Vláda schválila upravený rozpočet na rok 2000

- Druhá verze návrhu státního rozpočtu na rok 2000, kterou schválila vláda a kterou odešle k posouzení Poslanecké sněmovně, počítá podle ministra financí Pavla Mertlíka s příjmy 594 miliardy a výdaji 633,8 miliardy korun. První návrh obsahoval příjmy 567,9 a výdaje 607,7 miliardy korun. Ministerstvem financí původně navržený deficit 39,8 miliardy Kč zůstane zachován.

Podle mnohých analytiků jsou nové odhady značně optimistické a skutečný deficit státního rozpočtu bude na konci roku vyšší, než předpokládaných 39,8 miliardy korun.

Struktura zvýšených příjmů

vyšší odhad daňových příjmů 14,0
vyšší odhad sociálního pojistného 0,8
nedaňové příjmy 1,0
za prodej ČSOB 5,0
zlepšený výběr daní 2,5

Vyšší příjmy předpokládá vláda nejen díky vyššímu růstu ekonomiky, ale i z privatizace a z lepšího výběru daní.

Původní návrh nebyl akceptovatelný pro jednotlivé ministry, jejich požadavky by totiž vyhnaly deficit ke 100 miliardám korun.

Popsanými úpravami se ministr financí snaží vyjít vstříc jak svým ministerským kolegům, tak si i zajistit podporu poslanců ostatních parlamentních stran.

"Myslím, že ODS nikdy nenaznačila, že by mohla dát hlasy pro velký rozpočtový schodek," řekl předseda ODS Václav Klaus. ODS by pravděpodobně nevadil schodek 30 miliard korun, tedy stejně velký jako pro letošní rozpočtový rok.

Další opoziční strany - Unie svobody a KDU-ČSL - podle dosavadních vyjádření nepodpoří návrh se schodkem vyšším než 40 miliard korun.

KDU-ČSL navíc kritizuje vládu za to, že nedodržela doprovodná usnesení lidovců, s nimiž byl přijat rozpočet na letošní rok. "Vláda ignorovala naše doprovodné usnesení, podle kterého měla do konce května provést změny v oblasti ze zákona povinných výdajů," uvedl lidovecký poslanec Ladislav Šustr.

Kritiku sklidila struktura českého rozpočtu už dříve od Mezinárodního měnového fondu. "V následujících letech se bude dále zhoršovat strukturální deficit, a to i přes očekávané oživení. Například jen vlivem demografických tendencí," uvedl zástupce fondu pro ČR a Maďarsko Roger Nord.

"Je proto třeba, aby se tím začala vláda zabývat už nyní," dodal. Nebezpečí vidí fond zejména u mandatorních výdajů, skrytých dluhů a nákladů na restrukturalizaci bankovního a podnikového sektoru.

"Nápravná opatření by měla zahrnovat reformu daňového systému, méně subvencí podnikům a reformu penzijního systému společně se zvyšováním věku odchodu do starobního důchodu," míní fond.

Kabinet by měl předložit návrh rozpočtu Poslanecké sněmovně k posouzení do konce září. Pro přijetí je třeba souhlas nadpoloviční většiny přítomných poslanců.