„Pokles za celý rok je dán bezprecedentním nárůstem inflace, která výrazně snižovala reálné příjmy domácností. Světlo na konci tunelu je patrné na konci roku, neboť inflace postupně klesá a růst nominálních mezd začíná inflaci pozvolna překonávat,“ řekl ekonom společnosti Deloitte Filip Pastucha. Ten očekává, že za celý letošní rok maloobchodní tržby o čtyři procenta naopak vzrostou.
Také analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák je přesvědčen, že spotřeba domácností již dosáhla dna a nastává pozvolný obrat spotřebitelského apetitu. Je ale podle něj nutné počítat s tím, že situace obchodníků se bude zlepšovat jen pomalu. „Letošní rok rozhodně nebude o nějakém boomu v utrácení a rychlém rozjezdu spotřeby domácností,“ míní. V posledních dvou letech podle Nováka zaznamenaly výrazný propad zejména tržby za potraviny, za čímž stojí i nákupy Čechů v Polsku.
Česká ekonomika loni lapala po dechu. Meziročně klesla o 0,4 procenta |
V roce 2022 také tržby v maloobchodě meziročně klesly, jejich snížení však tehdy bylo mírnější. Činilo 3,8 procenta. Loňský propad tržeb je podle údajů ČSÚ nejvyšší nejméně od roku 2001, od kdy jsou data o maloobchodních tržbách k dispozici ve veřejné databázi úřadu.
Maloobchodní tržby za potraviny loni klesly o 5,3 procenta a za nepotravinářské zboží o 5,2 procenta. Stouply naopak tržby za pohonné hmoty o 4,9 procenta.
České domácnosti podle analytika Raiffeisenbank Martina Krona začínají věřit, že skokové zdražování skončilo. „Jejich vnímání budoucnosti je optimističtější, a i proto si udělali letošní Vánoce hezčí než ty v roce 2022. Listopadový výsledek, který naznačoval změnu trendu v maloobchodě, tak byl potvrzen,“ řekl Kron. Další oživení maloobchodních tržeb podle něj výrazně prospěje celé české ekonomice.
Tu totiž loni stáhla do mínusu právě výrazně přiškrcená spotřeba domácností. Kvůli ní – a zčásti i vinou slabší výroby firem – za loňský rok tuzemská ekonomika klesla o 0,4 procenta.