Dobytek byl bez krmiva, vody a přístřešku, za úhyn hrozí chovateli vězení

  11:20aktualizováno  11:20
Na dva roky může skončit ve vězení chovatel z Valašska, kterému uhynulo devět ze třiatřiceti kusů dobytka. Policisté jej obvinili z nedbalostního zanedbání péče. Podle veterinářů šlo o mimořádný případ.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Chov dvaapadesátiletého muže z obce poblíž Valašských Klobouk kontrolovali pracovníci krajské veterinární správy letos v únoru a březnu na základě podnětu.

„Na místě jsme nalezli devět kusů uhynulého skotu, vydali jsme proto závazný pokyn k jejich odstranění a zabezpečení podmínek chovu zvířat, přísunu krmiva a vody. Vzhledem k podezření na trestný čin jsme případ předali policii,“ sdělil iDNES.cz ředitel Státní veterinární správy pro Zlínský kraj František Mahdalík.

Majitel choval celkem 33 kusů dobytka, zbylá zvířata mu i po zásahu veterinářů a policistů zůstala, muž ale musel péči o dobytek rapidně zlepšit.

Podezření na předchozí zanedbání péče o zvířata potvrdila zdravotní pitva uhynulých kusů. Veterináři odhalili, že zvířata byla podvyživená, chovatel jim navíc neposkytl přiměřenou ochranu před nepříznivým počasím, nezabezpečil suché a neznečištěné místo.

„Nepříznivé klimatické podmínky, náročný terén a nedostatečná výživa vedly u devíti zvířat k vyčerpání tělesných rezerv a k úhynu. Zvířata neměla žádné energetické zásoby v podobě tuku a byla dehydrovaná v důsledku nedostatečného příjmu tekutin. Šlo o býčky, jalovičky a krávy, jedna z nich byla březí,“ uvedla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Podezřelý muž porušil podle policistů veterinární zákon tím, že nesledoval zdravotní stav dobytka a nemocným zvířatům nezabezpečil řádnou veterinární péči. Zákon na ochranu zvířat proti týrání zase porušil tím, že omezoval výživu zvířat včetně napájení a choval je v naprosto nevhodných podmínkách.

„Podezřelý muž, který dosud nemá v rejstříku trestů žádný záznam, svoje jednání vysvětloval tím, že v zimě dojde vždy k přirozenému úhynu slabších kusů dobytka, a že neměl možnost jinak zabezpečit vhodnější podmínky k chovu,“ tlumočila chovatelova slova Kozumplíková.

Komisař zlínské kriminální policie se ale s mužovou obhajobou neztotožnil a obvinil jej z trestného činu zanedbání péče o zvíře z nedbalosti, za což mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí až dva roky vězení.

„Jednalo se o mimořádný případ, šlo o zanedbání zcela základní péče. Policii předáváme případy spíše výjimečně, většinou prohřešky řešíme výzvami k nápravě, případně pokutami,“ konstatoval šéf krajské veterinární správy.

Na řádnou péči dohlížejí pracovníci úřadu kontrolami nejen na základě oznámení, ale také podle svého plánu. Chovatelé mají povinnost být v registru chovatelů hospodářkých zvířat, už pokud chovají jeden kus skotu, ovce nebo prasete. U těch se registraci vyhnou jen v případě domácí porážky do 7 dnů od nákupu.

Autor:
  • Nejčtenější

Hokejový Zlín doma selhal, sparťané rozhodli už v první třetině

Zlínští hokejisté nezvládli domácí předehrávku 11. kola Tipsport extraligy. Spartě podlehli 1:6, když po první třetině...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

PONEDĚLNÍK: Když i Csaplár potřeboval mentálního kouče

Měl to být nápad, jak v kabině fotbalového Zlína vytvořit lepší klima. Angažujeme mentálního kouče, pomohl PAOK Soluň...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Předposlední Zlín mění trenéra, Csaplár po čtyřech měsících končí

U fotbalistů Zlína skončil kouč Josef Csaplár. Vedení klubu s ním rozvázalo kontrakt kvůli neuspokojivým výsledkům...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Knihovny jsou otevřenější. Dnes si tady mladí dávají rande, říká ředitelka

Ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková je přesvědčena, že lidé chtějí číst knihy v originále. Za 28 let, kdy...

Partnerství měst umožní vyjet dětem, hudebníkům i vinařům

Partnerství mezi městy má své konkrétní výstupy. Do zahraničí se dostanou děti ze škol, sportovci, vinaři či lidé...

Baťův kraj je bez ševců, řemeslo vyučuje jedna škola. Málo je také krejčích

Tradiční obuvnické řemeslo skomírá, v Česku jej vyučuje jen jedna soukromá škola ve Zlíně. Zájem o práci v kožedělném...

Premium

Školáci dostávají kapesné 250 korun, o finanční gramotnosti slyšel málokdo

Ačkoliv základní školy napříč republikou vyučují finanční gramotnost, jen nízké procento školáků uvádí, že se s ní...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - I ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz