Zeman navrhl ministerstvo veřejných prací. Protikuřácký zákon nevetuje

  13:23aktualizováno  14:50
Jediným možným způsobem, jak se Česko může dostat z krize, jsou podle prezidenta Miloše Zemana investice. "Z krize se musíme proinvestovat," řekl na Žofínském fóru. Navrhl stanovit minimální míru investic ve státním rozpočtu. Ministerstvo pro místní rozvoj navrhl přeměnit na ministerstvo veřejných prací.

Investice jsou jediným motorem, které mohou nastartovat hospodářský růst, řekl na Žofínském fóru prezident Miloš Zeman. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Navrhl proto také, aby investice ve státním rozpočtu nemohly klesnout pod určitou minimální mez a aby postupně rostly. "To je to, čemu říkal Max Weber protestantská etika," prohlásil prezident. A je to podle něj i to, co je základem úspěchu skandinávských zemí.

Ministerstvo veřejných prací by koordinovalo jak peníze na investice z evropských zdrojů, tak rozdělení peněz domácích, které by nabízelo soukromým firmám na základě veřejně prodiskutovaných investičních projektů.

Zmínil několik projektů, do nichž by podle něj bylo vhodné investovat - dálniční spojení Brna s Vídní, Českých Budějovic s Lincem, železniční koridory, splavnění Labe či kanál Dunaj - Odra - Labe, který dlouhodobě propaguje.

Zeman: Jako kuřák potřebuji zavlažit patro. Vodou

Prezident Zeman působil při přednášce uvolněně, a jak je jeho zvykem, vtipkoval. "Jako silný kuřák, kterému vysychá patro, to horní patro potřebuji zavlažit. Vodou," zdůraznil, než se napil.

Fotografy varoval, ať se připraví, protože si chystá utřít čelo, protože je v sálu příliš teplo. A když vysvětloval, že je Česko v krizi, nikoli jen v recesi, zdůraznil, že přítomní podnikatelé jeho argumentaci na rozdíl od "milovaných" novinářů pochopí.

Prezident Miloš Zeman v pondělí 20. května na Žofínském fóru

I když slíbil, že nebude vetovat protikuřácký zákon, pochválil organizátory, že mu připravili popelníček, aby mohl kouřit. "Na terase," zdůraznil zástupce agentury, která Žofínské fórum pořádala.

Když dostal otázku na vztahy s ruským byznysem, začal vtipkovat, že je nejen ruským agentem, ale i CIA a Mossadu. Pak ale seriózně dodal, že někdy na podzim pojede do Izraele. Ještě před tím v červnu do Německa a od léta začne jako prezident jezdit po českých a moravských krajích.

Upozornil, že na účtech státního podniku Lesy České republiky je nevyužitých 17 miliard korun, které by mohl stát využít. Potvrdil také, že je dlouhodobým zastáncem jaderné energetiky. Ostatně o dostavbě Temelína rozhodla jeho bývalá vláda.

Zeman také reagoval na kritiku, kterou sklízí od části politiků za to, jak využívá své pravomoci.

"Myslím si, že pan Schwarzenberg i pan Kalousek jako ministři české vlády mají svaté právo kritizovat prezidenta, stejně tak jako prezident má svaté právo kritizovat je. Zatímco já jsem ve funkci necelé tři měsíce, oba pánové jsou ve funkci určitě delší dobu a všichni mohou posoudit, zda své funkce vykonávají dobře, nebo špatně," řekl Zeman. Zopakoval, že jako přímo zvolený prezident má silnější mandát než prezident zvolený politiky.

Víc by zdanil cigarety i hazard, bojí se krachu penzijních fondů

Zemanovi se nezdá, že by zemi mohlo pomoci snižování daní. "Nevěřím, že snížení daní povede k tomu, že vy podnikatelé je budete lépe a radostněji odvádět," řekl.

Větší daňový výnos z progresivních daní, jichž je zastáncem, ale podle něj nemá smysl, když bude nalit jen do spotřeby. Motorem růstu podle prezidenta Zemana není a nemůže být spotřeba domácností. Přestože je náruživý kuřák, podpořil "prohibitivní" zdanění cigaret i hazardu a výslovně slíbil, že nebude vetovat protikuřácký zákon, když ho dostane na stůl.

Zeman vysvětlil i důvod svého varování před penzijní reformou. "Čeho se obávám, je krach penzijních fondů," řekl na fóru.

Odmítl zavedení školného na vysokých školách, ale podpořil velké penalizační poplatky pro studenty, kteří své studium protahují. Podle něj by více peněz měly dostávat ty vysoké školy, které mají málo nezaměstnaných absolventů. "Základním kritériem by neměl být počet studentů, ale jejich uplatnitelnost na trhu práce," uvedl prezident. Uplatnitelnost absolventů ale už v současnosti patří mezi jedno z kritérií pro rozdělování peněz vysokým školám.

Prezident se vyjádřil i k problematice zavedení eura. "To, že u nás existují obavy ze zavedení eura, je strach z neznámého," uvedl prezident na Žofínském fóru. Potíže Evropské unie a eurozóny jsou ale podle něj zveličovány. A národní měny jsou podle Zemana terčem spekulantů. Pokles důvěry českých občanů v Evropskou unii spojil s přepjatými očekáváními na začátku či s mediální masáží.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Třetina českých dětí je schopna hospodařit s kapesným od první třídy

Za co utrácet a jak nakládat s penězi je důležité děti učit od útlého věku. Všudypřítomné reklamy a lákadla v obchodech...

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Příští týden se oteplí. Do poloviny listopadu budou teploty nadprůměrné

Češi si mohou dál užívat teplého podzimu, nepříjemné sychravé počasí se zatím odsouvá. V příštím týdnu se ještě oteplí,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz