V Česku kvůli slabé návštěvnosti skončilo první multikino

  10:38aktualizováno  12:13
V Česku kvůli slabé návštěvnosti přestalo promítat první multikino. Provoz na začátku prosince ukončil multiplex Cinema City v pražském nákupním centru Novodvorská Plaza, ve kterém bylo pět kinosálů s 850 sedadly.

Vstup do kina Cinema City | foto: Cinema City

O ukončení provozu kina informoval portál iDNES.cz zdroj z Unie filmových distributorů. "Multikino je od 3. prosince zavřené. Zatím se ještě neví, co na místě bude, jedná se o tom," řekl další zdroj z ředitelství obchodního centra Novodvorská Plaza, který nechtěl být jmenován.

"Multikino skončilo kvůli klesajícím tržbám a nespokojenosti zákazníků," dodal. Podle agentury ČTK byla návštěvnost uzavřeného multikina ve srovnání se sesterským multiplexem Galaxie v Praze-Hájích v některých měsících jen zhruba poloviční.

Společnost Cinema City ovšem do roku 2009 vstoupí se čtyřmi multiplexy; ještě do konce roku chce otevřít nový kinosál v Pardubicích.

Profil firmy Cinema City

Logo společnosti Cinema CityCinema City je největší síť multikin ve Střední Evropě, Východní Evropě a v Izraeli. V současné době firma provozuje 62 multikin. V Praze má nyní po ukončení provozu na Novodvorské ještě další tři multiplexy - na Floře, na Zličíně a na Hájích. V metropoli provozuje také 3D kino IMAX. Další multikino Cinema City je v Plzni, ve výstavbě je pak multikino v Pardubicích. Nejvíce multikin má Cinema City v Polsku.

Konec po 33 měsících

Novodvorská PlazaKino Cinema City na Novodvorské bylo otevřeno relativně nedávno - v březnu 2006. Už tehdy nabídka multikin v Praze dávno převyšovala poptávku, ovšem lokalita se podle průzkumů zdála být zajímavá.

Sídliště Novodvorská spolu s dalšími v blízké Krči, na Lhotce, v Modřanech a v Libuši nabízelo potenciál 140 tisíc možných diváků, byť s nebezpečím, že lidé těchto okrajových čtvrtí mohou raději vyrazit za zábavou do centra.

V Česku se nyní připravuje stavba dalších multikin. Zatímco loni nebylo otevřeno ani jedno, letos jich bylo postaveno šest. Provozovatelé se po Praze soustředí hlavně na krajská města.

Nová multikina se otevřela v Mladé Boleslavi, Plzni, Zlíně, Jihlavě a Liberci, ještě 17. prosince přijdou první diváci do nového Cinema City v Pardubicích. V plánu jsou nová velká kina v Ústí nad Labem či v Českých Budějovicích, kde multiplex vznikne v desítky let starém obchodním domě Družba.

Kolikrát měsíčně chodíte do kina?

celkem hlasů: 11843

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 23. prosince 2008. Anketa je uzavřena.

nechodím vůbec 8279

jednou či dvakrát 3058

třikát až pětkrát 317

častěji 189

Multikina vydělávají čím dál víc

KinosálV uplynulých letech multikina na českém trhu expandovala; největší boom zažila v letech 1999 až 2000. V závěru letošního roku by mělo v Česku fungovat 24 multikin, přičemž desítka je v Praze.

Kvůli multikinům již v řadě měst a obcí přestala promítat původní kina a zbylé biografy se často neobejdou bez dotací radnic.

S přibývajícími multikiny také roste rok od roku jejich podíl na tržbách z filmů i počtu diváků. V roce 1999 fungovala v Česku pouze tři tato velká kina, která dokázala přilákat necelých jedenáct procent všech návštěvníků a vydělat necelých sedmnáct procent tržeb.

Loni už fungovalo 19 multiplexů, které přilákaly přes osm milionů diváků (63,8 % z celkového počtu) a vydělaly přes 941 milionů (78,5 % z celkových tržeb v Česku).

Přehled multikin v Česku

síť Palace Cinemas
OC Olympia, Brno-Modřice - OC Park Hostivař, Praha 10 - Slovanský dům, Praha 1 - Velký Špalíček, Brno-město - OC Nový Smíchov, Praha 5 - Letňany (OC Tesco), Praha 9
síť Cinema City
Galaxie, Praha 4 - OC Metropole Zličín, Praha 5 - OC Flora, Praha 3 - Plzeň Plaza, Plzeň - Pardubice (otevře 17. 12.)
síť CineStar
OC Futurum, Hradec Králové - OC Čtyři Dvory, České Budějovice - OC Olomouc City, Olomouc - OC Olympia, Plzeň - OC Grand, Pardubice - OC Bondy Centrum, Mladá Boleslav - OC City Park, Jihlava - OC Nisa, Liberec - OC Futurum, Ostrava
síť Village Cinemas
OC Černý Most, Praha 10 - Anděl City, Praha 5
ostatní
Intersonic Entertainment Ládví, Praha 8
Golden Apple (OC Zlaté jablko), Zlín

Příliv diváků nastartovala až Bathory

Z filmu Bathory - Erzsébet (Anna Friel)Česká kina se v první polovině letošního roku potýkala se slabou návštěvností. Sestup prolomila v létě Jakubiskova historická freska o čachtické paní Bathory, která podle odhadů dosáhne až k 900 tisícům diváků. Poté se přidal muzikál Mamma Mia! založený na písních slavné kapely ABBA se šesti sty tisíci.

S podzimem vytáhl návštěvnost vzhůru Nestyda, který by mohl do konce roku překonat půl milionu diváků, a nejnověji animovaný Madagaskar, jenž má již po čtyřech týdnech na 400 tisíc diváků.

"Takže po chudém letošním začátku se opět blížíme loňským číslům, a dokonce se může zrodit novodobý rekord celoroční návštěvnosti na hranici třinácti milionů lidí. Byl by nejvyšší od dob, kdy začala vysílat televize Nova," uvedl nedávno Jan Bradáč z distribuční firmy Falcon.

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Cifršpioni zajistili rekordní částku, jedná se o více než sedm miliard

Ilustrační snímek

Česká finanční zpravodajská jednotka FAÚ má za sebou nejúspěšnější rok ve své historii. Za loňský rok cifršpioni...

Internet zaplavují falešné e-shopy. Zboží nepošlou a z karty strhnou víc

Ilustrační snímek

Po předváděcích akcích a energetických aukcích upozorňuje Česká obchodní inspekce (ČOI) na další bobtnající problém -...

Všechny účty v jedné aplikaci? Banky váhají, propojení využívá minimum lidí

Středeční odstávka mobilního bankovnictví Komerční banky (19. dubna 2017)

Už je to víc než rok, kdy měly banky umožnit propojení s účty v jiných ústavech. Zatím to však udělaly jen některé....

Najdete na iDNES.cz