Týrání místo pohody zvířat. Ovce v Česku trpěly i na ekofarmách

  11:57aktualizováno  11:57
Kontrola veterinářů ve Zlínském kraji ukázala podstatné zhoršení podmínek v chovech zvířat. Pochybení přibylo meziročně o čtvrtinu na 76. V několika případech docházelo k týrání. Zvířata v otřesných podmínkách nechala žít a umírat dokonce jedna ekofarma.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv redakce

Veterináři v kraji loni provedli 346 kontrol pohody zvířat. nedostatků bylo 74, o čtvrtinu více než předloni. 

Podle ředitele krajské veterinární správy Františka Mahdalíka mezi nejčastější prohřešky dlouhodobě patří špatné chovatelské podmínky, nevhodné ustájení a nedostatek krmiva, ze kterých následně plynou vyhublost, nemoci a úhyny zvířat.

Jehňata v rozkladu

Asi nejhorší loňský případ týrání hospodářských zvířat se podle Mahdalíka týkal ekologického zemědělce z Tichova na Zlínsku. Muž choval tři kusy skotu a 82 ovcí v naprosto nevhodných podmínkách. 

„Prakticky tam vůbec nebyla možnost, aby zvířata mohla ulehnout na suchém čistém místě. Nános mokré podestýlky byl skoro půl metru vysoký, takže docházelo k uhynutí zvířat. Byly zjištěny úhyny šesti dospělých ovcí a 13 malých jehňat v různém stupni rozkladu. To znamená, že k tomu docházelo postupně. Dále bylo stádo celkově zanedbané, ovce nebyly ostříhané. Výživný stav byl velmi špatný,“ uvedl Mahdalík.

Věc byla podle něj řešena jako přestupek. Na základě pokynu veterinářů muž snížil počet chovaných zvířat na 44. Zároveň ustoupil od ekologického chovu. Veterináři udělili chovateli pokutu 20 tisíc korun. Dalšími dvěma případy týrání skotu se zabývali veterináři na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku. U obou existuje podle Mahdalíka podezření ze spáchání trestných činů. „I nadále jsou v řešení orgány činnými v trestním řízení,“ uvedl ředitel.

Veterináři se loni zabývali i nepovoleným chovem lva a lvice ve Zděchově na Vsetínsku. Začátkem letošního března devítiletý lev svého chovatele usmrtil. Obě zvířata pak zastřelili policisté. Muž první zvíře přivezl do obce v létě 2016. Na pozemcích své rodiny postavil bez povolení kotec s oploceným výběhem, na což si delší dobu stěžovali místní obyvatelé. Úřady však muži nedokázaly v chovu zabránit, přestože dostal několik pravomocných pokut.

Vyřizování účtů

Veterináři doufají, že podobným případům pomůže zabránit připravovaná novela, kterou hodlá ministerstvo zemědělství předložit vládě do konce března. Platit by měla od roku 2020. Chovatelé budou muset absolvovat kurz a ministerstvo také chce zákaz takzvaných kontaktních zoo.

Na kontroly týkající se pohody zvířat vyrážejí veterináři v regionu jak na základě vlastních zjištění, tak i díky podnětům ze strany obyvatel. Loni přijali 139 podnětů a téměř 45 procent z nich bylo oprávněných. 

„Nejčastěji je podávají sousedé nebo lidé, kteří bydlí v blízkosti chovů, u nichž existuje podezření na týrání. Stále ale zjišťujeme, že některé podněty nejsou adekvátní. Jedná se spíše o vyřizování účtů nebo sousedské spory,“ řekl Mahdalík.

Svou roli ve zjišťování případů týrání stále častěji plní také sociální sítě. Podle ředitele dokážou stejně jako jakákoli jiná média ovlivnit mnoho lidí, avšak mnohdy i v případech, které si to nezaslouží.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Drahota žene Čechy do nájmu, ve městech je ale tvrdá konkurence

Ilustrační snímek

Přísnější hypotéky a drahé byty způsobily, že se mnohým Čechům vzdaluje sen o vlastním bydlení. Volí proto nájemní...

Češi snědli 300 kg polského masa se salmonelou, prodalo jej pražské řeznictví

Kuřecí maso

Na českém trhu se vyskytla zásilka 300 kilogramů kuřecího masa z Polska, ve které vyšetření prokázalo bakterie...

Evropa upletla bič na řetězce. Český zákon je však ještě přísnější

Ilustrační snímek

EU se rozhodla, že bude chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodníků. Obdobu směrnice, kterou přijal minulý...

Najdete na iDNES.cz