Diskuze

Učně by měly vzdělávat samy firmy. Stát to neumí, tvrdí bývalý šéf Vítkovic

S učňovským školstvím to jde z kopce a časem na to může doplatit celá česká ekonomika. Firmám často nezbývá nic jiného než si založit vlastní školu a čerstvé absolventy dovzdělat. To není ideální, míní bývalý šéf strojírenské skupiny Vítkovice Libor Witassek. Podle něj by bylo lepší vytvořit zcela nový systém.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MT

M92a29r56e23k 79T12e18t11u72r

30. 10. 2018 7:25

Základ stát, firemní specializaci lektoři firmy.

1 0
možnosti

J36o37s76e57f 24Š15l28o20u11f

29. 10. 2018 17:46

"Učně by měly vzdělávat samy firmy."

..............................

No to jste objevili Ameriku. A přitom se stačilo zeptat jak tomu bylo před rokem 89.

0 0
možnosti
MR

Obnovil bych cechy, i nemecky system neni spatny...

Chybi spise garant, kde remeslnik se muze prokazat kvalitou, za kterou by rucil treba cech...

Ted je to tak, ze je casto na volnou zivnost a praci po nem predelava nekdo jony...

0 0
možnosti

Dnes může řadu řemesel dělat kdokoli.Řada živností je volná a stačí doklad o praxi v oboru,což vám dá kdekdo.Cechy se mi taky líbí.Mají to v RakouskuAni bych se nebránil nějaké vyšší částce,kterou by každý musel složit,pokud to s živností myslí vážně.Samozřejmostí by byla odbornost,praxe v oboru a zkoušky.Jenže znáte to,jsme v Čechách.Zase bude každý hledat způsob,jak to obejít.

0 0
možnosti

Přestali jsme si vážit lidí,kteří dělají řemeslo.Chyba je v systému,ale i v každém z nás.Začal jsem podnikat před šestnácti lety jako malíř/lakýrník a řada lidí mě uzemnila argumentem "to si přeci udělám sám,na to nikoho nepotřebuji".Naštěstí se situace obrátila a dnes mám plný diář.Pořád se ale najdou lidé,kteří pozvou strejdu,kamaráda,který to "taky umí".Umím taky mnoho věcí,ale řídím se pravidlem,mám práci,tak dám vydělat zase druhému.Takhle by to mělo fungovat.

0 0
možnosti
MR

Souhlasim, ale zas potrebuji kvalitu, ... nekoho, o kom vim, ze se vzdelava a zna nove postupy a nekoho, kdo za keho kvalitu ruci...

Kdo se uz spalil, prisel o penize a nakonec praci musel nechat predelat, tak vi...

0 0
možnosti
PS

jj, jako za bolševika ;-D;-D;-D

0 0
možnosti
JT

J57i86r98i 21T13i80c71h60y

28. 10. 2018 15:17

Ponechat vyuceni firmam? To bychom potom skoro nikoho nevyucili (podivejte se treba do Kanady).

0 0
možnosti
AK

Proč to neumí víme,neb to bylo vše komunistické a dnešní lidi jsou jen zaměstnanci či podnikatelé!!Zaměstnavatelé nemají zájem o vyučené lidi,ale stroje se sami neopraví.To raději si budou kupovat hotové lidi od jinud že je finančně přetáhnou!!Jenže to je cesta do pekel.Pořád budou chbět vyučení lidé.Tato perepetie s učněma začala už v 80letech,kdy už chyběla v učňákách jedna generace učňů.A rok od roku to bylo horší.Až jsme dospěli k tomu,že zase budou lidi muset učit řemesla jinak jsme v kelu!!

2 0
možnosti
MC

Já nepochopím jedno. Tři roky se učí řemeslo a když výjde učňák tak z řemesla umí sotva třetinu práce co by měl umět. Už druhý rok by měli chodit do provozu. A firmy které mají o ně v budoucnu zájem by se na tom měli taky finančně podílet. Samozřejmě v doprovodu zkušeného řemeslníka. Tři roky učňáku a samozřejmně tři roky podepsat ve firmě kde se vzdělával. Po této době ať jde kamkoliv kam chce.

3 1
možnosti
RP

Protože školy dnes sosají státní finance a ty dostanou za každého žáka, který dokončí školu, prxe nepraxe. Vyřizování praxe ve firmách je pro takové školy pouze práce navíc a výdaje navíc.

Na rozdíl třeba od socíku, kdy učňovské školy i technické průmyslovky byly vesměs provozovány tehdejšími podniky a tudíž nebyl problém ty učně posílat do provozů té příslušné firmy.

Podnik potom k tomu dostal benefit, že za ty roky, kdy na škole ti učni studovali, si podnik z prázdninových brigád a povinných praxí ve vyučovacích osnovách z těch učňů či studentů průmyslovek vytypoval nejlepší lidi a těm nabízel práci.

Ty horší nechával, ať si najdou práci v jiných podnicích.

Volný trh po Sametu potom způsobil, že zprivatizované podniky se vesměs učňáků a průmyslovek zbavovaly.:-(

1 0
možnosti
DN

Tak maj se učňové "učit" (resp. vyučit) řemeslu, nebo studovat? Trošku se to v tom článku motá dohromady..

2 0
možnosti
DZ

D78a38v33i29d 11Z80e20m80a38n

28. 10. 2018 10:01

No kdyz si vzpomenu na sebe jak me ucnak pripravil do provozu, tak bych sam sebe k mašině nepostavil. Za 3 mesice v beznym provozu jsem umel vic nez za 3 roky na ucnaku. Takze souhlas. Druha vec je, ze jsem u remesla stejne nezustal. :)

1 0
možnosti