě spravedlivějších pravidel.

Z komunismu zděděná státní kontrola činží podle soudu omezovala vlastnická práva soukromých vlastníků, kteří přenášeli problém dál a kompenzovali si ušlé zisky v nájmech u zbývajících neregulovaných bytů.

Úředníci ministerstva financí navíc začínají přiznávat, že soukromým nájemním domům s převahou regulace hrozí chátrání. Vztahy mezi nájemníky a majiteli nemovitostí se nyní, když žádný zákon neplatí, komplikují.

"Určitě narůstá počet těch, kteří mají chuť zkusit soudní proces," uvedl místopředseda sdružení majitelů domů Libor Delin. Podle něho se také množí případy, kdy se obě strany dohodnou.

Nejasnosti ohledně pravidel regulace se začínají projevovat také v obecních bytech, kde regulované nájemné převládá. Některé obce se snaží nájmy zvednout a dohodnout se s nájemníky na novém, neregulovaném režimu.