Brokeři občas vědí, co se stane s kurzem akcie. Nesmí toho ale využít k osobnímu obohacení.

Brokeři občas vědí, co se stane s kurzem akcie. Nesmí toho ale využít k osobnímu obohacení. | foto: Profimedia.cz

Zisky na Wall Streetu berou dech. Komise větří podvod

  • 12
Americká Komise pro cenné papíry má na stole případ, který může vyústit v obří skandál. Skupina velkých a renomovaných investičních bank je totiž podezřelá z nelegálních praktik. Pokud se skutečně prokáže, že jejich brokeři překročili pravidla, bude rozsah aféry enormní.

Zda se v brokerských firmách dějí nepravosti, ještě zdaleka není jisté. Napovídají tomu ale i dechberoucí zisky, kterých pravidelně dosahují největší hráči na trhu.

Banky Morgan Stanley, Goldman Sachs, Merrill Lynch, Lehman Brothers a Bear Stearns za minulý rok vydělaly na burze dohromady 61 miliard dolarů, což je o 54 procent více než před rokem. Obchody s akciemi jim tak vynesly rovnou polovinu veškerých příjmů, píše server CNN.

Taková čísla nejsou úplně normální. "I ten nejlepší investor občas prodělá. Těmto velkým investorům se to zřejmě nestane nikdy," říká Tiger Williams z brokerské firmy Williams Trading.

Komise pro cenné papíry se chystá projít záznamy o provedených obchodech v podezřelých firmách. Vypadá to totiž, že obchodníci využívají interních informací a investují na základě nich vlastní peníze. To je ale zakázané. A nejen to - brokeři nesmí svou znalost objednávek akcií využít ani k tomu, aby dali avízo jinému klientovi.

Na burze se dají vydělat opravdu velké peníze. Stačí mít jistotu, jakým směrem se bude hýbat kurs určité akcie.

Vývoj kursů lze předpokládat na základě ledasčeho. Jsou investoři, kteří spoléhají na výsledky hospodaření konkrétních firem. Další si vybírají akcie podle odvětví, které je zrovna na vzestupu. Někteří mohou sázet jen na intuici.

Většinou se ale na běžně dostupné informace nelze spolehnout úplně. Jedna možnost, jak téměř jistě určit budoucí vývoj kursu ale existuje. Jenže je nelegální.

Říká se jí "insider trading" - tedy protizákonné obchodování na základě neveřejných informací. Server CNN uvádí následující ilustrativní příklad, jak takový insider trading funguje.

JAK FUNGUJE INSIDER TRADING?

Hypotetická investiční společnost Big Dog chce koupit milion akcií Intelu. Zkontaktuje proto brokera z hypotetické společnosti Megabux, která pro Big Dog zmíněné akcie nakoupí. Obchodník zadá do obchodního systému poptávku po milionu akcií Intelu.

To už je pořádná suma a taková poptávka s největší pravděpodobností vytlačí cenu Intelu nahoru. Obchodník ví, že kdo teď nakoupí Intel, ten vydělá. Jakmile ale tuto informaci (kterou má v danou chvíli k dispozici pouze on a jeho další kolegové) využije k tomu, aby na rostoucí ceně akcie vydělal - ať už on nebo některý jeho klient, jedná se o insider trading.

Aby za sebou zametli stopy, nenakupují insideři přímo u Megabuxu, ale jinde.

Kromě samotných brokerů a jejich klientů však na informaci o záměru Big Doga může vydělat i samotný Megabux. Stačí, když požadované množství akcií Intelu nakoupí sám na sebe a pak je Big Dogovi postupně prodává za vyšší a vyšší cenu, která se hýbe s tím, jak Big Dog zvedl poptávku po Intelu. Megabux tak má velmi rychlý a bezpracný zisk.

Tato praktika může a nemusí být legální, záleží na okolnostech. Jedno je ale jisté - poškozuje investora - v tomto případě Big Doga, který je nucený nakupovat akcie za stále vyšší a vyšší cenu.

"Privilegované informace - to je skutečný motor obchodování na Wall Streetu," vyslovuje své pochyby o původu zisků velkých investičních bank bývalý broker Doug Atkins. "S informacemi, které mají k dispozici brokeři, by tuny peněz vydělal i můj jedenáctiletý syn," cituje Atkinse CNN.