Týrání místo pohody zvířat. Ovce v Česku trpěly i na ekofarmách

  11:57aktualizováno  11:57
Kontrola veterinářů ve Zlínském kraji ukázala podstatné zhoršení podmínek v chovech zvířat. Pochybení přibylo meziročně o čtvrtinu na 76. V několika případech docházelo k týrání. Zvířata v otřesných podmínkách nechala žít a umírat dokonce jedna ekofarma.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv redakce

Veterináři v kraji loni provedli 346 kontrol pohody zvířat. nedostatků bylo 74, o čtvrtinu více než předloni. 

Podle ředitele krajské veterinární správy Františka Mahdalíka mezi nejčastější prohřešky dlouhodobě patří špatné chovatelské podmínky, nevhodné ustájení a nedostatek krmiva, ze kterých následně plynou vyhublost, nemoci a úhyny zvířat.

Jehňata v rozkladu

Asi nejhorší loňský případ týrání hospodářských zvířat se podle Mahdalíka týkal ekologického zemědělce z Tichova na Zlínsku. Muž choval tři kusy skotu a 82 ovcí v naprosto nevhodných podmínkách. 

„Prakticky tam vůbec nebyla možnost, aby zvířata mohla ulehnout na suchém čistém místě. Nános mokré podestýlky byl skoro půl metru vysoký, takže docházelo k uhynutí zvířat. Byly zjištěny úhyny šesti dospělých ovcí a 13 malých jehňat v různém stupni rozkladu. To znamená, že k tomu docházelo postupně. Dále bylo stádo celkově zanedbané, ovce nebyly ostříhané. Výživný stav byl velmi špatný,“ uvedl Mahdalík.

Věc byla podle něj řešena jako přestupek. Na základě pokynu veterinářů muž snížil počet chovaných zvířat na 44. Zároveň ustoupil od ekologického chovu. Veterináři udělili chovateli pokutu 20 tisíc korun. Dalšími dvěma případy týrání skotu se zabývali veterináři na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku. U obou existuje podle Mahdalíka podezření ze spáchání trestných činů. „I nadále jsou v řešení orgány činnými v trestním řízení,“ uvedl ředitel.

Veterináři se loni zabývali i nepovoleným chovem lva a lvice ve Zděchově na Vsetínsku. Začátkem letošního března devítiletý lev svého chovatele usmrtil. Obě zvířata pak zastřelili policisté. Muž první zvíře přivezl do obce v létě 2016. Na pozemcích své rodiny postavil bez povolení kotec s oploceným výběhem, na což si delší dobu stěžovali místní obyvatelé. Úřady však muži nedokázaly v chovu zabránit, přestože dostal několik pravomocných pokut.

Vyřizování účtů

Veterináři doufají, že podobným případům pomůže zabránit připravovaná novela, kterou hodlá ministerstvo zemědělství předložit vládě do konce března. Platit by měla od roku 2020. Chovatelé budou muset absolvovat kurz a ministerstvo také chce zákaz takzvaných kontaktních zoo.

Na kontroly týkající se pohody zvířat vyrážejí veterináři v regionu jak na základě vlastních zjištění, tak i díky podnětům ze strany obyvatel. Loni přijali 139 podnětů a téměř 45 procent z nich bylo oprávněných. 

„Nejčastěji je podávají sousedé nebo lidé, kteří bydlí v blízkosti chovů, u nichž existuje podezření na týrání. Stále ale zjišťujeme, že některé podněty nejsou adekvátní. Jedná se spíše o vyřizování účtů nebo sousedské spory,“ řekl Mahdalík.

Svou roli ve zjišťování případů týrání stále častěji plní také sociální sítě. Podle ředitele dokážou stejně jako jakákoli jiná média ovlivnit mnoho lidí, avšak mnohdy i v případech, které si to nezaslouží.

Autor:

Nejčtenější

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Další z rubriky

Miliardový telekomunikační obchod. České radiokomunikace jsou na prodej

Vysílač na vrcholu hory Kleť

Největší provozovatel televizních a rozhlasových vysílačů v Česku by letos mohl změnit majitele. Prodej Českých...

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Popelnice na bioodpad bude na každém sídlišti, plánuje stát

Bioodpad se doposud třídil pouze v několika částech Jihlavy.

Popelnice na bioodpad na každém sídlišti – to je vize ministerstva životního prostředí, která má pomoci eliminovat...

Najdete na iDNES.cz