ODS podle analytiků ve vládě doplní KDU-ČSL a zelení. Ilustrační foto.

ODS podle analytiků ve vládě doplní KDU-ČSL a zelení. Ilustrační foto. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Vládu sestaví ODS, myslí si analytici

  • 119
Bankovní analytici, jejichž názory hýbou korunou a ovlivňují rozhodování zahraničních investorů, mají o příštím českém premiérovi jasno. Favoritem ekonomů je ODS. V předvolební anketě MF DNES se deset oslovených analytiků shodlo, že v čele příští vlády bude stát Mirek Topopolánek.

Přejít na volební speciál

Analytici se však zároveň domnívají, že ODS nezíská potřebnou většinu 101 křesel ve Sněmovně, aby mohla utvořit jednobarevnou vládu. Bude se tedy muset spojit s dalšími stranami do koalice.

Podle oslovených ekonomů je nejpravděpodobnější variantou tým ODS, lidovců Miroslava Kalouska a Strany zelených Martina Bursíka.

Pro zahraniční investory a obchodníky jsou zprávy českých analytiků důležitým zdrojem informací. Navíc ekonomové ve svých předpovědích zmiňují možný dopad hospodářské a daňové politiky nové vlády na ekonomickou situaci v zemi.

Názory analytiků odrážejí vývoj předvolebních prognóz. Podle nich se v čele preferencí již řadu měsíců drží opoziční ODS, ale odstup druhé ČSSD činí jen několik procent. Podle květnového průzkumu volebních preferencí společnosti Invenio by ODS získala 29 procent hlasů, zatímco ČSSD by svůj hlas dalo necelých 23 procent obyvatel.

Zelení zamíchali kartami
Ještě před třemi měsíci přitom ekonomové v podobné anketě nejčastěji zmiňovali dvě povolební varianty. Většinovou vládu ODS a lidovců a menšinový kabinet ČSSD s tichou podporou komunistů.

"Vzestup preferencí zelených značně zamíchal koaliční aritmetikou," vysvětlil ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek skutečnost, proč odborníci revidovali svá hodnocení.

Pokud se zelení skutečně do Poslanecké sněmovny dostanou, nebude podle ekonomů možné sestavit většinovou vládu bez jejich účasti s výjimkou velké koalice občanských a sociálních demokratů.

Ačkoliv předvolební prognózy statistiků i ekonomů hovoří o tom, že pro zisk většiny ve Sněmovně by se ODS musela spojit s dvěma stranami, předseda ODS Mirek Topolánek věří, že tak početná koalice nebude potřeba.

"Jsem přesvědčen, že nám bude stačit dvoučlenná koalice," uvedl bez dalších podrobností.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek reagoval, že o tom, kdo bude vládnout, rozhodnou voliči. "Pokud my půjdeme do nějaké vlády, nesmí se opřít ani o jeden komunistický hlas," uvedl Kalousek.

Premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek se vyjádřil k výsledkům průzkumu skepticky. "Myslím, že bankovní analytici a ekonomové mají dlouhodobě předpojaté stanovisko k ČSSD," uvedl a dodal, že by se podobné průzkumy měly dělat i mezi odborářskými předáky, kteří alespoň někoho reprezentují.

Alternativy se liší
Zatímco mezi analytiky panuje shoda v nejpravděpodobnější variantě, u dalších možných scénářů se jejich prognózy již rozcházejí.

Například Jan Vejmělek z Komerční banky se domnívá, že v pořadí další variantou povolebního rozdělení moci v Česku by byla menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM.

David Marek z Patria Finance a David Navrátil z České spořitelny předpokládají koaliční vládu ČSSD s lidovci a zelenými.

"V takovém případě to tu bude vypadat podobně jako dosud," vysvětluje Miroslav Plojhar ze Citibank. Taková vláda by se vyhnula zásadním reformám, ale ekonomice se bude dobře dařit především díky silnému vývozu.

Co se čeká od Topolánka?
Pokud by se prognózy ekonomů naplnily a vládu sestavil Mirek Topolánek společně s Miroslavem Kalouskem a Martinem Bursíkem, co by to znamenalo pro obyvatele Česka?

Ekonomové předpokládají, že v takovém případě by koaliční vláda snižovala daně. Pokud se ODS nepodaří prosadit zavedení rovné daně, dojde k dalšímu snižování přímých daní. Analytici také očekávají osekání sociálních výdajů státu.

"Výpadek rozpočtových příjmů bude na straně vládních výdajů vyvažovat redukce sociálních dávek," vysvětlil Patrik Rožumberský z Živnobanky. Možné omezení sociálních dávek by se podepsalo i ve větší snaze lidí sehnat si práci, a tudíž na poklesu nezaměstnanosti.

Ekonomové předpokládají, že by tato vláda nejdříve provedla zásadní reformy, a to i za cenu toho, že by se oddálil termín zavedení eura. Vůči němu bude česká koruna zpevňovat i nadále. Podle ekonomů by trh zareagoval negativně jen v případě přímé či nepřímé účasti komunistů na moci.