Týrání místo pohody zvířat. Ovce v Česku trpěly i na ekofarmách

  11:57aktualizováno  11:57
Kontrola veterinářů ve Zlínském kraji ukázala podstatné zhoršení podmínek v chovech zvířat. Pochybení přibylo meziročně o čtvrtinu na 76. V několika případech docházelo k týrání. Zvířata v otřesných podmínkách nechala žít a umírat dokonce jedna ekofarma.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv redakce

Veterináři v kraji loni provedli 346 kontrol pohody zvířat. nedostatků bylo 74, o čtvrtinu více než předloni. 

Podle ředitele krajské veterinární správy Františka Mahdalíka mezi nejčastější prohřešky dlouhodobě patří špatné chovatelské podmínky, nevhodné ustájení a nedostatek krmiva, ze kterých následně plynou vyhublost, nemoci a úhyny zvířat.

Jehňata v rozkladu

Asi nejhorší loňský případ týrání hospodářských zvířat se podle Mahdalíka týkal ekologického zemědělce z Tichova na Zlínsku. Muž choval tři kusy skotu a 82 ovcí v naprosto nevhodných podmínkách. 

„Prakticky tam vůbec nebyla možnost, aby zvířata mohla ulehnout na suchém čistém místě. Nános mokré podestýlky byl skoro půl metru vysoký, takže docházelo k uhynutí zvířat. Byly zjištěny úhyny šesti dospělých ovcí a 13 malých jehňat v různém stupni rozkladu. To znamená, že k tomu docházelo postupně. Dále bylo stádo celkově zanedbané, ovce nebyly ostříhané. Výživný stav byl velmi špatný,“ uvedl Mahdalík.

Věc byla podle něj řešena jako přestupek. Na základě pokynu veterinářů muž snížil počet chovaných zvířat na 44. Zároveň ustoupil od ekologického chovu. Veterináři udělili chovateli pokutu 20 tisíc korun. Dalšími dvěma případy týrání skotu se zabývali veterináři na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku. U obou existuje podle Mahdalíka podezření ze spáchání trestných činů. „I nadále jsou v řešení orgány činnými v trestním řízení,“ uvedl ředitel.

Veterináři se loni zabývali i nepovoleným chovem lva a lvice ve Zděchově na Vsetínsku. Začátkem letošního března devítiletý lev svého chovatele usmrtil. Obě zvířata pak zastřelili policisté. Muž první zvíře přivezl do obce v létě 2016. Na pozemcích své rodiny postavil bez povolení kotec s oploceným výběhem, na což si delší dobu stěžovali místní obyvatelé. Úřady však muži nedokázaly v chovu zabránit, přestože dostal několik pravomocných pokut.

Vyřizování účtů

Veterináři doufají, že podobným případům pomůže zabránit připravovaná novela, kterou hodlá ministerstvo zemědělství předložit vládě do konce března. Platit by měla od roku 2020. Chovatelé budou muset absolvovat kurz a ministerstvo také chce zákaz takzvaných kontaktních zoo.

Na kontroly týkající se pohody zvířat vyrážejí veterináři v regionu jak na základě vlastních zjištění, tak i díky podnětům ze strany obyvatel. Loni přijali 139 podnětů a téměř 45 procent z nich bylo oprávněných. 

„Nejčastěji je podávají sousedé nebo lidé, kteří bydlí v blízkosti chovů, u nichž existuje podezření na týrání. Stále ale zjišťujeme, že některé podněty nejsou adekvátní. Jedná se spíše o vyřizování účtů nebo sousedské spory,“ řekl Mahdalík.

Svou roli ve zjišťování případů týrání stále častěji plní také sociální sítě. Podle ředitele dokážou stejně jako jakákoli jiná média ovlivnit mnoho lidí, avšak mnohdy i v případech, které si to nezaslouží.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Nezastavitelný dávkomat. Maláčová chce přidat všem, neřeší, kde na to vezme

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po...

Éra ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) se zřejmě zapíše do dějin jako největší zvyšování dávek v historii Česka....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Další z rubriky

„Zdravějším“ verzím sladkých nápojů se daří, prodávají se čím dál víc

Ilustrační snímek

Většina vypitých limonád je sladkých, prodeje jejich nízkokalorických verzí ale rostou mnohem rychleji. Trendem jsou i...

Manažer JCDecaux ladil noty s politikem ODS. Firma mu platila statisíce

Radnice Prahy 1

Česká dvojka na trhu s venkovní reklamou JCDecaux má problém. Její manažer Tomáš Tenzer čelí obvinění z korupce a...

Jak pustit státu stříbrnou žilou. Obchodníci s mincemi našli kličku v DPH

Mince

Jedna stříbrná mince, dvě různé sazby DPH – a stát přichází o peníze. Na českém trhu s investičními drahými kovy si...

Najdete na iDNES.cz