Vláda Petra Nečase posílá do parlamentu návrh, který zvýší daň z přidané hodnoty na 15 a 21 procent, více zdaní příjmy nejbohatších a zruší i zelenou naftu.

Vláda Petra Nečase posílá do parlamentu návrh, který zvýší daň z přidané hodnoty na 15 a 21 procent, více zdaní příjmy nejbohatších a zruší i zelenou naftu. | foto: Petr Topič, MAFRA

Vláda kývla na DPH 15 a 21 procent i na zrušení zelené nafty

  • 1658
Návrh, aby se daň z přidané hodnoty od příštího roku zvýšila na 15 a 21 procent, schválila vláda. Zpřísní se i podmínky pro živnostníky. Ti, kteří uplatňují výdajové paušály, přijdou o možnost využít některé slevy na dani: na děti a na manželku. Padne i zelená nafta, proti čemuž protestují zemědělci blokádou některých silnic.

Lidé s příjmem nad 100 tisíc korun měsíčně budou z částky vydělané nad tento limit nově platit solidární příspěvek 7 procent.

Do parlamentu své návrhy vláda posílá jako součást balíku opatření, jež mají pomoci ušetřit v příštím roce přes 42 miliard korun a v roce 2014 přes 84 miliard.

Plošné zvýšení daně z přidané hodnoty zdraží mírně prakticky vše. Nejvíce stoupne cena dětských plen, které mají být navíc přeřazeny do základní sazby DPH, jak už vláda dříve avizovala. Zrušen bude také strop pro odvody na zdravotní pojištění.

Protest kvůli zelené naftě

Celková daňová kvóta zůstane podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase i tak o tři procentní body níže než v roce 2006, kdy opustila vládu nyní opoziční sociální demokracie.

Na balíku úsporných opatření se už vládní koalice dříve dohodla, ale ministr financí Miroslav Kalousek musel vypracovat konkrétní návrhy zákonů, které bude už na červnové schůzi schvalovat Sněmovna.

Už v květnu v parlamentu v prvním čtení prosadila jednu část úsporného balíku - nižší růst důchodů, jen o třetinu inflace a třetinu růstu průměrné mzdy. Zatím se inflace započítává celá (více o jednání o důchodech najdete zde).

Proti návrhům vlády protestuje opoziční ČSSD. „Nečasova vláda znovu potvrdila, že lídři ODS a TOP 09 neříkali pravdu, když před volbami slibovali stabilizaci veřejných rozpočtů bez zvyšování daní. Dluh stále roste a vláda zvyšuje všechny daně, na které si jen dokáže vzpomenout. ČSSD takový postup odmítá. Naším řešením je stabilizovat příjmy státu obnovením daňové progrese a zvýšením firemních daní,“ uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Nečas ke zrušení zelené nafty: Budeme jednat s těmi, kteří nevydírají

Součástí balíku vládních úspor je i zrušení takzvané "zelené nafty", tedy daňové výhody pro zemědělce a zdanění tichého, tedy neperlivého vína spotřební daní 10 korun z litru. Tomu se snažili zabránit zemědělci svým středečním protestem, při kterém zablokovali některé silnice po celé republice.

"Vláda bude jednat s těmi, kdo nevydírají, kdo si neberou občany jako rukojmí," komentoval premiér Nečas středeční protest části zemědělců proti zrušení zelené nafty. Výslovně zmínil Asociaci soukromých zemědělců.

"Při vší úctě k zemědělcům, nemám pocit, že ten, kdo vozí rohlíky do krámu, lidi do práce nebo nemocné do nemocnice, dělá méně užitečnou práci nebo práci s menší společenskou prioritou. Proč mají mít daňovou výjimku z pohonných hmot výlučně zemědělci, všichni ostatní ne, a musí na to logicky doplácet," řekl k tomu už dříve ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

Vláda potvrdila i přerozdělení daní mezi městy a obcemi

Ministři potvrdili rovněž dohodu o novém rozpočtovém určení daní mezi ODS a TOP 09, o níž již iDNES.cz informoval (více zde).

Čtyři největší města - Praha, Brno, Ostrava a Plzeň - přijdou ročně o 1,1 miliardy korun. Menší obce si naopak polepší, tak aby dostávaly minimálně 9 tisíc korun na jednoho obyvatele.

"Dosáhli jsme kompromisu, který je přijatelný," uvedl po jednání vlády Kalousek. Za přijatelný kompromis považuje dohodu i pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Co navrhuje vláda

- zvýšení DPH na 15 a 21 procent
- z příjmu nad 4násobkem průměrné mzdy, zhruba nad 100 tisíc korun měsíčně, se bude od roku 2013 tři roky odvádět navíc "solidární příspěvek" 7 procent
- od roku 2014 daň z příjmu 20 procent z hrubé mzdy pro všechny
- omezení pro živnostníky: při využití výdajových paušálů nebudou moci uplatnit některé slevy na dani (na manželku, na děti), paušály 30 a 40 procent jen při výši obratu do 2 milionů korun ročně
- zrušení doplatku na bydlení vypláceného v rámci pomoci v hmotné nouzi
- zrušení stropu pro odvody zdravotní pojištění
- zrušení slevy na dani pro pracující důchodce, má se týkat i osob s plně invalidním důchodem
- zrušení "zelené nafty"
- srážková daň vůči "daňovým rájům" ve výši 35 procent
- nová spotřební daň z tichého vína 10 Kč za litr, nebude se týkat malých vinařů
- zavedení uhlíkové daně 15 eur za tunu oxidu uhličitého, což zdraží topení uhlím
- zrušení zaměstnaneckého paušálu ve výši 3 000 korun (který ale ještě ani nezačal platit)
- zvýšení daně z převodu nemovitosti o procento

- nižší růst penzí - o třetinu inflace a třetinu růstu průměrné mzdy (vláda to dala do Sněmovny v předstihu  - už prošlo prvním čtením)

Zdroj: iDNES.cz