Vyšetřování KB odkrylo podvody s Chemapolem

- Vyšetřování mnohamiliardových podvodů v Komerční bance vneslo zcela nové světlo do nedávných machinací kolem petrochemického gigantu Chemapol Group. Ukázalo se, že ovládnutí Chemapolu skupinou podnikatelů blízkých Zemanově ČSSD, Radima Masného a Romana Zubíka, provázely podvody, a dokonce praní špinavých peněz. Při pátrání po podvodech rakouské firmy B.C.L. Trading, která způsobila Komerční bance ztrátu kolem osmi miliard korun, totiž policie narazila zcela náhodou na jiné převody peněz, které sloužily k nákupu akcií firmy Chemapol.
Z těchto převodů vyplývá, že vsetínský podnikatel Roman Zubík získal v prosinci 1998 deset milionů dolarů na nákup akcií firmy Chemapol od bratislavského podniku Slovenský plynárenský průmysl (SPP). V bance se tyto peníze přelévaly z účtu na účet takovým způsobem, že bankovní úředníci tehdy označili tyto operace za podezřelé z praní špinavých peněz. Vedení banky však zametlo případ pod koberec.
Poté, co se první náznaky o těchto machinacích objevily minulý týden v MF DNES, vydalo SPP prohlášení, v němž se od všech těchto operací distancuje, a označilo je za podvod.
"Zmiňované aktivity jsou v rozporu s právními předpisy SPP, ale i Slovenské republiky. Tyto obchody byly realizovány bývalým vedením podniku. Současné vedení podalo v této souvislosti po poradě s právníky podnět k přešetření finanční policii," uvedlo SPP. Všichni, kdo se na obchodech s akciemi Chemapolu tehdy podíleli, dávají nyní od celého případu raději ruce pryč, včetně Masného i Zubíka.
Radim Masný se distancuje od Zubíka, Zubík od SPP a SPP od svého bývalého vedení - tedy od Jána Duckého, který byl loni v lednu jen měsíc po převodech deseti milionů dolarů zastřelen za bílého dne nájemným vrahem u svého domu.
"Mě nezajímá, kde pan Zubík vzal peníze. To je jeho osobní problém, jak získával peníze nebo pro koho pracuje," prohlásil Radim Masný. "Byl jsem jen zprostředkovatel celého obchodu pro SPP. Já jsem měl od SPP na tyto obchody plnou moc. Nic víc," uvedl Zubík. Pár dnů poté, co se koncem roku 1998 změnily akcionářské podíly v Chemapolu, se přitom Zubík a Masný k ovládnutí Chemapolu hrdě hlásili.
"Jsme (se Zubíkem) v dané chvíli významní akcionáři Chemapol Group," řekl 16. prosince 1998 Radim Masný a druhým dechem popřel už tehdy probleskující zprávy o účasti Jána Duckého na celém obchodu.
Radim Masný má velmi blízko k ČSSD, které v roce 1997 dokonce finančně vypomáhal.
Počátkem loňského roku, kdy se Chemapol dostal do konkursu, se Masný snažil získat pomoc u Zemanovy vlády. Masný tehdy jednal s šéfem premiérových poradců Miroslavem Šloufem, který se pak snažil prosadit plán na záchranu krachujícího podniku. To však zatím nevyšlo.
Z nejnovějších informací, které vypluly na povrch kvůli vyšetřování Komerční banky, tedy vyplývá, že vláda jednala o pomoci podniku, jehož ovládnutí provázel podvod a praní špinavých peněz. "Já to za podvod nepovažuji," tvrdí i přesto Masný, který je stále předsedou dozorčí rady Chemapolu.