Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zdražování zpomalilo. Hlavně díky alkoholu a cigaretám

  • 13
Růst spotřebitelských cen v červnu mírně zpomalil. Inflace klesla na 6,7 procenta, byla tedy o desetinu procentního bodu nižší než v květnu. Na tempu ubral hlavně růst cen alkoholu a tabáku. Zdražovaly naopak pohonné hmoty, nájemné a některé druhy potravin.

Ekonomové původně očekávali, že inflace vzroste na 6,9 až sedm procent. "Inflace překvapila směrem dolů. Na vývoji cen obchodovatelného zboží je patrný dezinflační vliv české koruny," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Hlavní vliv na vývoj cenové hladiny v červnu mělo zdražování pohonných hmot, které žene vzhůru rekordně drahá ropa. Do vývoje cen promluvil také začátek letní turistické sezony.

"Ropa hýbe světem. Vývoj cen ropy sledují oči obchodníků s akciemi i dluhopisy po celém světě. Cena ropy zatěžuje obchodní bilance zemí, které ji musí dovážet, a vylepšuje finance zemí, jež mají to štěstí, že se na jejich území nachází ložiska ropy. A všude na světě drahá ropa promlouvá do inflace. Česká republika není výjimkou," uvedl analytik Patria David Marek.

Nejprodávanější Natural 95 tak během června zdražoval až k hranici 33 korun za litr. Cena nafty dokonce stoupla o více než 1,80 koruny, a přesáhla 35 korun za litr.

Na zdražování mají podle statistiků i nadále největší vliv ceny za bydlení - zemní plyn podražil o 18,4 procenta, elektřina o 9,5 procenta. O více než deset procent podražilo teplo a teplá voda, o téměř dvacet procent tuhá paliva.

Druhý největší vliv na růst cenové hladiny měly potraviny a nealkoholické nápoje. Například mouka zdražila o více než 60 procent, rýže o více než 30 procent. Peněženky provětrá také nákup pečiva, jehož ceny se zvýšily o čtvrtinu.

Inflaci naopak brzdily ceny tábakových výrobků, které zlevnily o více než dvě procenta.