Čeští řidiči se dočkají levnějšího benzinu. Ilustrační foto

Čeští řidiči se dočkají levnějšího benzinu. Ilustrační foto | foto: Reuters

Benzin v Česku zlevní až o korunu kvůli horším ekonomickým výhledům

  • 160
Pomalejší růst čínské ekonomiky, nervozita ohledně pokračování evropské dluhové krize a největší zásoby ropy v USA od roku 1990 srážejí cenu ropy. V úterý se dostala pod 100 dolarů za barel, což může zlevnit benzin v Česku až o korunu.

V úterý cena severomořského typu ropy Brent spadla k 98 dolarům za barel, což je nejníže od loňského července. Investoři tak zohlednili menší očekávanou poptávku v souvislosti s horšími vyhlídkami světové a především evropské ekonomiky.

Čeští řidiči z toho mohou zatím profitovat. Ceny benzinu a nafty šly v uplynulých dnech někde dolů už o desítky haléřů, do týdne by mohly totemy pump ubrat další korunu. "Pokud by se současné nízké ceny na burze udržely i v následujících dnech, mohlo by zlevnění dosáhnout i jedné koruny na litr," očekává analytik firmy Colosseum Vít Jedlička.

Aktuální vydání MF DNES v elektronické podoběČtěte ve středu 17. 4.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Teď se v průměru cena litru Naturalu 95 pohybuje kolem 36,30 koruny, nafta se prodává za 35,80 Kč. Pokud by skutečně ceny ještě o korunu spadly, budou u nafty v průměru nejnižší za celý letošní rok. Cenový dravec na trhu, nízkonákladová síť pump Tank Ono, už tento týden zlevnila a litr benzinu prodává za méně než 34 korun, naftu dostala pod 33 Kč.

Podle výpočtů MF DNES, vyplývajících z průměrných cen na trhu podle firmy CCS, z cen paliv na burze a z kurzu mezi korunou a dolarem, jsou teď mírně vyšší marže u nafty, naopak méně čerpadláři vydělávají na benzinu. Obvyklá marže je počítána ve výši 2,50 Kč na litr.

Benzin zlevnily horší výhledy ekonomik

Během několika týdnů může do cen paliv významněji promluvit oslabující koruna v případě zhoršení ekonomické situace a nadcházející motoristická sezona. Oboje znamená tlak na zdražování.

Proč jsou investoři do komodit nedůvěřiví a cena ropy klesá? Výprodeje odstartovaly výsledky čínské ekonomiky za první čtvrtletí letoška, které byly horší, než se čekalo. Přesto ekonomika země rostla o 7,7 procenta. V úterý dále situaci zhoršil pravidelný výhled Mezinárodního měnového fondu (MMF) na letošek.

Fond odhaduje světový růst ve výši 3,3 procenta, v lednu byl o dvě desetiny procenta optimističtější. Eurozóně pak předpovídá pokles o 0,3 procenta, přičemž do letos klesajících ekonomik nově zařadil Francii, která se tak přidala po bok Itálie a Španělska.

Důvěra investorů v Německu prudce klesla

U české ekonomiky je naopak MMF relativně optimistický, když očekává její růst o 0,3 procenta, zatímco tuzemští analytici včetně ministerstva financí a ČNB vidí situaci hůře - nejčastěji jako slabý pokles. Důležitý bude vývoj v Německu. U něj MMF ponechal predikci nezměněnou na růst o 0,6 procenta. Zároveň však v úterý vyšel index ekonomické nálady v Německu ZEW, který v dubnu klesl na 36,3 bodu z 48,5 v březnu.

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku tedy klesla podstatně více, než se očekávalo. "Evropa musí udělat vše pro to, aby posílila soukromou poptávku," uvedl šéf ekonomů MMF Olivier Blanchard. Jak to udělat, je otázka. V Česku jsou základní úrokové sazby téměř na nule, lidé přesto neutrácejí.

,