ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Zdražování v Česku nekončí, vysoká inflace osekává lidem reálné mzdy

  • 149
Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu mírně zpomalily meziroční růst na 3,3 procenta z červencových 3,4 procenta. Proti loňsku zdražil například alkohol a tabák, zlevnily naopak poštovní služby a telekomunikace. Ve čtvrtek o tom informoval Český statistický úřad. Inflace tak zůstává vysoce nad cílem ČNB a někteří ekonomové bijí na poplach.

Ve srovnání s červencem inflace v srpnu stagnovala. Oproti loňskému srpnu se zvýšily ceny lihovin o 9,5 procenta, ceny piva o 3,7 procenta, nepatrně ovšem zlevnilo víno. Za maso zaplatili lidé o šest procent více než před rokem, ovoce zdražilo téměř o čtvrtinu a cukr o 12 procent. 

Zdroj: ČSÚ

Zvyšovaly se i ceny nájemného, vodného, stočného, elektřiny a plynu. Naopak za poštovní služby a telekomunikace se platilo o čtyři procenta méně než loni v srpnu, o desetinu procenta klesly také ceny za dopravu. 

Nejvyšší růst od roku 2008

„Z předchozích 3,4 procenta sice inflace symbolicky poklesla na 3,3 procenta, avšak vzhledem k hluboké recesi, kterou má česká ekonomika za sebou, jde stále o velmi vysoké číslo,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

V kombinaci s podzimním růstem nezaměstnanosti by to mohl být tragický koktejl pro českou ekonomiku.

Štěpán Křečekhlavní ekonom BHS

Česká národní banka cílí na inflaci ve výši dvou procent. Od června se však meziroční hodnota drží nad třemi procenty, což je horní hranice tzv. toleračního pásma centrální banky. „Inflace se již delší dobu drží výrazně nad svým cílem, což způsobilo reálný pokles průměrné mzdy. To by v kombinaci s podzimním růstem nezaměstnanosti mohl být tragický koktejl pro českou ekonomiku,“ varuje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.  

„Tuzemská inflace se nadále udržuje zvýšená a míří za celý rok k nejvyššímu růstu od roku 2008,“ podotýká hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler. Podle něj však jde pouze o dočasný stav, přestože přetrvává nejistota ohledně dopadů koronavirové krize.

„Příští rok by však měla dle prognózy ČNB inflace zpomalit na 2,4 procenta, a dle našeho odhadu by mohla zpomalit i citelněji, jelikož se zde projeví vysoká srovnávací základna z letošního roku,“ míní Seidler.

Zlevnila zelenina, zdražil benzin

Na meziměsíční vývoj inflace mezi červencem a srpnem měly vliv hlavně ceny potravin a dopravy. „V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje pokračoval pokles cen zeleniny, včetně brambor, který byl částečně vykompenzován pozvolným růstem cen pohonných hmot v oddíle doprava,“ uvádí vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu (ČSÚ) Pavla Šedivá. 

Neřesti zdražují. Naopak zelenina i vepřové jsou levnější

Zelenina proti červenci zlevnila o 3,4 procenta, brambory pak o více než 11 procent. Ceny pohonných hmot rostly o 0,4 procenta, auta zdražila o 0,6 procenta. „ K sezónnímu zdražení došlo i v případě rekreací a kultury, ale v meziročním vyjádření se cenový růst snížil na 1,9 procenta z předchozího tempa 2,2 procenta,“ dodává analytik Komerční banky Michal Brožka.

Statistici ve čtvrtek zveřejnili také bilanci vývozních a dovozních cen za červenec. Oslabení koruny přispělo k tomu, že se vývozní ceny meziročně zvýšily o 1,2 procenta. Dovozní ceny, i přes slabší kurz koruny, klesly o 1,4 procenta. „Jejich vývoj v posledních měsících ovlivňují především klesající ceny minerálních paliv, které se v červenci snížily téměř o 32 procent. Nicméně meziroční tempo poklesu cen minerálních paliv zpomaluje,“ říká vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

,