Výhodná práce domů se během krátké doby změnila v prodělek

  11:48aktualizováno  11:48
- Napřed naletěl podvodníkům, kteří lákali lidi na slibné výdělky. Pak si řekl: »Mohou-li na blbosti bohatnout jiní, proč bych to nezkusil i já.« Ani to mu však nepomohlo - během krátké doby na celé akci prodělal tři a půl tisíce korun.
Inženýr Vlastislav Pokorný z Liberce odpověděl na inzerát, který lidem nabízel možnost vedlejšího výdělku formou prodeje počítačových programů. »Za ofrankovanou obálku jsem obdržel základní nabídku - pěkně formulované sdělení o její výjimečnosti a solidnosti. Za padesát až sto korun jsem si mohl napsat o další konkrétnější informace,« vypráví.

Vložil tedy příslušný obnos do obálky - v předchozím dopise byl totiž ujištěn, že je zájem veliký a přednostně jsou uspokojováni ti, kteří platí hotově - a čekal. Přišlo mu několik katalogů, které obsahovaly seznamy různých prací, všemožnou výrobou počínaje a zprostředkovatelskými službami konče.

»Některé katalogy vypadaly dobře. Nabízela se v nich například výroba šperků, vánočních ozdob či balíčkování známek. Já jsem si vybral práci na počítači. Slibovala totiž až desetitisícové měsíční výdělky,« říká Pokorný. Kontakty na konkrétní zaměstnavatele v této zásilce chyběly. K mání byly za dalších osmdesát korun.

Pan Pokorný nelenil a zaslal poštou požadovanou sumu. Obálka na sebe nenechala dlouho čekat. Byl v ní seznam deseti možných zaměstnavatelů. Pro jistotu poslal požadavek na práci včetně ofrankované obálky všem. Ani následující odpovědi ho však neuspokojily. »Jediné, co dopisy obsahovaly, bylo ujištění, že nejde o podvod, ale legální šíření takzvaného freeware a shareware, a žádost o další stokorunu, prý na úhradu nezbytných manipulačních poplatků.

Zatnul jsem zuby a peníze poukázal na dvě adresy,« pokračuje Pokorný. Příští dopis mu otevřel oči nabídky konkrétní práce, kterou by vykonal a dostal za ni zaplaceno, se nedočká. Za svoji stokorunu totiž obdržel disketu a návod, jak se stát podvodníkem. »Disketu si musíte okopírovat, podat inzerát nabízející domácí práci a těm lidem, kteří o ni projeví zájem, ji stejným způsobem prodat. Protože je zájemců s počítači pořád hodně a poptávka není a dlouho nebude nasycena, určitě si vyděláte tímto způsobem i deset tisíc korun za měsíc,« stálo v dopise.

»Takto jsem do hry vstoupil já. Řekl jsem si, jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá, chtěl jsem zjistit i druhou stranu mince,« uvádí Vlastislav Pokorný. Pronajal si poštovní schránku, zadal inzeráty, napsal původní nabídku a čekal. »Po uveřejnění inzerátů kupodivu přicházely dopisy s požadavky na zaslání základní nabídky, tak čtyři denně,« říká.

Během měsíce rozeslal asi sto odpovědí a mnul si ruce: »Když si polovina zájemců objedná katalogy, mám pět tisíc doma.« Hody se nekonaly. Katalogy zaplatilo jen pět lidí. O konkrétní nabídku zaměstnavatelů však už nikdo neměl zájem. Za tři měsíce tak přišel Vlastislav Pokorný přesně o 3345 korun a padesát haléřů.

Výhodná domácí práce přišla Vlastislava Pokorného draho
*
Náklady na získání inzerované práce na počítači (obálky, známky a poplatky) 543,70 korun

* Náklady na vytvoření vlastní nabídky (pronájem poštovní schránky, výroba 200 kusů kopií základní nabídky a dvaceti katalogů, poštovné za dobírky a známky, inzeráty po dva měsíce ve dvou periodikách) 3901,80 korun

* Příjem z prodaných katalogů 1100,00 korun

* Celková ztráta 3345,50 korun
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Ekonomika poroste o 3 procenta. Investujte, radí firmám Hospodářská komora

Ilustrační snímek

Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním...

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Najdete na iDNES.cz