V závěrečném čtvrtletí loňska pak proti stejnému období roku 2022 klesl hrubý domácí produkt o 0,2 procenta. Oproti předchozímu kvartálu ale ekonomika dokázala mírně růst – stoupla o 0,2 procenta. „Růst podpořila hlavně zahraniční poptávka a po dlouhé době také výdaje na konečnou spotřebu domácností,“ komentuje údaje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.
Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace připomněl, že vývoj tuzemské ekonomiky v závěru roku byl nakonec mírně příznivější, než naznačovaly dřívější odhady. „Tuzemské ekonomice se však nedaří nastartovat rychlejší růst a jako jediná v EU se ještě nedostala na předpandemickou úroveň HDP z posledního čtvrtletí roku 2019,“ připomíná.
Za tím podle něj stojí několik faktorů. „Tím nejvýznamnějším je výrazný propad spotřeby domácností, který je ve srovnání s ostatními zeměmi EU překvapivě silný a jde na vrub silnému propadu reálných příjmů domácností. Mohou zde však hrát roli i další efekty, například nákupy domácností v zahraniční či přechod do šedé ekonomiky,“ vysvětlil ekonom.
Letos ekonomika mírně poroste
Letos už by si ekonomika měla mírný růst udržet. Podle čerstvé makroekonomické prognózy ministerstva financí letos vzroste o 1,2 procenta. Ministerstvo nicméně odhad růstu HDP proti prognóze z loňska výrazně zhoršilo: čekalo totiž, že HDP letos poroste o 1,9 procenta. I tak má však Česko růst rychleji než eurozóna, která podle odhadů poroste o 0,7 procenta.
„Ke zlepšení vývoje ekonomické aktivity by mělo dojít postupně během letošního roku. Na jedné straně se oživí spotřeba domácností, kterou kladně ovlivní pokles inflace a obnovení reálného mzdového růstu. Na straně druhé pak zesílí také zahraniční poptávka v souvislosti se zlepšeným vývojem v eurozóně, což se přenese do českého exportu a investic,“ uvedli analytici České spořitelny.
Ekonom Seidler ale zmínil, že na trhu přibývá odhadů čekající růst pod procentem. „To je zejména spojeno se slabším vývojem v zahraničí, automobilový sektor již letos nebude mít kapacitu růst tak rychlým tempem a nejistotu přináší opět zvyšující se problémy v dodavatelských řetězcích,“ vysvětluje s tím, že ani spotřeba domácností se nezotaví tak rychle, jak se předpokládalo. „Na domácnosti bude stále doléhat růst životních nákladů posledních dvou let a mírný růst reálných mezd, který je pro letošní rok předpokládán, tak patrně nebude dostatečný impulz pro nastartování dynamičtější spotřeby,“ vysvětluje.
Proti růstu pak podle něj bude působit i konsolidační balíček. „Celkově tak růst tuzemské ekonomiky zůstane v letošním roce poměrně slabý,“ uzavírá.
V roce 2022 rostla česká ekonomika o 2,4 procenta, stále se však nedostala na úroveň před pandemií covidu-19 a vzhledem k očekávanému loňskému celoročnímu poklesu se od ní v roce 2023 ještě vzdálila.