Stát zaplatí za vyškolení úředníků 45 milionů. Reálná cena je podle expertů 5 až 10 milionů.

Stát zaplatí za vyškolení úředníků 45 milionů. Reálná cena je podle expertů 5 až 10 milionů. | foto: Profimedia.cz

Za školení úředníků chce stát platit víc než na Harvardu

  • 74
Stát je ochoten zaplatit přes sto tisíc za týdenní školení jednoho úředníka, aby dokázal pomoci předluženým lidem. Reálná cena je podle expertů až devětkrát nižší. I týdenní podobný kurz na Harvardu by vyšel čtyřikrát levněji.

Ministerstvo práce a sociálních věcí vypsalo v půlce června zakázku na školení lektorů finanční gramotnosti. Jinými slovy, úředníci přímo z ministerstva, z Úřadu práce Praha, Hospodářské komory a dalších institucí se mají vyškolit v bankovních termínech a tajích, aby dokázali lidem radit s dluhy.

Kromě nevysvětlitelně vysoké ceny provází zakázku i podivně nastavené podmínky pro uchazeče a zarputilé mlčení samotného ministerstva. Týdenním školením má projít minimálně 350 úředníků. Za to je stát ochoten zaplatit 38 milionů korun, včetně daně z přidané hodnoty pak 45,2 milionu.

Na vyškolení jednoho člověka tak bude potřeba více než sto tisíc korun. I týden výuky na prestižním Harvardu vyjde čtyřikrát levněji. Propočet ceny, kterou ministerstvo za školení očekává, kulhá i v místních podmínkách. Reálná konečná cena je podle expertů z byznysu, které MF DNES oslovila, od pěti do deseti milionů korun.

Ministerstvo mlčí
"Cena jedné výukové hodiny se pohybuje podle tématu a kvality lektora od 700 do 1 700 korun," potvrzuje Luboš Harant, projektový šéf společnosti EduCity, vzdělávacího serveru soustřeďujícího nabídku a poptávku nejrůznějších kurzů.

Při této sazbě vyjde samotné školení na necelé dva miliony, další dva miliony by stály podle odhadů pomůcky a podklady pro výuku a zhruba milion stravné a pronájem školicích místností. I při stoprocentním zisku organizátora nejde dohromady o více než deset milionů.

Ministerstvo k celé zakázce mlčí. "Do ukončení zadávacího řízení nelze podávat žádné informace," uvedl Petr Sulek z kanceláře ministra v odpovědi na otázky MF DNES.

Ty se netýkaly jen ceny, ale i jinak sporných věcí – pro koho je školení určeno či jak úředníci znalosti využijí. Na ministerstvo odkázal v odpovědi na stejné otázky i Úřad práce Praha, který má na školení poslat 150 lidí. Jediné, co ministerstvo po dvojí urgenci prozradilo, je, že půlka peněz půjde z eurofondů a že 38 milionů je orientační cena, nikoli konečná.

Nereálná kritéria konkurzu
Ze zadávací dokumentace, kterou má MF DNES k dispozici, navíc vyplývá, že pro uchazeče bude těžké vejít se do nastavených podmínek. Jednou z nich například je, aby firma v posledních třech letech už jednu státní zakázku týkající se "řešení dlouhodobé nezaměstnanosti" za alespoň deset milionů korun vyhrála. Zároveň musí mít nejméně 25 stálých zaměstnanců, kteří se zabývají přímo nezaměstnaností.

"Mnoho vzdělávacích společností šanci splnit počet zaměstnanců nemá," říká Harant s tím, že nastavené podmínky jsou velmi striktní.

Podobné je to i s kritérii, podle nichž budou nabídky firem hodnoceny. Cena školení má váhu jen 40 procent.

"To je znepokojující. Kvalita osnov a rozsah testů pro klienty jsou také důležité, ale cena by měla být rozhodující," říká za Transparency International Eliška Císařová. Kdy bude znám výsledek zakázky, nechce ministerstvo také prozradit. Zřejmé je jen to, že už to mělo být. Kurzy měly začít v srpnu.