Traktory vyjely na protest po celé zemi. Zemědělci kritizovali zelenou politiku EU

  • 51
Zemědělci rozdávali lidem před pražským Kongresovým centrem jablka a brambory, chtěli upozornit na možný pokles produkce kvůli Zelené dohodě, ale také kvůli vysokým cenám energií. Jablka možná zůstanou kvůli vysokým skladování na stromech, byla by neprodejná, varují ovocnáři.

Zemědělci tak při neformálním setkání ministrů zemědělství a rybolovu upozorňovali na problémy budoucích plánů EU. před 12. hodinou se rozešli.

V krajích od 9:00 zemědělci protestovali jízdou kolon zemědělské techniky, podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy mělo jít o všechny kraje a tisíce kusů strojů. Obyvatelům se za případné nepříjemnosti omluvil. Dodal, že ale zemědělci bojují o možnost vyrábět potraviny za rozumné ceny i pro ně.

Podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka stojí nyní ovocnáři před problémem, že neví, zda mají investovat peníze do skladování jablek, potažmo do jejich sklízení. Cena skladování stojí podle něj nyní i 10 korun na kilogram, zemědělci pak v některých případech budou úrodu skladovat až tři čtvrtě roku, než ji prodají. Obávají se, že bude úrodná za zvýšené ceny reálně neprodejná.

Současná pomoc vlády, která plánuje využít evropský dočasný krizový rámec, aby kompenzovala vysoké náklady zemědělcům, jsou podle prezidenta komory Jana Doležala nejasná. Zemědělci podle něj nemůžou zjistit, jestli se jim ovoce vyplatí sklízet, budou muset čekat měsíce na rozhodnutí, zda na kompenzace dosáhnout a za jakých podmínek.

Technika vyjela po celé republice

Asi třicítka traktorů a dalších zemědělských vozů vyrazila dnes v devět hodin na protestní jízdu z jihočeského Hosína na Budějovicku, odkud vyjely k nedalekému zemědělskému družstvu v Dyníně. Účastníci se zde sešli kvůli tomu, aby mohli vyjádřit svou nespokojenost se současnou energetickou situací, s politikou Green Dealu a také s nastavením dotačních pravidel v zemědělství.

„Jestli musejí zemědělské podniky už teď dodržovat desítky opatření, máme obavu z toho, že z Evropské unie budou přicházet kvůli současné situaci další omezení. Pokud by to naše vláda přijala, zřejmě by se prudce zvýšila cena potravin a mohly by být nedostupné,“ vysvětlil na místě předseda zemědělského družstva Dynín Petr Pokorný.

Zemědělci v Pardubickém kraji na silnice vyjeli v 10.30. Do terénu vyslali zhruba šest desítek souprav, což je o něco méně než při lednovém protestu. Celkově do terénu vyjelo až 80 kusů techniky. Zhruba sedm souprav se bude pohybovat na silnici I/37 mezi Pardubicemi a Chrudimí.

„Lidé jsou nervózní z nadcházející krize energetické a my bychom rádi upozornili, že na spadnutí je krize potravinová. Může jít o dominový efekt a všechno se může zbortit jako domeček z karet. Jsme ohroženi v několika rovinách. Například Němci nebo Poláci mají oproti nám konkurenční náskok v mlékařství, neboť v současné době mají o 30 až 40 procent nižší náklady,“ sdělila ředitelka Regionální agrární komory Pardubického kraje Vanda Rektorisová.

Zemědělci vyjeli do ulic po celé republice

Další vozy vyjedou z Chrudimi ve směru na Heřmanův Městec a Nasavrky nebo z Pardubic na Lázně Bohdaneč a Přelouč. Protestní jízdy se konají také v okolí Trhové Kamenice a Hlinska.

„Na traktoru naší rodinné farmy, který pojede v protestní koloně mezi Chrudimí a Pardubicemi, bude připevněné heslo: Budeš muset hladovět, než pochopíš! To heslo pochází z Německa a vyjadřuje pocity dnešních německých sedláků. Čeští zemědělci stejně jako němečtí pociťují značné obavy z důsledků zaváděné nové společné zemědělské politiky EU, z vývoje cen vstupů, dostupnosti energií a důsledků válečného konfliktu na Ukrajině. Liknavým postupem naší vlády je u nás přímo ohrožena produkce základních potravin a tím i potravinová bezpečnost,“ říká soukromý zemědělec a šéf okresní Agrární komory v Chrudimi Jaroslav Kopista.

Na Svitavsku chtějí dát zemědělci najevo znepokojení 18 soupravami hlavně na silnici I/35 v okolí Litomyšle, odkud další kolona pojede na Dolní Újezd. Na silnici I/34 o sobě dají zemědělci vědět mezi Svitavami a Vendolí nebo Poličkou a obcemi Borová a Květná. Na Orlickoústecku se na silnice vydá 23 traktorů a vleček po silnici I/11 z Šedivce na Žamberk nebo z Lanškrouna po silnici I/43 k I/35. Další technika bude v okolí Ústí nad Orlicí.

„Zatím se potvrzují naše předpoklady, že souběh skokového růstu cen energií a nastavení Green Deal v pojetí zemědělské politiky ČR postihne nejvíce producenty tzv. citlivých komodit jako je živočišná výroba, ovoce zelenina a následně potravináře. To se nutně musí projevit v ceně a dostupnosti českých potravin. Zemědělci, kteří diverzifikovali a tyto výroby provozují, budou nuceni tyto ztrátové provozy uzavřít, protože klesající kupní síla neumožní promítnout stoupající náklady do ceny a konkurovat síle a obchodní politice zahraničních řetězců,“ okomentoval dnešní situaci zemědělec Jaroslav Vaňous, který předsedá ZD Sloupnice. Podnik produkuje výrobky z masa a mléka a má na Orlickoústecku vlastní síť malých prodejen.

Velké organizace mají problém s dotacemi

Komora i svaz od začátku roku kritizují změnu dotační politiky na období mezi lety 2023 až 2027. Vláda v lednu rozhodla o přesunu větší části peněz k menším farmářům. Svazy kritizují, že vláda bere peníze firmám, které vyrábějí většinu potravin v ČR.

Protesty mají také upozornit na dopady ekologických opatření vyplývajících ze Zelené dohody pro Evropu (Green Dealu) na zemědělství, například na požadavek na výrazné snižování užívání pesticidů. Ministerstvo zemědělství k protestu uvedlo, že nelze rezignovat na dlouhodobé environmentální cíle.

Podle zástupců zemědělců může po současné energetické krizi přijít krize nedostatku potravin, pokud se bude pokračovat s plány na omezování produkce. Zemědělské organizace z devíti států střední a východní Evropy podepsaly v Praze memorandum, podle kterého vyzývají ministerstva zemědělství, aby se zabývala kompenzací vysokých cen minerálních hnojiv, pozastavením obchodu s emisními povolenkami či zastropováním cen energií.

V rámci dlouhodobých cílů pak organizace chtějí více peněz v evropských zemědělských programech kvůli zvyšování byrokratické zátěže zemědělců, ale i ekologickým ambicím unie, chtějí pak odmítnout plán na snižování množství pesticidů u těch států, které jsou v jejich používáním pod průměrem EU.

Protest kritizuje zemědělská asociace

Protest kritizuje Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), která sdružuje hlavně malé farmáře a kroky vlády podporuje. Podle ní protesty „účelově pořádá vedení těchto organizací především na objednávku úzké skupiny majitelů největších agropodniků“.

Vládní změny dohodnuté s většinou zemědělských organizací nebudou mít podle ASZ ČR negativní dopady ani na velké zemědělské podniky. „Nynější zemědělská politika jistě není ve všem ideální, ale po mnoha letech konečně vykročila správným směrem,“ uvedlo vedení asociace.

,