VSŽ dluží téměř devatenáct miliard a je na kolenou

K o š i c e (Od našeho zpravodaje) - Východoslovenský železářský gigant VSŽ Holding, který zaměstnává dvanáct tisíc lidí, dluží bankám téměř devatenáct miliard korun a nedokáže je splácet. Jen loni přitom vykázal čistou ztrátu kolem pěti miliard. Tato čísla zveřejnil nový prezident společnosti, uznávaný finanční manažer Gabriel Eichler, jehož do vedení holdingu před více než měsícem dosadili slovenští a zahraniční věřitelé.
"Jsem zde šest týdnů, z toho čtyři týdny trvalo, než jsem se jako prezident dostal ke konsolidovaným číslům vývoje cash-flow. Nyní mohu předstoupit před věřitele a jednat. Situace je podle mě hrozivá," prohlásil Eichler.
Cizí věřitelé z důvodu nesplácení úvěrů uplatnili v závěru loňského roku své právo na akcie holdingu. Firmy pod vlivem bývalého vedení v čele s Alexandrem Rezešem, které ještě loni kontrolovaly více než padesát procent akcií, tak nyní drží pouze dvaadvacet procent. Čtvrtinu akcií nyní ovládá prostřednictvím Slovenské spořitelny a Všeobecné a úvěrové banky stát.
Nový prezident VSŽ Holding řekl, že finanční potíže společnosti nesouvisejí jen se světovou krizí hutnictví, nýbrž i se sítí dceřiných společností, které se podílejí na činnostech kolem holdingu, ale neplatí.
Jen firma Barkos se sídlem na Kajmanských ostrovech, která je exkluzivním prodejcem výrobků železáren ve světě, dluží holdingu tři miliardy. V pozadí této společnosti, která má pouze akcie na doručitele, stojí podle řady zjištění bývalé vedení holdingu.
"Mám obavy i o řadu dalších pohledávek.
Mnoho dlužníků se tváří, že krachují, někteří dokonce zatajují svou existenci," konstatuje Eichler.
Nové vedení železáren zdůraznilo nutnost okamžitě prodat všechna aktiva, která nesouvisejí s hutní výrobou. V první fázi to bude třicet společností.
Eichler potvrdil, že nejvážnějším zájemcem o koupi holdingu je americká společnost US Steel, která už dnes vlastní kolem deseti procent akcií. Dalšími jsou indická společnost ISPAD International a rakouská Voest Alpine.
"Jistou pomoc čekáme i od státu. Nechceme dotace, ale dohodu o novém splátkovém kalendáři odvodů do státního rozpočtu," dodal Eichler.