Záchranářům zůstanou „staré“ vysílačky, ministerstvo modernizaci vzdalo

  5:00aktualizováno  5:00
Hlavním prostředkem pro vzájemnou komunikaci mezi policií, hasičskými sbory a záchrannou službou zřejmě zůstanou nejméně do konce roku 2027 vysílačky systému Tetrapol. Právě k tomuto datu chce se stávajícím dodavatelem, společností Pramacom Prague, bez výběrového řízení prodloužit spolupráci ministerstvo vnitra.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ministerstvo tím zřejmě vzdalo plán na zavedení datového spojení, které by integrovanému záchrannému systému umožnilo kromě volání posílat i videa nebo fotografie z místa zásahu a rozladilo dvojici zájemců o poskytování této služby. Společnosti O2 a Nordic Telecom, které se vloni účastnily ministerstvem vyhlášených tržních konzultací, se nyní kvůli chystanému zadání zakázky stávajícímu dodavateli chtějí obrátit na soud.

Pokračování smlouvy totiž společnosti Pramacom přinese přes 2,6 miliardy korun. Další více než 1,8 miliardy si vyžádají investice do modernizace dosluhujícího zařízení. Části komponent totiž vyprší softwarová podpora letos v září a valná většina zařízení se bez podpory ocitne na konci příštího roku.

Obejití soutěže a snahu zadat miliardovou zakázku takzvaně z ruky obhajuje ministerstvo vnitra nedostatkem času pro nalezení jiného řešení. Návrh na prodloužení kontraktu se stávajícím dodavatelem úřad v pondělí přednesl na jednání vlády, ale kabinet rozhodnutí odložil.

„Provoz systému kritické infrastruktury bez podpory výrobce je neakceptovatelné riziko,“ uvedl v materiálu pro jednání vlády úřad. Jiná cesta než prodloužení životnosti stávajícího systému tak podle resortu vnitra nepřichází v úvahu. Vybrání nástupce Pramacomu při správě stávající sítě brání skutečnost, že část technického řešení stávajícího systému podléhá utajení a úřad by tak zájemcům o zakázku nemohl zveřejnit jeho kompletní dokumentaci.

Nová technologie prý není

Ukončení konzultací k výměně radiové technologie za mobilní data pak úřad zdůvodnil tím, že stále neexistuje vhodná mobilní komunikační technologie LTE, kterou by mohly záchranné složky při specifikách svojí práce používat.

Podle ministerstva bude takováto vhodná technologie existovat a bude komerčně dostupná až koncem dvacátých let.

S tím uvedené telekomunikační společnosti nesouhlasí. „Nordic Telecom provozuje v ČR LTE sítě v pásmech 420 MHz a 3,7 GHz, takže zkušenosti s touto modernější technologií má značné. Rozvoj LTE sítí pro potřeby záchranářů a bezpečnostních složek je celosvětový trend, který uznává i ministerstvo vnitra a bez dat to v budoucnosti nepůjde,“ uvedl David Voska, ředitel pro vnější vztahy.

Na to si čeští záchranáři zřejmě počkají. Konec roku 2027 totiž nemusí přinést automatický přechod na novou technologii. Zakázka připravovaná ministerstvem totiž počítá s tím, že po roce 2027 smlouva s Pramacomem přejde automaticky na dobu neurčitou s dvouletou výpovědní lhůtou.

Citlivé informace musí počkat

Stávající státem provozovaný systém mnohem více využívají policisté a hasiči. „Systém používáme jako hlavní komunikační kanál mezi jednotlivými zasahujícími vozidly. Využíváme ho pro hlasovou komunikaci a přenos drobných datových zpráv, jako jsou informace o poloze vozidel,“ řekl MF DNES vedoucí oddělení IT Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Vladislav Ulrych. Fotografie z místa zásahu pak hasiči posílají mobilním telefonem. Citlivé informace, které nemohou putovat veřejnou sítí, musí počkat, až se vůz vrátí na základnu.

Naopak záchranná služba používá státní systém pouze v situacích, kdy potřebuje komunikovat s policií nebo s hasiči. Při interní komunikaci využívá samostatný systém, který přenos většího objemu dat zvládá, uvedl mluvčí liberecké záchranky Michael Georgiev.

Podle společnosti O2 ale není důvod stávající technologii držet dalších téměř 10 let. „Řešení postavené na moderní technologii 3GPP LTE budeme připraveni provozovat pro potřeby IZS nejpozději od roku 2022,“ uvedla mluvčí firmy Lucie Jungmannová.

V červnu se někteří záchranáři začali bát o bezpečnost v nových sanitkách:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Tuzemská lékárenská dvojka posiluje. Řetězec Benu kupuje konkurenci

ilustrační snímek

Druhý tuzemský největší řetězec lékáren Benu kupuje síť Fajn lékárna. Spojení momentálně posuzuje Úřad pro ochranu...

Dvojí vyúčtování. Státní dotace karlovarskému festivalu nejsou v pořádku

Končící ministr kultury Antonín Staněk a premiér Andrej Babiš po společném...

Ministerstvo kultury rozdělilo v letech 2016 až 2018 celkem 112 milionů korun bez výběrových řízení. Na řadu akcí...

Nový lídr v EET pokladnách. Dotykačka koupí konkurenční Markeetu

Pokladní systém Dotykačka.

V byznysu s pokladnami pro elektronickou evidenci tržeb se přeskupují síly. Dotykačka kupuje konkurenční systém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz