V oběhu jsou falešné pětitisícovky

- Česká národní banka varuje, že se v oběhu objevily padělané pětitisícové bankovky. Ke konci července jich evidovala 1502, z toho největší počet, 998 kusů zadržel Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v květnu v Brně.
Padělky odborníci označují jako zdařilé, ale při troše pozornosti a znalosti ochranných prvků je lze poměrně snadno rozeznat.

Papír falešných bankovek je hladký a silnější než pravý bankovkový papír a na rozdíl od něj jasně září pod ultrafialovým světlem. Z ochranných prvků jsou napodobeny pouze vodoznak a ochranný proužek. Provedení vodoznaku a ochranného proužku je nejlépe zřetelné v průhledu proti světlu. Vodoznak na padělaných bankovkách je málo zřetelný a má i jiný tvar. Je napodoben natištěním nažloutlou barvou na lícní i rubové straně, pod ultrafialovým světlem vystupuje jako tmavá kresba.

Ochranný proužek je napodoben pouze na místech vystupujících na povrch papíru. To znamená, že v průhledu proti světlu netvoří souvislou linku a není na něm čitelný světlý mikrotext. Snadno rozeznatelná je falešná bankovka podle jiného fontu číslice 4 (tento tvar má falešná bankovka, pravá nemá svislou a zleva jdoucí linku nahoře spojenou). Dobře lze falešnou bankovku rozeznat podle šestiúhelníku s hlavou lva, která se podle úhlu pohledu mění z purpurové přes zlatou na zelenou.

Trestní sazby za padělání peněz
padělání, rozšiřování, škoda velkého rozsahu, organizovaná činnost až 12 let
padělání, rozšiřování 5 až 10 let
přechovávání až 3 roky
nevědomé obdržení, ale další vědomé šíření až 2 roky

Dalším lehce rozeznatelným ochranným znakem je tzv. soutisková značka v pravém horní části. Na každé straně je vytištěna pouze část znaku, které se při pohledu proti světlu dokonale překrývají a dávají obraz písmene C, ve kterém je vloženo písmeno S. Na falešné bankovce se znaky dokonale nepřekrývají.

V oběhu je bankovka z roku 1993, v září bude v oběhu nová verze, která bude mít u pravého okraje lícní strany tzv. iridescentní (tzn. duhově proměnlivý) pruh o šířce 20 milimetrů. Při běžném pohledu na bankovku se jeví jako průhledný, slabě okrově zbarvený pruh, při sklopení bankovky proti světlu získává slabý barevný nádech s kovovým odleskem.

Při pravém okraji ochranného iridescentního pruhu jsou shora dolů vyznačena čísla označující nominální hodnotu bankovky. Při sklopení bankovky se tato čísla jeví proti lesklému pruhu jako tmavá. Koncem roku by se tato úprava měla objevit i na dvoutisícových bankovkách, v současnosti už se s tímto prvkem můžeme setkat na tisícikorunových bankovkách od roku 1996.

Další novinkou bude opatření papíru viditelnými oranžovými vlákny o délce 6 milimetrů, která jsou nejlépe zřetelná na bílých okrajích bankovky.

Iridiscentní pruh na novějších bankovkách (5000 - od IX/99, 2000 - od XII/99, 1000 - už v oběhu od 1996)

Ochranné prvky na líci - 1. letopočet, 2. soutisková značka, 3. opticky proměnlivá značka, 4. iridiscentní pruh (v budoucnosti)

Ochranné prvky na rubu - 1.soutisková značka

Ochranný okénkový proužek s nápisem, proti světlu viditelný celý, jinak přerušovaně

Ochranný potiskový proužek na pravé (vlevo) a falešné (vpravo) bankovce

Číslování na pravé (vlevo) a falešné (vpravo) bankovce je rozeznatelné podle jiného fontu číslice 4

Opticky proměnlivá barva šestihranu

Soutisková značka na lícní a rubové straně bankovky

Soutisková značka na pravé (vlevo) a falešné (vpravo)bankovce

Ochranná vlákna zapuštěná do papíru (od září v nové sérii pětitisícikorun)

Vodoznak na pravé (vlevo) a falešné bankovce(vpravo)