„Byla jsem rok na antidepresivech. Kdybych neměla manžela a děti, jaké mám, rodina by se mi rozpadla,“ je Mikulová přesvědčena.

„Byla jsem rok na antidepresivech. Kdybych neměla manžela a děti, jaké mám, rodina by se mi rozpadla,“ je Mikulová přesvědčena. | foto: Jan Karásek, MF DNES

Výpověď? Žena se postavila velké společnosti

  • 197
Anna Mikulová tvrdí, že se jí pojišťovna Kooperativa zbavila, protože je žena. Podle všeho navíc není sama. Podobný osud postihl podle ní nejméně dvě další ženy, které nahradili nezkušení muži, třicátníci bez řádného výběrového řízení. Třetí žena se pokusu o vyhazov ubránila.

Postupem Kooperativy vůči čtyřiačtyřicetileté Mikulové a dalším ženám podobného věku se teď zabývá organizace Gender Studies, která se věnuje rovnoprávnosti ve společnosti.

"Jsme přesvědčeni, že v případě paní Mikulové se jednalo o diskriminaci na základě pohlaví," řekla Magdalena Hornová. S Mikulovou teď Gender Studies připravují na Kooperativu žalobu.

"Podle toho, co jsem slyšel a podle materiálů, které jsem si pročetl, si myslím, že tam je poměrně vysoká šance," řekl o chystané žalobě na Kooperativu Zdeněk Kühn z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Pojišťovna Kooperativa všechna obvinění odmítá.

Peníze nebo přepážka
Anna Mikulová žije v Mikulůvce u Vsetína. Má několikaletou praxi v managementu pojišťovnictví. Na místo vedoucí kroměřížského pracoviště Kooperativy nastoupila 1. května roku 2004 po vyhraném konkurzu.

Její pobočka zakrátko několikrát vyhrála měsíční soutěž produktivity.

V březnu roku 2006 ji ale ředitel středomoravské agentury Kooperativy v Olomouci bez jakýchkoliv předchozích náznaků nespokojenosti požádal, aby k 1. dubnu ze společnosti odešla.

"Dali mi vybrat: buď práci u přepážky, nebo odchodné sto tisíc," vzpomíná Mikulová. Nabídku odmítla. A tím její problémy začaly.

Odmítla i napodruhé
Následoval vytýkací dopis a zákaz parkování služebního auta v místě bydliště. Jako jediná z pobočky tak musela začít do práce dojíždět, a to 64 kilometrů.

Třiatřicetiletý kolega, kterého nedávno teprve zaučovala, se jí svěřil, že mu vedení už nabídlo její místo. Mikulová se v dubnu psychicky zhroutila.

"První den neschopenky jsem musela vrátit klíče i auto," vzpomíná. Když se pak v červnu vrátila, seděl už třiatřicetiletý nástupce v její kanceláři.

Podle směrnic ji měl ale po dobu nemoci zastupovat někdo jiný. Olomoucké vedení pak Mikulové nabídku stotisícového odchodného zopakovalo, ona ale opět odmítla.

Praha se postavila za Olomouc
"Řekli mi na to, že od 1. července nejsem vedoucí, protože se moje kancelář ruší," tvrdí Mikulová. Na postup olomouckého vedení si stěžovala na pražské centrále. Ta poprvé její výpověď pozastavila.

"Na poradách vedoucích kanceláří mě ale úplně ignorovali a přes moje žádosti mi nedávali důležité podklady k přeškolování," vzpomíná bývalá manažerka.

Odmítla se proto zúčastnit testu z proškolení. A právě to byl podle Mikulové důvod, který vedení k jejímu vyhazovu hledalo. "Stále jsem všechno považovala za konání přímých nadřízených. Nechtěla jsem si připustit, že by to dovolila tak obrovská společnost jako Kooperativa," tvrdí Mikulová.

Po její další stížnosti už se ale za olomoucké ředitelství postavila i Praha. Konflikty tak pokračovaly až do definitivního odchodu Mikulové loni v listopadu.

Neměli důvod mne vyhodit, tak mě ponižovali
"Neměli důvod mě vyhodit, tak dělali všechno pro to, aby mě ponížili a šikanovali," tvrdí žena, která má podle svých slov ke všem svým tvrzením dostatek důkazů. Prokázat může i to, že na ní dlouhodobý stres zanechal trvalé zdravotní následky.

"Byla jsem rok na antidepresivech. Kdybych neměla manžela a děti, jaké mám, rodina by se mi rozpadla," je přesvědčena.

Podobnou zkušenost jako ona prodělala i bývalá zaměstnankyně olomoucké pobočky Kooperativy Jarmila T.

Nevzdává se
"Cítila jsem tam podtón šikany a nadřazenosti. A co bylo nejhorší, bylo to absolutně neprofesionální a neetické chování," řekla v hlavním zpravodajství České televize. Z pojišťovny dobrovolně odešla a nahradil ji muž, třicátník.

Mluvčí Kooperativy Marek Vích problém v postupu pojišťovny nevidí. "Za poslední dva roky jsme se v Kooperativě museli rozloučit s více než padesáti vedoucími kanceláří, takže naprosto v tom nelze hledat žádnou diskriminaci. Tenhle pohled je naprosto nešťastný," řekl.

Mikulová se ale nevzdává. "Kooperativu budeme žalovat za to, že jsem výpověď dostala neoprávněně. Žádat budu i finanční kompenzaci za způsobené škody," řekla pro MF DNES.

Svým činem tak navázala na Marii Čauševič. Ta jako první Češka zažalovala firmu za diskriminaci kvůli pohlaví. - více zde