Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. srpna 2021 Dominik

UniCredit a stavební firma Syner se přou o nedokončené centrum u Ruzyně

  16:35
Galleria Moda u pražského ruzyňského letiště měla být největším středoevropským obchodním centrem se zlevněnou módou. Téměř dokončený projekt ale kvůli nedostatku peněz zkolaboval a soudy teď řeší spory o miliardové dluhy.

Nákupní komplex měl nabídnout 160 obchodů, nyní bojuje o přežití. Ilustrační foto. | foto: galleriamoda.com

Do křížku o převzetí nedostavěného centra se pustila jedna z největších stavebních firem v Česku Syner s UniCredit Bank. Hraje se o nemovitosti a dluhy až za 2,4 miliardy korun.

V právní bitvě, která se zřejmě potáhne několik let, jde bance i stavební firmě o stejnou věc – získat zpět své peníze, které utopily v projektu centra se 160 obchody u letiště Ruzyně v Praze. To, jak se k penězům dostat, si každá ze stran představuje jinak a rozhodne zřejmě až série soudů. K dohodě mají nyní společnosti daleko a naopak v soudních výpadech na druhou stranu přitvrzují.

Kdo je kdo v kauze Galleria Moda

UniCredit Bank - Největší věřitel, majitel centra, jí dluží 1,3 miliardy.

Syner - Stavitel obchodního centra Gallerie Moda nedostal zaplaceno ještě zhruba 200 milionů.

2R Holding - Nový (papírový) majitel centra vzešlý z exekučního prodeje.

Palcor Czech - Původní majitel outletového centra se 160 obchody, nikdy neobsazenými a neotevřenými.

Menší věřitelé centra - Nikdo z nich není zajištěný zástavním právem jako banka, z konkurzu by tak na ně zřejmě nezbylo nic.

UniCredit Bank, která stavbu financovala, "visí" zatím v obchodním centru 1,3 miliardy. Liberecký Syner, který centrum stavěl, nedostal zaplaceno ještě přes 200 milionů korun, ale jako jedinému z desítek věřitelů semu už podařilo alespoň 164 milionů získat zpět.

Obchodní centrum, které se prezentovalo označením "největší outletové centrum ve střední Evropě", bylo až na křižovatku a příjezdovou silnici prakticky dokončeno v roce 2008. Po Praze už na jeho otevření lákaly billboardy a jezdily pomalované tramvaje. Italským majitelům však došly peníze a přestali postupně platit všem dodavatelům.

Zaplaceno nedostal Syner za stavební práce, Pražská plynárenská a energetika za dodávky energií, architekti za projekty, Euro RSCG za reklamu a v roce 2009 se nedočkala splátek úvěrů ani UniCredit Bank. Miliony korun ztratí mimo jiné i nájemci, kteří zaplatili zálohy na pronájem jedné třetiny centra.

První ostrý výstřel vyslal Syner a už na podzim roku 2008 dal na majitele centra návrh na exekuci. Ta se rozběhla pod vedením bývalého šéfa exekutorské komory Juraje Podkonického, ale až do jara letošního roku bez jakéhokoli výsledku. Podle menších věřitelů se v té době snažili nalézt pro centrum nového investora.

"Banka v té době tvrdila, že nemá zájem na insolvenci, a probíhalo hledání nového investora. Jednání ale vždy ztroskotala,“ říká advokát Jaroslav Bouček, zastupující agenturu Euro RSCG. Podle něj i dalších menších věřitelů banka chtěla za centrum získat příliš peněz.

Ke zlomu a rozjetí celé řady žalob došlo poté, co byly letos na jaře nemovitosti v exekuci prodány společnosti 2R Holding Romana Rygla za 202 milionů korun. Nemovitosti, tedy samo centrum a okolní pozemky, jsou totiž klíčové v boji o to, kdo si utržené šrámy aspoň trochu zahojí. Žádný jiný majetek předlužená firma nemá.

Bankéři: O ničem jsme nevěděli

Vyvedení nemovitostí umožnil zcela nový paragraf v zákoně o exekuci platný od konce roku 2009. Ten za určitých podmínek povolil do té doby nemožný přímý prodej nemovitostí dlužníka pod dohledem exekutora a správce podniku.

To probudilo do té doby spící UniCredit Bank, která prodej centra a pozemků napadla u soudu a snaží se na původní majitele centra, společnost Palcor Czech, prosadit konkurz.

UniCredit ve svých žalobách tvrdí, že nebyla o prodeji informována a neměla tak možnost své pohledávky přihlásit. Ze dvou set milionů za prodané centrum, což bylo více než znalcem vypočtená šedesátimilionová hodnota po odečtení dluhů a zástav, nedostala nic. Stejně dopadli ostatní menší věřitelé a podle banky byl tak ve prospěch Syneru prodán veškerý majetek.

"UniCredit se vždy mohla do exekuce přihlásit a s takovým prodejem nesouhlasit, avšak takového práva nikdy nevyužila. Její postup je proto z našeho pohledu značně kontroverzní,“ říká mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

Český UniCredit, který většinu ohrožených úvěrů převzal od svých italských sester, se k případu nechce vyjadřovat. "Jde o nedokončenou kauzu, kterou nebudeme komentovat,“ vzkázal za právní oddělení mluvčí banky Tomáš Pavlík.

Nyní jde o to, jak rozhodnou o sérii žalob soudy a kam připadnou nemovitosti – zda skončí prodejem z Podkonického exekuce ve prospěch Syneru, nebo v konkurzu vyvolaném bankou. Katastrální úřad začal už nemovitosti převádět na nového majitele 2R Holding, ale po žalobě UniCredit na neplatnost kupní smlouvy byl zápis zastaven.

Městský soud už sice žalobu banky zamítl, ale další vyšší soudy budou v přezkoumávání pokračovat. Mezitím se banka snaží protlačit, aby firma skončila v konkurzu včetně nemovitostí. Na ně má UniCredit jako jediná z věřitelů zástavní právo. V konkurzu by tak měla největší šance něco získat zpět, žádný z ostatních věřitelů není zajištěn a na řadu by přišli až po bance.

Zástavní právo banky přitom nezaniklo ani prodejem 2R Holding, přesto převod zpochybňuje. "UniCredit má informace, že smyslem celé transakce je další převádění nemovitostí z 2R Holding na třetí osoby za účelem ztížení výkonu zástavního práva,“ odůvodňoval právník Ivo Janda ze společnosti White and Case, která UniCredit zastupuje, v jednom z vyjádření pro soud.

Třetí varianta: reorganizace

Ostatní věřitelé, v čele opět se Synerem, nyní přišli ještě s třetí cestou – firmu poslat do reorganizace, oživit ji a fungující obchodní centrum poté prodat.

"Pravděpodobnost toho, že z konkurzu jako nezajištěný věřitel získám byť jednu jedinou korunu, je prakticky nulová. Dokonce výnos pro UniCredit Bank, jakožto přihlášeného zajištěného věřitele, bude v případě konkurzu nižší než prostředky, které banka do projektu již vložila,“ vysvětluje spolumajitel firmy Techniserv Engineering Zdirad Pekárek, proč podporuje spolu s dalšími menšími věřiteli reorganizaci. Jeho společnost nyní zajišťuje správu centra a nový majitel 2R Holding podle něj pravidelně platí.

A proč chce nyní centrum oživovat Syner, když je nejprve poslal do exekuce a podporoval prodej centra tak, jak nyní dodělané a mrtvé stojí? "Máme tam stále peníze, než se vydělá 200 milionů, tak to trvá. Jde o hodně peněz,“ má odpověď právník Syneru Vítězslav Stumpf. Podle něj jim ještě Italové dluží zhruba 120 milionů korun plus sankční úroky za zhruba 88 milionů. I když těch je Syner připraven se podle Stumpfa vzdát.

Všichni menší věřitelé se v návrhu na reorganizaci a znovuoživení centra odvolávají na jimi objednanou analýzu PricewaterhouseCoopers, která ji doporučila jako nejvýnosnější řešení. Výnos z prodeje fungujícího centra po odečtení nákladů odhaduje na 1,3 miliardy korun. Ale až za tři a půl roku. Musí se dostavět křižovatka k obchodům a hlavně postupně centrum zaplnit nájemci.

Rozběhnutí by musel také někdo financovat. UniCredit touto cestou jít nechtěla, aspoň prozatím. Věřitelé mají v ruce předběžný příslib od generálního ředitele PPF Banky Petra Mileva jako reakci na žádost finančního ředitele Syneru Petra Myšky.

"Naše banka je připravena zahájit jednání o možnostech financování jeho dokončení,“ píše Milev za banku skupiny PPF s tím, že podmínkou je však důvěryhodný vlastník a ukončení všech sporů.

Otázkou tak je, jak to bude na polích u Ruzyně v té době vypadat a podaří-li se udržet centrum v provozuschopném stavu. Jen to stojí měsíčně 1,5 milionu.

  • Nejčtenější

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...

KOMENTÁŘ: Pandemie nemilosrdně odhalila, jak prázdný je český stát

Premium Pandemie hodně poškodila českou ekonomiku, současně však otevřela příležitost k růstu jiným směrem. Vláda se však nesmí...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Británie chce překopat brexitovou dohodu. Máte, co jste si schválili, zní z EU

Necelý rok poté, co po mnoha pokusech uzavřela Británie obchodní dohodu s Evropskou unií, žádá Spojené království její...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Správnou technikou dýchání můžeme předejít i bolesti zad, radí fyzioterapeut

Premium Dýchání je provázané s tím, jak se člověk cítí. „Propojení dechu a emocí je neuvěřitelné,“ říká uznávaný fyzioterapeut...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

V USA se osvědčil radar pardubické firmy. Odhalil ozbrojeného pachatele

Malý přenosný radar, který dokáže „vidět“ přes zeď, vyvinula pardubická společnost Retia, člen skupiny CSG a její...

Domy, dřevo a maso. Dva kamarádi přeměnili své záliby v úspěšný byznys

Premium Když se řidič blíží ze severu do Prahy po staré teplické silnici, u křižovatky na začátku Klíčan nepřehlédne malou...

Tornádo zvedlo vlnu pojistek. Katastrofa vystrašila Čechy i Slováky

Premium Tornádo, které se koncem června prohnalo Břeclavskem a Hodonínskem, výrazně zvýšilo zájem Čechů o pojištění majetku....

KOMENTÁŘ: Pandemie nemilosrdně odhalila, jak prázdný je český stát

Premium Pandemie hodně poškodila českou ekonomiku, současně však otevřela příležitost k růstu jiným směrem. Vláda se však nesmí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...