ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Pozor na vouchery od cestovek. Některé obcházejí zákon, varuje inspekce

  • 22
Některé cestovní kanceláře začaly používat nový trik. Za zájezdy zrušené během pandemie klientům nabízejí poukazy, které neodpovídají podmínkám zákona. Zákazník s takovým poukazem nemusí mít nárok na vrácení peněz, pokud ho nevyužije nebo mu propadne. Kancelářím za to navíc nehrozí pokuty.

Zákon 185/2020 Sb., tedy takzvaný lex voucher, přijala Sněmovna v květnu. Pokud českým zákazníkům cestovní kanceláře kvůli pandemii covid-19 zrušily zájezd, mají díky němu nárok na voucher ve stejné ceně.

Takové vouchery se musí řídit mnohými pravidly. Pokud je klient například starší 65 let, může jej odmítnout a cestovní kancelář mu musí vrátit peníze. Pokud jej pak zákazník přijme, ale nevyužije do konce příštího léta, peníze se mu také vrátí.

Jenže ne všechny vouchery, které teď cestovní kanceláře zákazníkům za zrušené zájezdy nabízí, jsou takové. Některé cestovky zákon obchází tím, že vydávají vlastní vouchery, a to za vlastních podmínek.

„Pokud voucher vydaný podle zákona nevyužijete, dostanete v září příštího roku peníze. To takovéto vouchery většinou neobsahují,“ upozornil v pondělí v rozhovoru pro Radiožurnál mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich.

Fröhlich upozorňuje, že je vždy nutné si zkontrolovat, zda byl poukaz vystaven podle lex voucher, tedy zmíněného zákona 185/2020 Sb. Tato informace se na poukazu musí nacházet – pokud tam není, cestovka obchází zákon.

„Pokud zákazník takový voucher podepsal, tak se může obrátit ČOI s radou o pomoc se žádostí o mimosoudní řešení spotřebitelského sporu,“ doplnil Fröhlich. „Ta šance, že pak dostane voucher, o kterém je řeč v zákoně, je malá,“ dodal.

Za takové jednání navíc cestovním kancelářím nehrozí žádná pokuta. „Jestliže jde o smluvní dohodu a klient souhlasí a takovou dohodu podepíše, tak je těžké někoho pokutovat,“ komentuje Fröhlich. „Když je ale klient zmanipulován do podpisu voucheru a chce se bránit, tak cesta je – buď u ČOI nebo případně soudně,“ zakončil.