Traktor rozmetá hnojivo na poli poblíž ukrajinské vesnice Jakovlivka.

Traktor rozmetá hnojivo na poli poblíž ukrajinské vesnice Jakovlivka. | foto: Reuters

Nafta nad zlato. Dodávky paliva rozhodnou o ukrajinské úrodě

  • 28
Sotva ukrajinští farmáři jakž takž zvládli jarní setí, často v neprůstřelných vestách, už čelí dalšímu vážnému problému. Nemají dost nafty do kombajnů pro blížící se sklizeň.

Válka s Ruskem rozbila tradiční zásobovací trasy a podle analytiků tak ukrajinští zemědělci přišli až o 85 procent dodávek paliva. To může ve výsledku znamenat další výpadek potravin z klíčové exportní země.

Celková plocha osetá obilím je letos totiž kvůli válce zhruba o třicet procent menší než v jiných letech a bez nafty se nepodaří pole ani pohnojit ani následně sklidit.

Ukrajina byla před ruskou invazí čtvrtým největším světovým exportérem obilovin, pšenici a kukuřici vyvážela hlavně do Afriky a na Blízký východ. Před loňskou sklizní se ze země vyvezlo 45 milion tun obilí a po rekordní úrodě se čekalo, že tento objem vyšplhá až na 65 milionů. Kvůli blokádě přístavů ale v silech stále zůstává 21 milionů tun.

Další vývoj je v tuto chvíli kvůli nedostatku paliv dost nejistý. „Palivo je teď náš největší problém, víc než cokoli jiného,“ říká Kees Huizinga, farmář původem z Nizozemska, který na střední Ukrajině hospodaří na 15 000 hektarech pozemků.

Většina z 1,5 milionu tun nafty, kterou ukrajinští zemědělci ročně spotřebují, je potřeba na jaře. Před válkou většina nafty pocházela z Ruska a Běloruska. Tu je teď potřeba nahradit dovozem ze zemí jako je Polsko nebo Rumunsko. To je ovšem dost obtížné, protože tyto státy teď samy trpí nedostatkem.

Podle Romana Gorobece, řediteli firmy FE Astra obdělávající 2 000 hektarů se čekací doby na dodávky nafty prodloužily na dva až čtyři týdny.

„Dost se to zhoršilo. Vážné výpadky jsou v celé zemi,“ řekl.

Stejně jako s dalším nedostatkovým zbožím, jako jsou hnojiva, zatím farmáři využívali skromné zásoby nebo se snažili hledat alternativní zdroje, ty už však vysychají. Vláda se snažila situaci zmírnit prohlášením o uzavření nových dovozních kontraktů na 300 000 tun nafty.

Zemědělci také změnili složení pěstovaných plodin. Od kukuřice, která je náročná na pěstování i skladování se přesunuli k ječmenu, slunečnici či sóje.

I pro jejich produkci je však potřeba nafta – a to během celé doby od zasetí po sklizeň. „Když seženete osivo, hnojivo, případně další přípravky, všechno je to svým způsobem jednorázové. Palivo potřebujete pořád,“ říká Matt Ammermann, manažer komoditní společnosti StoneX specializované na východní Evropu.

Nafta pro ukrajinské traktory a kombajny tak nakonec rozhodne o tom, kolik bude stát jídlo ve velké části světa.

,