Zeman podpořil návrh na jednotnou evropskou daň pro firmy 25 procent

  15:08aktualizováno  16:13
Výrazné zvýšení daně pro firmy podpořil prezident Miloš Zeman. "Velmi zajímavý je návrh evropských odborů na stanovení jednotné korporátní daně ve výši 25 procent," řekl Zeman po setkání s generální tajemnicí Evropské odborové konfederace Bernadette Ségolovou, kterou přijal na Hradě. Premiér Petr Nečas to zásadně odmítl.

Prezident Miloš Zeman po setkání s generální tajemnicí Evropské odborové konfederace Bernadette Ségol podpořil zavedení jednotné minimální evropské daně pro firmy ve výši 25 procent. (10. června 2013) | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

"Já a má vláda jsme zásadní odpůrci harmonizace přímých daní. S tímto návrhem rozhodně nesouhlasím," oponoval Zemanovi a odborářům Nečas. Pro firmy by podle něj bylo drtící. "Ohrozilo by to jejich konkurenceschopnost," prohlásil předseda vlády. Přirovnal to k tomu, jako kdyby českým firmám před atletickým závodem někdo prostřelil stehno a pak by chtěl, aby získaly medaile.

Odboráři vyšší daní pro firmy hájí. "Jsme pro férové, spravedlivé zdanění," prohlásila Bernadette Ségolová. Své návrhy odbory připravily pro summit Evropské unie, který se uskuteční na konci června a na kterém se bude jednat o sociálních aspektech evropské měnové a hospodářské unie.

Škrty diktované Řecku nevedly k úspěchu, řekla odborářka

"Trváme na tom, aby se vlády zemí Evropské unie rozhodly k investicím ve výši jednoho až dvou procent HDP pro nastartování hospodářského růstu," řekla Ségolová po setkání s Nečasem. Evropské odbory jsou proti politice škrtů. Na příkladu Řecka, Portugalska nebo Španělska je podle ní vidět, že "zeshora" nadiktované reformy nevedou k žádoucím výsledkům.

Návrhy evropských odborů se podle Zemana shodují s programem, který on sám prosazuje. Podpořil také progresivní zdanění, vyšší investice, které podle něj pomohou vytvořit pracovní místa a zavedení minimálního garantovaného příjmu na úrovni Evropské unie.

Zvýšení daní pro firmy má v programu i opoziční sociální demokracie. Ta si přeje, aby oproti současné dani z příjmu firem ve výši 19 procent existovaly sazby dvě - 21 a 30 procent. Vyšší sazbou by podle ČSSD měly být zdaněny firmy z oblasti bankovnictví či energetiky.

Zatímco na Hradě jednala Ségolová, kterou doprovázel i šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil, přes hodinu a půl, u Nečase dostala jen dvacet minut. A Nečas po setkání hájil úspornou politiku své vlády. "Je nezbytné mít odvahu provést reformy na trhu práce," prohlásil Nečas. Zdůraznil, že z dřívějšího sedmnáctého místa v počtu nezaměstnaných se za jeho vlády Česko posunulo v Evropě.

Zeman půjde lobbovat na vládu za růst minimální mzdy

Prezident Zeman také oznámil, že 24. června zamíří osobně na jednání vlády s odboráři a se zaměstnavateli, aby podpořil zvýšení minimální mzdy ze současných osmi tisíc korun měsíčně. Zdůraznil, že s růstem minimální mzdy, které požadují odbory, souhlasí nejen zaměstnavatelé, ale i ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

"Bohužel jsem-li správně informován, určité námitky má jak pan ministr financí, tak pan premiér," řekl prezident. Jeho osobní přítomnost na vládě by měla pomoci odpor ministra financí Miroslava Kalouska a předsedy vlády Nečase zlomit. Pokud by se to Zemanovi povedlo a členové vlády by na růst minimální mzdy kývli, mohla by stoupnout o pětistovku měsíčně. "Patrně jako první prezident navštívím jednání tripartity, kde se bude jednat o minimální mzdě," zdůraznil Zeman.

Zavadil už dopoledne před jednáním Ségolové s Nečasem otevřeně přiznal, že u současného premiéra odboráři nemají moc šanci. "Sedíme ve stejné místnosti, dýcháme stejný vzduch, akorát výsledek není nikdy žádný," prohlásil Zavadil. Mezi návrhy Evropské odborové konfederace, s nimiž Ségolová do Prahy přijela, je i to, aby byl ve všech státech Evropské unie definován jednotně minimální příjem, ne nominálně, ale vypočítaný podle jednotného vzorce.

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Návrat Vindobony a více vlaků kvůli slevám. Železnici čekají od prosince změny

Více expresů do Plzně a Chebu nebo návrat přímého spojení z Berlína přes Prahu a Brno do Vídně a Štýrského Hradce. To...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Firmy trápí falešné objednávky. Zboží poslané do neznáma končí u podvodníků

Na nedostatečném prověření odběratele mohou firmy značně prodělat. Podvodníci totiž rozesílají falešné objednávky...

Ceny mobilních tarifů: mírný pokrok, k ideálu stále daleko

Telekomunikační trh v Česku se za poslední měsíce posunul. Většinou k lepšímu. Nejnižší tarify jsou však stále příliš...

Dukovany nestačí, musíme rozšířit i Temelín, říká ministr Havlíček

Jen obnovitelné zdroje nedokážou uhlí nahradit. Nezbývá nám nic jiného než do jádra jít, říká ministr průmyslu a...

Premium

Dobrý sluha, zlý pán. Home office může podle studií zvyšovat stres

Práce z domova, takzvaný home office, je v českých firmách jako benefit čím dál běžnější. Mnozí zaměstnanci si ho...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz