Symboly na slovinských eurech rozčílily Rakušany

  1:00aktualizováno  1:00
Rozruch přišel dávno před napjatě očekávanou změnou. Obrázky, které si Slovinci vybrali na euromince, vzbudily vášně u rakouských sousedů ještě v době, kdy s nimi nešlo platit. Slovinská eura nesou národní symboly, které si osobuje i Rakousko.

Slovinský ministr ukazuje spornou minci lipiciánskými koňmi. | foto: Reuters

Zadní strana mincí je jediné místo, kde mohou státy Evropské unie umisťovat vlastní symbol. Eurobankovky, stejně jako přední strana mincí, jsou proti tomu všude stejné.

Lipicáni a kněžský kámen
Slovinci si na své nové drobné vybrali obrázky, které sousedním Rakušanům, především lidem v Korutanech v čele s tamním nacionálně přemýšlejícím hejtmanem Jörgem Haiderem, nevoní. Rakouského národního sebevědomí se Slovinci dotkli tím, že použili jako národní symboly na dvacet eurocentů lipicány a na dvoucent kněžský kámen.

O známých tančících koních si obě země myslí, že jsou součástí jejich historie. Rakušané je dříve měli na svých šilincích, ale na eura si je nakonec nedali. Lipica, domov proslavených bílých koní, leží na území Slovinska, které původně spadalo pod Rakousko-Uhersko a mezi první a druhou světovou válkou bylo italské.

Rakousko se na konci 90. let dohodlo po složitých jednáních s Itálií, že se stane oficiálním majitelem chovného plemene lipicánů. Slovinci to však odmítli akceptovat.

Ještě více se cítí dotčeni Rakušané žijící v Korutanech, části nejvíce spojené se Slovinskem, kvůli tomu, že na druhé nejmenší minci je takzvaný kněžský kámen. Zjednodušeně řečeno, jde o to, že Princův kámen je ústřední symbol Karantanie, prvního nezávislého státu Slovinců z 6. století, jehož centrum je dnes v Korutanech. Na inkriminovaném trůnu se slavnostně korunovali vévodové. Dnes kámen odpočívá v muzeu v Klagenfurtu, hlavním městě Korutan.

Další symboly na slovinských eurech už takové vášně nevzbuzují. Na dvoueuru je portrét národního slovinského básníka France Prešerena, požívajícího v zemi stejného věhlasu jako u nás Karel Hynek Mácha. Na mincích je pouze jeho silueta, protože o tom, jak přesně vypadal, se dochovalo několik odlišných záznamů.

Na eurové minci je křesťanský reformátor Primož Trubar. Další mince nesou obrázky nejvyšší hory Slovinska Triglavu (50 centů) a nerealizovaného plánu na slovinský parlament z dílny architekta Josipa Plečnika (10 centů). Mince v hodnotě 5 centů zobrazuje muže, který seje 30 hvězd, a je dílem malíře Ivana Grohara. A jednocentová mince nese motiv čápa převzatý z dvacetitolarové slovinské mince.

Mince chtěl vyrábět i Jablonec
Mincí bylo celkem vyrobeno 236 milionů v hodnotě 79 milionů eur (2,2 miliardy korun). Účast v soutěži o jejich výrobu zvažovala i česká mincovna z Jablonce nad Nisou. "Dodací podmínky byly tak krátké, že jsme se nakonec nepřihlásili," vysvětlil její šéf Jan Vízek.

O tom, co bude mít někdy v budoucnu na jedné straně mincí Česká republika, zatím nikdo nepřemýšlí. Česká národní banka sice už jednou rozhodla předběžnou soutěž vypsat, ale pak ji stáhla, aby "nevyvolávala paniku".

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Najdete na iDNES.cz